Tuli tuossa lapin reissulla juotua monta litraa eri järvistä vettä niin sameista kuin kirkkaista ja vettä ei keitetty kertaakaan. Kuinkahan turvallista lienee tämmöinen suomessa? Mistään kaupungin lätäköistä ei kuitenkaan juotu.
Järvivesien juonti?
14
5492
Vastaukset
- jopas jotain
Oot siis juonut järvestä vettä ? So what ?? Mitä ihmeellistä siinä on ?????
Miksä tänne kirjoitetaan kaikenlaisia älyttömiä asioita ? En ymmrrä....- kysyä voi
En ole tuon alkuperäisen viestin kirjoittaja, mutta miksi ei voisi kysellä? Eikös tää nyt mene otsikon ''keskustelupalsta'' alle?Ja koska sä jo tiedät vastauksen tähänkin kyssään, niin voisitko olla ystävällinen ja pitää mölyt mahassasi.
Veden juonti luonnon vesistä, ei ole ihan niin suorasukaisesti joko oikein, tai väärin kuin mitä äkkiseltään voisi kuvitella. Joten kysymys on oikeasti aiheellinen ja perusteltu. Keväällä, sulamisvesien aikaan, juomista suoraan joesta/järvestä tulisi välttää. (ilman keittämistä tai suodattamista) Samoin tulisi välttää juomasta erittäin rankkojen sateiden jälkeen. Sulamisvedet ja rankat sadevedet huuhtovat vesistöihin paljon erilaisia epäpuhtauksia, jotka pahimmillaan pilaavat koko reissun. Järvivesi on hyvä keittää lähes aina. Mutta kas kummaa, itse en keitä mitään vesiä =D. Omistan ''teräsvatsan'', tai pirun hyvän tuurin. - selvä!
kysyä voi kirjoitti:
En ole tuon alkuperäisen viestin kirjoittaja, mutta miksi ei voisi kysellä? Eikös tää nyt mene otsikon ''keskustelupalsta'' alle?Ja koska sä jo tiedät vastauksen tähänkin kyssään, niin voisitko olla ystävällinen ja pitää mölyt mahassasi.
Veden juonti luonnon vesistä, ei ole ihan niin suorasukaisesti joko oikein, tai väärin kuin mitä äkkiseltään voisi kuvitella. Joten kysymys on oikeasti aiheellinen ja perusteltu. Keväällä, sulamisvesien aikaan, juomista suoraan joesta/järvestä tulisi välttää. (ilman keittämistä tai suodattamista) Samoin tulisi välttää juomasta erittäin rankkojen sateiden jälkeen. Sulamisvedet ja rankat sadevedet huuhtovat vesistöihin paljon erilaisia epäpuhtauksia, jotka pahimmillaan pilaavat koko reissun. Järvivesi on hyvä keittää lähes aina. Mutta kas kummaa, itse en keitä mitään vesiä =D. Omistan ''teräsvatsan'', tai pirun hyvän tuurin.Kaikki ei tiedä näitäkään asioita. Itsestäänselvyyksiä eo ole olemassakaan.
- atlatl
selvä! kirjoitti:
Kaikki ei tiedä näitäkään asioita. Itsestäänselvyyksiä eo ole olemassakaan.
,
...sain masun kipeäksi juomalla pienen järven vettä. Eli kyllä se on mahdollista..
Asiat voivat vaatia nauttimista...
Eri pöpökantojen nauttimiseen tarvitaan erillaisia tapahtumapaikkoja...
- tasdtrf
Joo ei kannata. On varmasti paskasta ja saa kivasti ties mitä loista sisään. Monestihan kun käydään uimassa mennään ekana suihkuu kotona. Eli paskasta ne veet on kun niihin laskeutuu kaikki paska maasta ja taivaalta jne
Vaelluksella ei kovin fiksua ole ottaa sitä riskiä että menee maha sekasin. Siinä on sitte kova homma kävellä takas kun puhtilähtee Vedenpuhdistustabletteja mukaan. Tilaamalla tai apteekista.
Ne tuhoavat vedestä bakteerit ja haitalliset mikrobit.
Voi kaiketi melkein vaikka paskaojasta sitten tehdä juomavettä ?
Niissä on käyttöohjeet.
yst. jari
http://jarinhotelli.blogspot.comMinä ajattelen niin, että kaikkea epäpuhtautta me laitetaan ja saadaan sisäämme ihan muutenkin. Kuka tupakoi, kuka juopi rasvan liuottimia, kuka asuu moottoritien varressa ja kaikki me taaplataan läpi elämän ainakin näennäisen terveinä.. Ei ihminen ole niin hentoinen olento, että se muutamasta vesilitrasta nujertuisi ja kuukahtaisi ojaan.
Loppujen lopuksi, kun ajatellaan laajemmasti, ihminen on evolutiivisesti kehittynyt juomaan luonnonvesiä, ei kloorattua ja ionisoitua ja kaikesta elollisesta eristettyä suodatettua säiliövettä. Kaikki muutkin elolliset juovat luonnonvettä.
Järvistä ja puroista juominen oli riski 60- , 70- ja ehkä 80-luvullakin. Vesakkomyrkkyjä, teollisuuden ja asutuksen jätevesiä ja ihan ilmansaasteiden laskeumia joutui vesiin sellaisia määriä, että silloin luonnonvesien lähtökohtainen epäily oli oikeutettua ja viisasta.
Vaikka ympäristöön kohdistuu nykyään suuria rasituksia, niin saasteiden osalta tilanne on oleellisesti parantunut viime vuosikymmeninä. Vedet ovat kokonaisuutena paljon paremmassa kunnossa kuin 30 vuotta sitten.
Järkeä täytyy tietenkin käyttää ja miettiä mistä juo. Mutta pienet purot ja järvet, joiden valuma-alueella ei ole viljelyä ja asutusta - mitä "saasteita" niihin voisi joutua? Muutama pieneliö? Kyllä ruoansulatus ne hoitelee.
Yksi riski on esimerkiksi kuolleiden eläinten raadot, joista välillä kuulee juttua: kuinka tunturipuron yläjuoksulta löytyi poronraato. Tuollaisia riskejä toki on ja kannattaa tietysti tutkia vedet joita juo. Yläjuoksun ajatteleminen on viisautta.
Itse retkeilen lähinnä järvi-Suomessa ja olen juonut Saimaan suuria vesiä ihan käsittelemättömänä joka kesä, samoin Puulavettä. Mutta mietin toki, mitä yläjuoksulla on. En juo mistä hyvänsä kohdasta Saimaata: päävirta kaupunkien alapuolella tuskin on kovin laadukasta vettä. Pienempien sivuvesien vedet taas ovat oikein hyviä: Luonterin selät, Puruvesi, Kolovesi. Lapissa täytän pulloni suomättäistä tai muista puhtaan oloisista vesistä.
En ole koskaan sairastunut. Luonnonvesien keittäminen on hyvä ajatus, tosin itse olen liian laiska, juon semmoisenaan.
Tämä ei ole suositus juoda käsittelemättömiä järvivesiä, kunhan avasin ajatuksiani aiheesta. Mun neuvojen päältä ei kannata mennä juomaan muuta kuin kaupasta ostettua pulovettä, jos sitäkään.- tää on tätä
Ei todellakaan kannata juoda järvivesiä sun muita. Kalathan kalahan paskovat siihen. Hyi saatana, toisten paskoja juomaan, yäk.
- Troms highland
Niin kuin kaikki viime kesänä pohjoisnorjassa käyneet muistavat niin kyseessä oli huima sopulivuosi. Ylätunturissa käytännössä kaikki oli kaluttu paljaaksi ja papanakasoja oli suunnilleen vaaksan välein. Heinäkuulla kävi lisäksi pahuksenmoisia rankkasadekuuroja ja kieltämättä puron varressa oli kilin tunteet juoda vai ei kun ajatteli mitä sade on huuhdellut puroon.
Niin vaan kävi että 1½ viikon retkellä hyvä savuviski tuli tuhlattua desinfiisiointiaineena. Pari senttiä pullon pohjalle viskiä ja loput vettä... Voitten olla varma etä tämän kesän retkellä on varoiksi mukana desinfisiointipillereitä...
Norjalaisia poromiehiä oli varoitettu juomasta PIENISTÄ vesistöistä sopulitilanteesta johtuen. Järvet olivat siis varoituksen ulkopuolella...
Vielä vuosi sitten olisin sanonut että turhaa varovaisuutta.... viime kesän miljoonat papanat nähneenä en enää. Ja tunturissa on tullut käytyä vuodesta 1980 melkein joka kesä.
Mielestäni avauksessa oli ihan aiheellinen kysymys ainakin sopulien massaesiintymisvuosia silmällä pitäen. - kaksi kuuria takana
Järviveden juomisesta tulleista kihomadoista pääsee eroon matolääkityksellä. Kihomatotartunnan voi varmistaa laittamalla teippiä peräaukolle ennen nukkumaan menoa. Etkö usko? Koita vaikka googlettaa.
- Troms highland
"Etkö usko?"
En eikä myös google muuta kerro koskien tunturivesiä.
Aion vastakin juoda tunturipurojen ja -lärvien vettä, maistuu selvästi paremmalle kuin kraana- tai pullovesi täällä etelässä.
Ainoa kerta kun asia edes hiukkaa arvelutti oli viime kesän sopulien massaesiintymisestä johtuvaa.
Sä voit puolestani jatkaa teippailuasi ihan kaikessa rauhassa...
- yök.-
Kerran kusin järveen ja kohta tuli pariskunta joka otti vettä samasta paikasta.
- Troms highland
Sanotaan että keski-euroopan jokien vesi juodaan puolen tusinaa kertaa ennen kuin se alkuperäinen vesi ehtii mereen saakka. Puhdistettuun ktaana- ja pulloveteen verrattuna lapin purioen ja järvien vesi on ylivoimaista kaikilta osin. Oikein tulee jano kun ajattelee niiden vesien raikkautta.
- ei vara venettä
puhdistustabletit
http://hintaseuranta.fi/tuote.aspx/356973
ja Lacto Seven, osmosal aina mukana
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856294
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42849