Terve
Eli alan nyt selittämään vaihe vaiheelta tapahtumat:
Malli on Honda cbr 125, ajettu 38 000 kilometriä. Itsellä on ollu tuo viime syksystä asti. Kaikki huollot oon tehny ite, mutta ilmansuodatinta en laiskuuttani ole kehannut alka putsaamaan, koska luulin että se on iso homma, ku pitää tankkikin ottaa pois. Nyt kuitenkin päätin ryhtä puhistamaan suodatinta.
Normaalisti irrottelin tankin siitä, ja kahtoin että saan tuupattua tankkia syrjään ilman että tarttee ottaa kaikkia letkuja irti. Sain kun sainkin suodattimen pois, ja menin paineilmalla putsaamaan sitä. Sitte ajattelin viimosen päälle tehä siistiä jälkeä, ja saippua veellä pesin ja annoin kuivua. parin tunnin päästä aloin kokoamaan sitä, aivan normaalissa järjestyksessä. sain kaikki kasattua, ja mielissään aloin starttaamaan, mutta eipäs yllättäen lähtenytkään käymään. yrittelin aika kauan , niin jollaki laitta oikeen huonosti rumputti ku piti tasasta kaasua. Sitte kuitenki annoin olla, mitä turhaan akkua kuluttamaan.
Mietin että saakohan kone löpöä tarpeeksi, ja tietenkin tutkin sen "pensahanan" sieltä tankin pohjasta. Otin sen pois ja paineilmalla putsasin. Siinä vissiin on ilmeisesti jotkut kalvot siellä möhkäleessä.
Jälleen sitte kokosin kaikki ja tarttailin, niiin eeei mittää. Huonosti yritteli. Ei jääny sitte muuuta vaihtoehtoa ku purkaa kaasari. aikamoinen homma on ottaa irti sekin, mutta sain lopussa. aukasin kohokammiot ja kaikki että saan paineilmalla puhistettua kaikki. Ja taaaas kokosin kaikki kasaan, ja yrittelin. Sitte alko tehä sitä, että ku kaasua piti auki,eli pohjassa, niin kone kävi nopeasti korkeilla kierroksilla ja sammu, taas ku hetken tarttasi niin saaattoi kone hörähtää aivan hetkeksi käyntiin mutta heti sammuu.
En enää itse keksi mikä voi olla vikana. Voisko joku kokeneempi henkilä vähän antaa vinkkejä, mikä mahdollisesti vois olla vikana. KIITOS VASTAUKSISTA!!!!
Honda miehet APUA!!!
saku999999
2
910
Vastaukset
- saku999999
Niin ja sen verran lisään, että itselle tuli mieleen, että jos kuitenkin "bensahana" tai se mötikkä joka tankin pohjassa on, niin oisko se sitte rikki, kun siellä kuulemma jotku kalvot on?
- amisteinipaska
Kuse tuubaas...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Klaukkalan onnettomuus 4.4
Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes1024487Yleltä tyrmäävä uutinen
Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/743821227- 1861052
Pakko kertoa mies
Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti1091032Sinä vain tulit elämääni
Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna85921Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?
Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.47901- 64891
- 64856
Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.
Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk11852Onko se niin
Että meillä molemmilla on niin isot egot ettei voi alentua myöntämään kuin tykkää toisesta64826