Honda miehet APUA!!!

saku999999

Terve
Eli alan nyt selittämään vaihe vaiheelta tapahtumat:

Malli on Honda cbr 125, ajettu 38 000 kilometriä. Itsellä on ollu tuo viime syksystä asti. Kaikki huollot oon tehny ite, mutta ilmansuodatinta en laiskuuttani ole kehannut alka putsaamaan, koska luulin että se on iso homma, ku pitää tankkikin ottaa pois. Nyt kuitenkin päätin ryhtä puhistamaan suodatinta.
Normaalisti irrottelin tankin siitä, ja kahtoin että saan tuupattua tankkia syrjään ilman että tarttee ottaa kaikkia letkuja irti. Sain kun sainkin suodattimen pois, ja menin paineilmalla putsaamaan sitä. Sitte ajattelin viimosen päälle tehä siistiä jälkeä, ja saippua veellä pesin ja annoin kuivua. parin tunnin päästä aloin kokoamaan sitä, aivan normaalissa järjestyksessä. sain kaikki kasattua, ja mielissään aloin starttaamaan, mutta eipäs yllättäen lähtenytkään käymään. yrittelin aika kauan , niin jollaki laitta oikeen huonosti rumputti ku piti tasasta kaasua. Sitte kuitenki annoin olla, mitä turhaan akkua kuluttamaan.
Mietin että saakohan kone löpöä tarpeeksi, ja tietenkin tutkin sen "pensahanan" sieltä tankin pohjasta. Otin sen pois ja paineilmalla putsasin. Siinä vissiin on ilmeisesti jotkut kalvot siellä möhkäleessä.
Jälleen sitte kokosin kaikki ja tarttailin, niiin eeei mittää. Huonosti yritteli. Ei jääny sitte muuuta vaihtoehtoa ku purkaa kaasari. aikamoinen homma on ottaa irti sekin, mutta sain lopussa. aukasin kohokammiot ja kaikki että saan paineilmalla puhistettua kaikki. Ja taaaas kokosin kaikki kasaan, ja yrittelin. Sitte alko tehä sitä, että ku kaasua piti auki,eli pohjassa, niin kone kävi nopeasti korkeilla kierroksilla ja sammu, taas ku hetken tarttasi niin saaattoi kone hörähtää aivan hetkeksi käyntiin mutta heti sammuu.
En enää itse keksi mikä voi olla vikana. Voisko joku kokeneempi henkilä vähän antaa vinkkejä, mikä mahdollisesti vois olla vikana. KIITOS VASTAUKSISTA!!!!

2

975

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • saku999999

      Niin ja sen verran lisään, että itselle tuli mieleen, että jos kuitenkin "bensahana" tai se mötikkä joka tankin pohjassa on, niin oisko se sitte rikki, kun siellä kuulemma jotku kalvot on?

      • amisteinipaska

        Kuse tuubaas...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuollut teini Kajaanissa

      Kuulemma sellaista huhua liikkeessä?
      Kajaani
      9
      1667
    2. Perhoseni (miehelle)

      Miksi et usko, että mun rakkaus sinuun on aitoa ja vilpitöntä? Tai että se oli jo silloin? Miksi ajattelet, ettet ole r
      Ikävä
      167
      1078
    3. Totta on asia. Jeffrey Cohen on jättänyt Sofian.

      Vaimon viesti on paljastanut totuuden.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      262
      943
    4. Uskallatko paljastaa

      Millä nimellä löydyn puhelimestasi?
      Ikävä
      70
      814
    5. Halaus juuri sinulle

      Kaikki järjestyy kyllä. Luota vain. ❤️🫶
      Ikävä
      63
      778
    6. Uskaltaisitko

      Tavata kaivattusi tässä tilanteessa?
      Ikävä
      75
      741
    7. Mies, näetkö minut myös

      Seksuaalisena ihmisenä ja naisena? Haluatko minua seksuaalisesti? Vai olenko mielestäsi tyttönen?
      Ikävä
      22
      686
    8. Kuinkahan monen

      Naisen puolisoa olet nainen vikitellyt ja eron aiheuttanut? Toivottavasti karma on ku*sut muroihisi useamman kuin kerran
      Ikävä
      69
      651
    9. Nainen, mitä mieltä olet kodittomista?

      Ja heistä jotka eivät kykene huolehtimaan asioistaan, itsestään eikä terveydestään? Miten heidän kanssaan tulisi toimia?
      Ikävä
      138
      647
    10. Meneekö unohtamis

      Projektisi hyvin??
      Ikävä
      42
      609
    11. Mitä sä haluat vanhus?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      606
    12. Voiko se ikinä toimia

      Voiko meistä ikinä tulla mitään? Näin kauan aikaa on kulunut ja mitään ei tapahdu... En usko, että sinä mietit minua het
      Ikävä
      32
      588
    13. Mies, kumman ottaisit mieluummin

      176 cm vai 154 cm naisen, jos molemmat muuten yhtä viehättäviä? Mikä on oma pituutesi?
      Sinkut
      118
      568
    14. Voin tulla

      Sisustamaan sulle 🤭
      Ikävä
      55
      538
    15. Tekisi mieli vetäistä kunnon jurrit sinun kanssasi

      Ja keskustella asiat, ei tästä tule hevonvttua.
      Ikävä
      42
      524
    16. Kauan mökötetään toisillemme?

      Loppuelämäkö? Vai oisko jo pussailutreffit?
      Ikävä
      48
      519
    17. Eikö olisi mukavaa

      Jakaa arki yhdessä mies. Tämmöisin aatoksin.
      Ikävä
      38
      509
    18. Anteeksi mies

      En jaksa tätä…, en halua, että sinulla on paha mieli tämän takia. Viestiä Sinulle.
      Ikävä
      40
      503
    19. Kerro mies tarinasi

      Miksi kaikki meni niinkuin meni? Haluaisin vieläkin ymmärtää. Tuskin saan vastausta häneltä, koska etsin aavikolta juuri
      Ikävä
      20
      488
    20. Laittaisit viestin suoraan!!

      Haluaisin...
      Ikävä
      30
      483
    Aihe