Pistooliammunnan aloitus

tohnokun

Hei!

Ajattelin aloittaa harrastamaan pistooliammuntaa (polvi ei kestänyt edellistä paljon fyysisesti rankempaa itsepuolustus lajia, joten pistooliammuntaa suunnittelin, kun aina siitä olen jollain tasolla ollut kiinnostunut) . Toimin itse Lappeenrannan alueella ja tavoitteena olisi siellä liittyä johonkin ampumaseuraan. Onko kenelläkään kokemusta lähialueen seuroista? Tietääkseeni alueella on parikin seuraa, mutta nettisivuilla ei hirveästi tietoa ollut, varsinkin siitä saako aseita lainaan seuralta/radalta. Itse kun onlen senverran uusi, niin en tiedä miten tämä aselainaus homma menee, kun ei tietenkään aseenkantolupaa ole. Kannattaako käydä jollain pistoolin ammunta kurssilla, ennen kun edes hakee seuraan? (En ole ennen ampunut pistoolilla) Savonlinnassa päin ainakin näin olevan pistooliammunnan perus- ja jatkokurssi. .22 kaliberisella olisi tarkoitus yrittää aloittaa. Aluksi ihan ns. ei kisaamis tarkoituksessa, mutta jos alkaa näyttää siltä, että pärjäisikin, niin voisi sitäkin harkita.

Kiitokset viisaammille etukäteen!

6

2871

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -eSa-

      Jos ruutiaseella harjoitteleminen kiinnostaa, niin sitten vain keräämään kokemusta. Monilla seuroilla on joitakin laina-aseita, tälläisellä aseella saat ampua. MUTTA HUOM! vain hallussapitoluvan omaavan henkilön valvonnassa. Et siis tietenkään voi viedä seuran asetta kotiin, etkä edes (jos toimitaan täysin lainkirjaimen mukaan) edes ampua sillä seuran radalla ilman valvontaa. Usein seuralla on myös koulutusta, joka pitää käydä ensin, ennenkuin sinun annetaan aktiivisemmin lainata seuran asetta. Joissakin seuroissa voi olla pakollinen ilmapistoolivaihe, jossa siis ensin käyt ampumakoulun ilmapistoolilla ja vasta sitten ruutiaseella, siis pienoispistoolilla.

      Jos tehokas harjoittelu kiinnostaa, on oman pistoolin hankinta käytännössä täysin pakollista.

      Tällä hetkellä omaan pienoispistooliin vaaditaan 2 vuoden harjoittelu. Tämä saattaa uuden lain myötä muuttua suunnilleen vuoden 2011 alkuun mennessä yhdeksi vuodeksi. Sinun on jokatapauksessa pidettävä päiväkirjaa jokaisesta ampumakerrasta. Tämä päiväkirja seuran jäsenyys seuran koulutus / todistus ovat ne jolla saat luvan sitten aikoinaan omaan pistooliin. Ensimmäinen oma pistooli on aina pienoispistooli (kaliberi .22LR).

      Ilmapistoolilla voi harjoitella myös kotona ja sellaisen hankinta ja sillä ampuminen on suositeltavaa. On olemassa myös joitakin ilmapistooleita, jotka "simuloivat" kohtuullisen hyvin tyypillistä kilpatasolla käytettävää itselataavaa ruutitoimista pienoispistoolia. Esim. saksalainen "Röhm" valmistaa joitakin malleja.

      Yleisesti ottaen ihan perinteinen kertalaukeva kilpatason ilmapistooli on aina mielekän pistooliammunnan harjoitteluväline. Vaikka ampuisikin sitten pääsääntöisesti muuten ruutiaseella.

      • pistooliampuja

        Nykyisen käytännön mukaan pistooliammuntaa on pitänyt harrastaa ruutiaseella vähintään kaksi kertaa kuussa ympäri vuoden yhden vuoden ajan ennenkuin omaa asetta saa lainaa. Suomesta löytyy tietääkseni kolme ampumarataa joilta saa aseita vuokralle. Kaksi radoista on Helsingissä ja yksi Jyväskylässä. Tietenkin joltain ampumaseuralta voi löytyä jokin lainapyssy, mutta ongelma on saada se aina radalle silloin kun pystyt sinne tulemaan. Jolleivät seuran ampuma-ajat sovi sinulle niin tuo kahden kerran kuukausittainen määrä saattaa jäädä vajaaksi. Käytännössä tämä voi siis tarkoittaa matkustamista joko Helsinkiin tai Jyväskylään ampumaan. Sitten vuoden päästä kun oman aseen saa, niin mitään ongelmia harrastamisessa ei enää olekaan.

        Uuden lain mukaan sitten tuo aika nousee kahteen vuoteen. Lisäksi harrastusta ei voi enää tehdä omatoimisesti sillä omallakaan aseella, vaan harrastuksen tulee tapahtua valvotusti sisäasianministeriön hyväksymän ampuma-asekouluttajan valvonnassa. Viiden vuoden välein pitää viranomaisille toimittaa sitten todistus harrastamisesta tältä kouluttajalta jotta luvat saa pitää.


    • :|:

      no tunnen minä pari tyyppiä, jokka ei oo ilmapistoolilla ampuneet ku kokeeksi, silti harrastavat aktiivisesti ja ampuvat oikein hyvin.

      Vaikka oletkin ilmeisesti urheilullinen tyyppi, niin se ei välttämättä kerro sitä, onko pistooliammunta sun lajisi vaikka se kuinka kiinnostaisi. Kannattaa kuitenkin kokeilla. Kurssit ja ampumakoulut on ihan perseestä. Mutta voit tietysti semmosiinkin mennä. Paras tie kokeiluun on mennä sinne ampumaseuraan ja yrittää saada sieltä joku vähän kokeneempi ampuja opastamaan alkuun. Siinä heti alkuun sen jo näkee onko sulla mitään taipumuksia koko touhuun. Jos ei ole, niin varmasti huomaat sen itsekkin. Jos se tuntuu liian vaikealta, niin kannattaa unohtaa koko juttu. Mutta jos tuntuu hyvältä ja osuukin heti ihan mukavasti, niin sitten vaan seuraan jäseneksi ja sitkeetä harjoittelua, niin siitä se lähtee. Oman aseen hankkiminen heti on tietysti nykyään vähän hankalaa, mutta jos on mahdollisuus ampua jonkun toisen aseella, niin se onnistuu ihan hyvin kun ostat tai vuolet itse oman kahvan siihen. Omaan käteen sopiva ase ja hyvä opastaja siihen hommaan, on ihan perusedellytykset, muuten siinä ei ole mitään järkeä ja kaikki on pelkkää itsensä kiusaamista. Vuosi aktiivista harrastamista riittää jo hyviin tuloksiin ja varmasti sitten voi jo ostaa oman aseenkin ja tietää mitä ostaa ja minkä takia.

      • musta ruudolf

        Jos tuo kokeilu/harjoittelu vain suinkin onnistuu laina-aseella niin siitä on pelkästään etua. Aseen pitäisi olla kuitenkin sen verran laadukas että edellytykset onnistumiseen olisivat olemassa. Hyvällä aseella on hyvä ampua. Jos huomaatkin ettei laji olekkaan sitä mitä haluat harrastaa niin lyhyen aseen myyminen järkevään hintaan ei ole välttämättä enää helppoa. Kokeneiden ampujien seura on aloittelijalle arvokas asia. Monet virheet voidaan oikoa, eikä kaikkea tarvitse kokea kantapään kautta ja siinähän on sitten tavoitetta ampua paremmin kuin "oppi-isä"


      • :|:
        musta ruudolf kirjoitti:

        Jos tuo kokeilu/harjoittelu vain suinkin onnistuu laina-aseella niin siitä on pelkästään etua. Aseen pitäisi olla kuitenkin sen verran laadukas että edellytykset onnistumiseen olisivat olemassa. Hyvällä aseella on hyvä ampua. Jos huomaatkin ettei laji olekkaan sitä mitä haluat harrastaa niin lyhyen aseen myyminen järkevään hintaan ei ole välttämättä enää helppoa. Kokeneiden ampujien seura on aloittelijalle arvokas asia. Monet virheet voidaan oikoa, eikä kaikkea tarvitse kokea kantapään kautta ja siinähän on sitten tavoitetta ampua paremmin kuin "oppi-isä"

        vaikka vastasitkin minulle? Ampujalta vaaditaan tarkkuutta, suorastaan pikkutarkkuutta ja huolellisuutta ja kärsivällisyyttä. Practicalissa lisäksi vielä muitakin ominaisuuksia.


    • ennenolikaikkitoisin

      kellä harjoittelet tai jotain MKPy kurssia niin aika mahdotonta. ensin on hyvä olal vuoden ajalta vähintää noista kokemusta tai sitten seurassa ampunut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Useita puukotettu Tampereella

      Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht
      Tampere
      190
      3554
    2. Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?

      Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii
      Puolanka
      57
      2217
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      376
      2210
    4. Leipivaaran päällä on kuoleman hiljaista.

      Suru vai suuri helpotus...
      Puolanka
      43
      2072
    5. Meneeköhän sulla

      oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua
      Ikävä
      32
      1491
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      93
      1251
    7. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      54
      1213
    8. Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.

      Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul
      Hindulaisuus
      460
      1202
    9. Jumala puhui minulle

      Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles
      Ikävä
      121
      1063
    10. Koska näit kaivattusi viimeksi

      Milloin tapasit rakkaasi? Ja etenikö suhde yhtään?
      Ikävä
      59
      1004
    Aihe