Miten olette laatineet avioehtonne? Vaatiiko tämä aina lakimiestä, vai voiko sen kirjoitella itse vapaamuotoisesti? Terminologia voi olla hankalaa tavalliselle tallaajalle, tarkoitus olisi kuitenkin saada sellainen avioehto-aikaan, että eron tullessa mitään ei jaeta vaan molemmat pitävät omansa.
Avioehdon laatiminen
6
1293
Vastaukset
>>tarkoitus olisi kuitenkin saada sellainen avioehto-aikaan, että eron tullessa mitään ei jaeta vaan molemmat pitävät omansa.
- Msirre
Kiitos vastauksesta, eli sen ei tarvitse olla tuon ihmeellisempi.
- mk
Msirre kirjoitti:
Kiitos vastauksesta, eli sen ei tarvitse olla tuon ihmeellisempi.
Mutta mitäs sille omaisuudelle tehdään mitä hankitte yhteisesti avioliiton aikana vai hankitteko mitään yhteisesti. Kyllä tämä ensimmäisen vastaus oli hyvin tehty ja muistakaa mainita siitä onko avioehto voimassa myös jos puoliso kuolee vai vain eron tullessa.
- 4504395349085348
ammattitaitoinen lakimies veloittaa ko. asiakirjan tekemisestä about 100-200 euroa. Kun tuon summan suhteuttaa siihen mikä merkitys asiakirjalla tulee aikanaan olemaan (huom avioliitto päättyy aina!!! joko eroon tai kuolemaan) mielestäni kannataa ilman muuta käyttää asian tuntiaa.
Samalla on mielestäni aiheellista pohtia testamentin tekoa esim keskinäinen hallintaoikeustestamentti.
Ainakaan tämä paperin tekoon ei kannata ottaa ohjeta miltään nettifoorumilta, koska se on huomattavasti monitahoisempi esim verotus onko yhteisiä/pelkästään omia lapsia/lapsenlapsia...
nimimerkille mk
Siitä voiko avioehdon tehdä vain esim ero tapausten varalle ei ole täyttä varmuutta.
Avioliittolain mukaan näin ei voi tehdä, koska laissa on säännelty tyhjentävästi millainen avioehdon tulee olla, eikä laissa mainita tällaista päättymisen muotoon sidoksissa olevaa ehtoa.
Toisaalta kko on eräässä ennakkoratkaisussa katsonut tällaisenkin avioehdon olevan pätevä.
Tästä epävarmuudesta johtuen on mielestäni varminta toteuttaa asia siten, että tehdään avioliittolain mukainen avioehto ja tämän rinnalle otetaan kuolin tapauksen varalle keskinäinen testamenntti
Valitan, asiat eivät ole aina niin yksiselitteisiä.... - vpk485
Valmiita lomakkeita avioehdon laadintaan saa esim täältä 20 euron hintaan.
http://avioehtosopimus.mycashflow.fi- lyijykynälläkö
ruutupaperille asiat...jos käyttää lyijykynää,niin sitä voi sitten muutellakin...ei tietenkään kannata käyttää lakimiestä, jos uskoo siihen ettei toinen osapuoli riitauta asiaa:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310308Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739867Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056859Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2145302- 1735009
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1634182- 822691
- 1702651
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662491- 592321