Rasvan polttaminen

Olen 152-153cm pitkä, 46-47 kg painava tyttö. Ongelmanani ovat rasvamakkarat vatsassa ja paksut reidet.
Kuinka paljon liikuntaa, ja kuinka usein minun sitä tulisi harrastaa saadakseni rasvaa pois? ( Olen suunnitellut uintiharrastuksen aloittamista keväällä, ja myös tanssiharrastus kiinnostaisi. Kotona harrastan zumbaamista*.)
Myös ruokailuvinkit ovat tervetulleita, pyrin syömään niin terveellisesti kuin on mahdollista. Välillä kuitenkin luovutan, ja tulee karkkia syötyä.
Vielä yksi kysymys..
Onko normaalia, että painoni oli eilen 45,4 ( zumbaamisen* jälkeen), ja nyt 46,6?
( Zumbasin* eilen 45 min, ja hikoilin aika paljon.. Olisiko tällä osuutta asiaan? )

* tanssi dvd-opastuksen välillä painojen kera. (niille, jotka eivät tiedä.)
8709
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei rasvan polttamiseen tarvii juuri mitään.
Aamulla kun heräät, juot lasin vettä (käynnistää ruuansulatuksen), ja lähdet noi 15 minuutin lenkille.
Sitten vaikka zumbaat illemmalla niin pysyt kunnossa x)

Ei kannata välittää jos paino heittelee tollain. Voit vaikka käydä vaa'alla päivittäin, ja ottaa viikon keskiarvon. Siinä on sun "todellinen" paino. Ja vaikka paino näyttäisi nousevan, se johtuu ihan vain lihaksien kasvusta. Lihakset tunnetusti painaa enemmän kuin läski.

Voit pitää kerran viikossa sellasen "cheat" päivän, jolloin voit syödä mitä tahansa haluat. Voit rajoittaa karkin syönnin myös tähän päivään.
Cheatti päivällä kirjaimellisesti kusetetaan ruuansulatusta. Se tehostaa sitä, ja se pysyy tehokkaana loppu viikonkin, jolloin kalorien palaminen lisääntyy.

Äänestä

Hikoilit ja neste haihtui, siitä "painonpudotus" johtui

Äänestä

Mitä paremmat tulokset haluat, sitä tiukempi ote pitää olla. Mä jättäisin kokonaan pois "herkuttelupäivät" ja vaihtaisin ne "ekstrakuntoilu" -päiviksi. Syö salaattia ja liiku koko ajan. Ei se 15 min päivässä paljoa auta.

Äänestä

Yksi tehokkaimpia ja nopeimpia rasvanpolttotapoja on HIIT (high intense interval training). Eli aamulla yön jälkeen kehon hiilihydraattitasot ovat alhaalla. Ennen kuin syöt mitään lähdet lenkille. Tämä lenkki juostaan seuraavasti: 30sek täysiä (siis ihan täysiä) 30 sek kävelyä/ löysää hölkkää, 30 sek täysiä jne. Tätä toistetaan mahdollisimman kauan. Aloittelijalle hyvä aika on 4min eli 4 kertaa täysiä 4 palautusta. Joka viikko lisäät tähän treeniin 1min lisää aikaa ja tämä olisi hyvä tehdä vähintään 3x viikossa. Lenkin jälkeen olisi hyvä olla vielä noin 30min syömättä koska harjoite polttaa rasvaa vielä suorituksen jälkeenkin erittäin tehokkaasti.

Äänestä

jos haluut polttaa rasvaa niin kyllä sun pitää vähintään 40 minuuttii liikkuu kerrallaan. Ei 15 minuutin lenkistä oo rasvanpolton kannalta mitään hyötyy. Ja sit kannattaa vähentää rasvasii ruokii ja hiilareit.

Äänestä
  • "jos haluut polttaa rasvaa niin kyllä sun pitää vähintään 40 minuuttii liikkuu kerrallaan. Ei 15 minuutin lenkistä oo rasvanpolton kannalta mitään hyötyy. Ja sit kannattaa vähentää rasvasii ruokii ja hiilareit. "

    Joo, et tiedä mistään mitään.
    Hiilareiden vähentäminen Pitkät liikunta suoritukset = lihakset pois

    Jos kehossa ei ole tarpeeksi hiilareita, alkaa kroppa käyttämään lihaksia energian lähteenä.

    Painu muualle trollaileen, äläkä vastaa sellaseen mistä et tiedä vittuakaan...

    Äänestä

Älä ruikuta! Mä oon 156 cm ja painan 69 kiloo, ruokavalioon kuulluu enimmäkseen kasviksia, en syö karkkia, liikkun enemmän kuin tarpeeksi ja oon silti läski ku mikä! Mursuks vois jopa verrata, jos painoo on 47 kiloo ton pitusella, niin voi voi. Pahemmiinkin voi olla

Äänestä

laske suunnillee paljon kaloreita syöt ja kulutat, sun pitää saada VÄHÄN kalorivajetta eli ei yli 1000 / pvä vaan 300-500 maksimissaan. lisäks voit alkaa tekeen 3-5 krt viikossa lyhyt lihaskunto juttu. esim. vatsanlihaksia voit treenata joka päivä n. 5 min jonka voit viel jakaa niin et teet aamulla 3 min ja illalla 2. tää ei polta sitä rasvaa sun mahasta, mutta ehkäsee uuden rasvakerroksen syntymistä ja mitä enemmän sulla on lihasta, sitä enemmän sä poltat kaloreita ja sitä paremmalta näytät jokasen laihdutetun kilon jälkeen.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Lastdyingbreath kirjoitti:

Olen 152-153cm pitkä, 46-47 kg painava tyttö. Ongelmanani ovat rasvamakkarat vatsassa ja paksut reidet.
Kuinka paljon liikuntaa, ja kuinka usein minun sitä tulisi harrastaa saadakseni rasvaa pois? ( Olen suunnitellut uintiharrastuksen aloittamista keväällä, ja myös tanssiharrastus kiinnostaisi. Kotona harrastan zumbaamista*.)
Myös ruokailuvinkit ovat tervetulleita, pyrin syömään niin terveellisesti kuin on mahdollista. Välillä kuitenkin luovutan, ja tulee karkkia syötyä.
Vielä yksi kysymys..
Onko normaalia, että painoni oli eilen 45,4 ( zumbaamisen* jälkeen), ja nyt 46,6?
( Zumbasin* eilen 45 min, ja hikoilin aika paljon.. Olisiko tällä osuutta asiaan? )

* tanssi dvd-opastuksen välillä painojen kera. (niille, jotka eivät tiedä.)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu