Öljyvahti

heinuu

Onko kellään tietoa että onko skoottereissa moottoriöljyn vahtia?

3

867

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yhden_mielipide_toiseen

      Kaksi tahtisissa skoottereissa missä on tuorevoitelu löytyy usein punainen varoitusvalo mikäli öljysäiliö uhkaa tyhjentyä. Nelitahtista en ole koskaan omistanut skootterina mutta jos varoitusvalo löytyy niin se todennäköisesti syttyy jos öljynpaine on liian alhainen. Eli ei siis varsinaisesti mittaa moottoriöljyn määrää tai tasoa vaan painetta voitelujärjestelmässä.

      • jos nelitahtisessa syttyy punainen merkkivalo on kone siinä vaiheessa jo varmasti saanut kipeää. kuskinhan sitä öljyn pintaa pitää tarkkailla.


    • Säikähtänyt

      Minulla on Kymco 125 movie ja siinä on mittaristoon kytketty mekaaninen öljyn vaihtovälin ilmoitusvalo. Merkkivalon päällä on vihreä kalvo sillon kun ei tarvitse vaihtaa öjlyä, mutta kun tietty kilometrimäärä tulee täyteen niin mekaanisesti merkkivalon päällä oleva kalvo liikkuu ja muuttuu punaiseksi. Öljyn vaihdettua kalvon voi muuttaa takaisin vihreäksi mittariston alla olevasta kolosta painamalla.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko tyytyväinen viime tapaamiseemme?

      Vai toivoitko sen menevän toisella tavalla? Miten?
      Ikävä
      89
      3298
    2. Nyt se sit loppuu

      Et ei enää nähdä ja yhteyttä pidetä.
      Ikävä
      62
      3057
    3. Kuoleman pelko katosi

      Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä
      Hindulaisuus
      433
      2550
    4. Myötähäpeä kun näkee sut,

      tekisit jotain ittelles. Ihan hyvällä tämä!
      Ikävä
      80
      2333
    5. Viikonloppu terveiset kaivatulle

      tähän alas ⬇️⬇️⬇️
      Ikävä
      80
      2313
    6. Jos sitä keittelis teetä

      Ja miettis mitä mies siellä jossain touhuilee... ☕️
      Ikävä
      96
      2066
    7. Toiselle puolikkaalleni

      Sinulla ei taida olla kaikki nyt ihan hyvin? Minua itketti eilen kauheasti, sinunko itkuja itkin? Kyllä kaikki selviää j
      Ikävä
      37
      1945
    8. Huomenta ........

      Huomenta 💗 Tiedän, että tuntuisit hyvälle.
      Ikävä
      12
      1656
    9. Kuhmolainen on selvästi kepun lehti

      Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan
      Kuhmo
      20
      1653
    10. Ei mun tunteet

      ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil
      Ikävä
      31
      1509
    Aihe