Herkku suu

LGambero

Olen menossa Roomaan nyt maanantaina 27.9 3vko.ksi. Tosi ihanata. Olen viimeksi käynnyt Roomassa 5 vuotta sitten. Italian herkut odottavat. Tietääkö kukaan saako jäätelöbaareista laktoositonta jäätelöä?

Voiko sielä vuokrata polkupyöriä myös lokakuussa?

5

784

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Helpointa on kun....

      Laktoosi-intolerantit kodin ulkopuolella hoitavat lääkityksensä.

    • ElleBelle

      Erilaisia jäätelöbaareja löytyy runsaasti Piazza Navonan ympäristöstä ja kyllä joissain niistä näin laktoosittomia vaihtoehtoja (esim. eräässäkin paikassa joka on Spar-ruokakaupan vieressä puolessavälissä matkaa Navonalta Pantheonille). Sitten tietty on saatavilla runsaasti erilaisia sorbettejä kaikissa jäätelöpaikoissa!
      Polkupyöränvuokrauksesta en osaa sanoa mitään kun itse tyydyimme kuluttamaan jalkojamme ja käyttämään pari kertaa metroa.
      Hyvää reissua, palasin juuri itse Roomasta ja ihanaahan siellä oli =)

    • alkeita ?

      Herkku suu ?? vai tarkoitatko Herkkusuu ??

      • italialainen jäätelö

        Kyllä Herkku suu ei Herkkusuu. Pidän herkuista ja varsinkin jäätelöstä, mutta en pidä itseäni Herkkusuuna vaan Herkku suuna.


      • roomasta palannut
        italialainen jäätelö kirjoitti:

        Kyllä Herkku suu ei Herkkusuu. Pidän herkuista ja varsinkin jäätelöstä, mutta en pidä itseäni Herkkusuuna vaan Herkku suuna.

        Kannattaa suoraan kysyä jäätelökioskeista, siellä ollaan varmasti totuttu noihin kysymyksiin. Ja sorbetit ovat myös käteviä ja ah, niin ihanan makuisia.
        Ainakin siinä jäätelöbaarissa, joka oli Spagnan alueella, Hotel Erdarellin vieressä, via dei due macelli 28, oli erikseen muutamia makuja saatava soijakermalla/maidolla tehtynä :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

      Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
      Maailman menoa
      15
      1730
    2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

      Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
      Maailman menoa
      140
      1712
    3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

      Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
      Maailman menoa
      304
      1352
    4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

      Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
      Kaste
      422
      1098
    5. Mies profiloin sinut

      Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
      Ikävä
      210
      1086
    6. Mitä haluaisit

      Tehdä kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      132
      984
    7. Salainen kastekoulutus

      Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
      Kaste
      285
      965
    8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

      Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
      Suomalaiset julkkikset
      3
      935
    9. Känsäkoura ja hotelli

      Tietoa kuka ostanut?
      Kuhmo
      10
      915
    10. Nostetaanko nainen kissa pöydälle?

      Ja selvitetään nämä tunteet?
      Ikävä
      77
      897
    Aihe