Paljon on tällä palstalla ihmetelty että miksi kissanpentu ei syö.
Meillä asia on taas päin vastoin. Kissa syö minkä kerkeää ja maitoa menee niin paljon kuin eteen antaa.
Onko pennun kohdalla vaarallista jos se otus syö liikaa?
Kissa on parin kuukauden ikäinen löytökissa ja on elänyt tähän päivään asti elämänsä ulkona terassin alla yönsä viettäen vähällä ruoalla, voisiko johtua siitä tuo kyltymätön ruokahalu ja onko siis haitaksi?
Thänkjuu etukäteen
Voiko pentu syödä liikaa?
4
1106
Vastaukset
- ^.^
Matoja??
- kissoja 2 talossamme
madot tulee itsellenikin ensimmäisenä mieleen... mutta toisaalta.. meillä on nyt 4 kk vanha karvapallo joka syö erittäin hyvin.. on madotettu viikko sitten joten niistä tuskin johtuu eli taitaa vaan pikkanen syödä sen takia paljon koska on kasvavassa iässä... ja toinen mikä meillä tod näk vaikuttaa asiaan on että meillä on 5 v vanha kissa.. eli kilpailua voisi myös olla ruuan kanssa noilla kahdella...
ei pentu määräänsä enempää syö eli ei se itseään syömällä tapa... :) mutta madota ja katso rauhoittuuko syöminen..
ja sanoit että elänyt niukalla ruualla... toki kissallasi voi olla pelko että ruuat katoaa jos hän ei niitä syö.. eli anna pieniä määriä ruokaa ja muutaman kerran päivässä.. ja jos ei rauhotu niin lääkäriin sitten.. - pennun..
alkutaipaleesta tuo syömisen määrä. Ylipäätään pennut syövät paljon koska ovat kasvuiässä, mutta huomattavan syömisen voisi ajatella johtuvan siitä, ettei pentu ole saanut riittävästi ruokaa aiemmin. Tai on voinut joutua taistelemaan ruoastaan muiden kanssa.
Usein sellaiset löytöpennut ovat ahneita syöjiä, kun hyvin ruokitut pennut taas voivat jopa jättää ruokaa lautaselle. Ne tietää, ettei se lopu ja voivat syödä kuten kissa yleensäkin eli useita kertoja päivässä (jopa 20 krt) jos ruokaa on vapaasti tarjolla.
Älä anna tavallista maitoa, vaikka pentujen vatsat sitä yleensä kestääkin, ei se ole hyväksi kissat kun on suurelta osin laktoosi-intolerantikkoja. Löysä vatsakin voi olla yksi syy syömisen määrään kun pentu ei saa ruoastaan kaikkea vaan se tulee ns. läpi. - 10+20
Meillä otettiin kulkukissa, oli viettänyt nuoruutensa nälkärajoilla.
Sillä oli pohjaton ruokahalu, söi kaiken mikä vähänkään syötäväksi kelpasi.
Kun oli muitakin eläimiä niin varasteli niidenkin ruuat, söi salamannopeasti kupin tyhjäksi jos ei muistanut vahtia. Muuta eläimet antoivat sen syödä, tiesivät että ruoka ei lopu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Riikka: polttoöljyn hinta räjähti
Näyttää tuo putinismi ilmenevän persuissa myös Suomen yrittäjien kampittamisena. Polttoöljy on se katalyytti, joka pitää362161Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!
Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten642002Helsingin yllä valopalloja
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/1508be00-28c9-4156-83dc-0be5e7aa3066 "Helsingin taivaalla lensi lauantaina puolen yön1211930HÄLYYTYS!!
Ukraina se hyökkää jo Suomen maaperälle. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/645b83ce-e074-4f00-8b99-245d01b38a363871663Kovasti on hävittäjiä ilmassa. Nytkö se alkoi?
Onko nyt sota ?? `Vai harjoituksiako vain? Hävittäjät pörrää kovasti.1031631Helsingin yllä lensi yöllä jotain outoa puolen yön aikaan valopalloja
Poliisi on saanut tapauksesta yhden havaintoilmoituksen. Valopalloja oli noin parikymmentä ILtalehdessä on video tapah1241464Millainen on naisellinen nainen
Nyt kun taas mennään keikkuen kesään, niin millainen nainen on naisellinen? Pukeutuminen, olemus, puhetapa, jne. Vilma n1821082Raamatullinen kaste
Seurakunnassamme kastettiin mm eräs muslimi, joka oli tullut uskoon. Hän oli ollut Suomessa viitisen vuotta. Hän oli lu53967- 73895
- 27889