Voiko pentu syödä liikaa?

sepposeponseppo

Paljon on tällä palstalla ihmetelty että miksi kissanpentu ei syö.
Meillä asia on taas päin vastoin. Kissa syö minkä kerkeää ja maitoa menee niin paljon kuin eteen antaa.
Onko pennun kohdalla vaarallista jos se otus syö liikaa?
Kissa on parin kuukauden ikäinen löytökissa ja on elänyt tähän päivään asti elämänsä ulkona terassin alla yönsä viettäen vähällä ruoalla, voisiko johtua siitä tuo kyltymätön ruokahalu ja onko siis haitaksi?

Thänkjuu etukäteen

4

1087

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ^.^

      Matoja??

    • kissoja 2 talossamme

      madot tulee itsellenikin ensimmäisenä mieleen... mutta toisaalta.. meillä on nyt 4 kk vanha karvapallo joka syö erittäin hyvin.. on madotettu viikko sitten joten niistä tuskin johtuu eli taitaa vaan pikkanen syödä sen takia paljon koska on kasvavassa iässä... ja toinen mikä meillä tod näk vaikuttaa asiaan on että meillä on 5 v vanha kissa.. eli kilpailua voisi myös olla ruuan kanssa noilla kahdella...

      ei pentu määräänsä enempää syö eli ei se itseään syömällä tapa... :) mutta madota ja katso rauhoittuuko syöminen..

      ja sanoit että elänyt niukalla ruualla... toki kissallasi voi olla pelko että ruuat katoaa jos hän ei niitä syö.. eli anna pieniä määriä ruokaa ja muutaman kerran päivässä.. ja jos ei rauhotu niin lääkäriin sitten..

    • pennun..

      alkutaipaleesta tuo syömisen määrä. Ylipäätään pennut syövät paljon koska ovat kasvuiässä, mutta huomattavan syömisen voisi ajatella johtuvan siitä, ettei pentu ole saanut riittävästi ruokaa aiemmin. Tai on voinut joutua taistelemaan ruoastaan muiden kanssa.

      Usein sellaiset löytöpennut ovat ahneita syöjiä, kun hyvin ruokitut pennut taas voivat jopa jättää ruokaa lautaselle. Ne tietää, ettei se lopu ja voivat syödä kuten kissa yleensäkin eli useita kertoja päivässä (jopa 20 krt) jos ruokaa on vapaasti tarjolla.

      Älä anna tavallista maitoa, vaikka pentujen vatsat sitä yleensä kestääkin, ei se ole hyväksi kissat kun on suurelta osin laktoosi-intolerantikkoja. Löysä vatsakin voi olla yksi syy syömisen määrään kun pentu ei saa ruoastaan kaikkea vaan se tulee ns. läpi.

    • 10+20

      Meillä otettiin kulkukissa, oli viettänyt nuoruutensa nälkärajoilla.
      Sillä oli pohjaton ruokahalu, söi kaiken mikä vähänkään syötäväksi kelpasi.
      Kun oli muitakin eläimiä niin varasteli niidenkin ruuat, söi salamannopeasti kupin tyhjäksi jos ei muistanut vahtia. Muuta eläimet antoivat sen syödä, tiesivät että ruoka ei lopu.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään

      Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"
      Maailman menoa
      46
      8674
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      145
      4952
    3. Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla

      ”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset
      Maailman menoa
      83
      4757
    4. Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta

      Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään
      Maailman menoa
      8
      3792
    5. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      81
      3398
    6. Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi

      Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta
      Maailman menoa
      46
      3291
    7. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      27
      2830
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      32
      2651
    9. Sanna Marin - Maailman paras talousasiantuntija?

      PersKeKoa pukkaa? https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011636623.html
      Maailman menoa
      32
      2533
    10. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      88
      2513
    Aihe