http://www.taloussanomat.fi/img.php?f=550928422ik.jpg&w=800
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/09/23/kohta-asuntolainaa-ei-tarvitse-lyhentaa/201012865/139
Kuvasta tulee mieleen alokasaika,kyllä oli ankeaa kun tiesi että joutuu viettämään tollaisen ikkunan takana monta kuukautta vieraiden ihmisten kesken ja kuuntelemaan erilaisia pieruja ja kuorsaamista.
http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/09/23/kohta-asuntolainaa-ei-tarvitse-lyhentaa/201012865/139
Kuvasta tulee mieleen alokasaika,kyllä oli ankeaa kun tiesi että joutuu viettämään tollaisen ikkunan takana monta kuukautta vieraiden ihmisten kesken ja kuuntelemaan erilaisia pieruja ja kuorsaamista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ehkä 110v. päästä sinulla on läjässä se vaadittava 30%. Ei koske sinua!
vaihtoehto: nyt ei enää auta edes tuhnujen "käärinliinoissa ei ole taskuja" -argumentti. Toisaalta jopa tässäkin mallissa jää jälkeläisille väkisinkin iso perintö, sillä inflaatio tosiaan syö vuosikymmenien aikana tuota asuntolainaa, joten vaikka pankki lopulta saakin lainansa takaisin kertarysäyksellä, niin myyntivoittoa tulee hintojen nousun vuoksi reippaanlaisesti.
Jos tuo malli olisi käytössä, niin tällä hetkellä esim. 300 000 euron hintaisessa asunnossa asuminen maksaisi (3 kk euribor + 0,8 %-yks marginaali = 1,7% korko) n. 425 euroa kuussa + parisataa euroa vastiketta päälle. Mitäs vuokramarkkinoilta irtoaa 600-700 eurolla kuussa? Taitaa ainakin pk-seudulla jo noin 100 ke:n arvoisissa yksiöissä olla tuon hintainen vuokra. Eli jos pankki myöntää asuntolainaa, niin on yksinkertaisesti tyhmää asua vuokralla ja kärsiä epämukavasta asumisesta, kun samaan hintaan voisi asua HUOMATTAVASTI paremmin.
P.E.L.K.Ä.Ä.M.M.E.
yli kaiken lainaa sekä pankinjohtajaa. Eikä kiinteistönvälittäjäkään ole mikään mukava persoona.
Tuttu ja lutunen läski-isäntä on paras kaverini (ja ainoa panokaverini).
Olen kuulma tosi peto sekä sängyssä että vuokranmaksussa.
"Onko fiksua lyhentää lainaa silloin, kun tarvitsee rahaa kaikkein eniten kuten on nuorten perheiden tilanne"
Palstan tuhnusteolle asia voi olla vaikea ymmärtää. Hehän elävät vielä 70-lukua jolloin lainaa anottiin pankista hattukourassa polvillaan ja jos sitä saatiin niin sitä maksettiin takaisin peräsuolisoikeana, niin nopeasti kuin ikinä mahdollista.
eittämättä mieleen UUUUHHHHHh_ketoboltsi