Moi
Olemme lähdössä ensi keväänä Kiinaan. Lennot Pekingiin ja nyt tarvittaisiin hyviä vinkkejä - voitko auttaa?
- mistä edullinen ja siisti hotelli? Teemme budjettimatkan emmekä etsi 5-tähden hotellia. Siisti majoitus lähellä esim rautatieasemaa/keskustaa ja nähtävyyksiä sopii meille.
- Jos hotelli tarjoaa internetyhteyden voiko siihen luottaa? Kiinan sensuuri netissä, onko siitä ongelmia jos joutuu tekemään esim töitä netissä matkan aikana?
- Voiko katukeittiöistä syödä ilman vaaraa vatsataudista?
- Löytyykö ravintoloista englanninkielisiä menuja?
- Muita hyviä vinkkejä matkalle.
Hyviä vinkkejä Pekingiin
11
2556
Vastaukset
- Beijing...
Kannattaa valita hotelli metrolinjan varrelta, mielellään jostain risteysaseman lähettyviltä. Kiinalaistyyppisessä hotellissa on aika kovat sängyt, joten jos mukavuutta haluaa kannattaa valita länkkärihotelli.
Nettiyhteys kyllä toimii normaalisti. Aikuisviihdesivustot ovat sensuroitu, mutta esim wikipedia ja uutissivustot avautuvat normaalisti. Joskus saatetaan estää pääsy CNN ja BBC jos ne uutisoi kriittisesti esim Tiibetin tapahtumista.
Monista ravintoloista löytyy english menu kuvineen. Katukeittiöistä ei oo kokemusta. - just palannut
Hyvä hotellivalikoima löytyy www.elong.net-sivustolta. Sieltä voi varata hotellin eikä luottokortin numeroa tarvitse antaa jos menee hotelliin hyvissä ajoin.
Olen syönyt paljon ja herkutellen katukeittiöistä mutta vain kuumia ruokia. Koskaan en ole saanut vatsatautia niistä.
Jos lähdette vasta keväällä, ehditte opetalla muutaman sanan kiinaakin sitä ennen! - Kinus_ki
Kaikki mikä on keitetty tai paistettu voi syödä suht huoletta. Olen neljä reissua heittänyt kiinaan ja vain kerran on iskenyt ripanotsi.
- flashpakkeri
Itse olin juuri Beijing Dong dan Hotellissa. Erittäin edullinen perushotelli (jos tarkoitus on lähinnä vain nukkua hotellissa) loistavalla sijainnilla.
http://www.booking.com/hotel/cn/bei-jing-dong-dan-bin-guan.en.html
Ainakin "kaupalliset" avoimet wlan-verkot (esim mcdonalds jne) vaativat rekisteröitymisen johon vaaditaan kiinalainen kännykkänumero, kannattaa hankkia paikallinen prepaid sim jos tarvetta näille.
Katukeittiöissä pätee se yleinen käytöntä että mitä enemmäin paikallisia siinä syömässä sitä turvallisempi mesta hygienian jne suhteen. Englanniksi ei näissä välttämättä menuja ole mutta kuvallinen menu usein löytyy josta sitten sormella voi sopivan näköistä annosta osoitella. - Terveisiä Pekingistä
Pekingistä löytyy hotelleja joka lähtöön, valitse jokin 3 tähden hotelli, jossa on ilmastointi ja oma suihku. luultavasti et pety. Internettiä ei juuri rajoiteta, joillekkin sivustoille ei pääse sensuroinnin takia mm. facebookiin. Katukeittiöstä voi syödä, jos ruoka on kuumaa, olen itse asunut Pekingissä tällä erää vajaan vuoden ja vuosia aiemmin pari vuotta yhteen menoon, ja koskaan en ole katukeittiöstä saanut pöpöjä! Kokeile vain rohkeasti paikallisia ravintoloita ja mene hiukan sivummalle turisti rysistä. Taksin käyttö on halpaa (10 rmb tai sen yli menevästä matkasta pitää maksaa 1 rmb ylimääräistä polttoaine lisää), metro maksaa 2 rmb/suunta ja vaihtoja saa tehdä niin monta kuin haluaa. Vältä kuitenkin metron käyttöä 08.00-09.30 ja 16.30-18.00 välisenä aikana jollet halua tuntea mitä on tungos! Suosittelen käymään esim. bei hai puistossa, sinne ei paljon turisteja eksy, ja paikka on kaunis sekä sijainti heti kielletyn kaupungin vieressä, muutenkin puistot ovat täällä miellyttäviä paikkoja hieman rauhoittua kaikesta hälinästä.
- Ruuri
Kokeile bussiajelua Kiinassa. Hämmästyt. Et voi yhtään tietää mihin bussi menee. Rahastajaeukko pyytää rahaa, joskus matkan pituuden mukaan. Viskaa sille ensin 1 yuan ja katso onko tyytyväinen. Jos on niin ajele jonkun matkaa. Bussi etenee yleensä hitaasti joten lyhytkin matka voi kestää ajallisesti kauan. Myös johdinautoja tarjolla. Metro on hyvä ja nopea, ruuhka-aika on ehdottomasti hieno kokemus. Ja mitä väliä vaikka et mahtuisi kyytiin. Aina voit kokeilla mennä ensin pari pysäkkiä toiseen suuntaan, vaihtaa takaisin ja voi olla että seuraava metro ei ollutkaan niin täynnä ja sait jopa istumapaikan. Älä ihmettele jos paikalliset tuijottavat, tuijota takaisin. :-)
- Ruuri
Ruuri kirjoitti:
Kokeile bussiajelua Kiinassa. Hämmästyt. Et voi yhtään tietää mihin bussi menee. Rahastajaeukko pyytää rahaa, joskus matkan pituuden mukaan. Viskaa sille ensin 1 yuan ja katso onko tyytyväinen. Jos on niin ajele jonkun matkaa. Bussi etenee yleensä hitaasti joten lyhytkin matka voi kestää ajallisesti kauan. Myös johdinautoja tarjolla. Metro on hyvä ja nopea, ruuhka-aika on ehdottomasti hieno kokemus. Ja mitä väliä vaikka et mahtuisi kyytiin. Aina voit kokeilla mennä ensin pari pysäkkiä toiseen suuntaan, vaihtaa takaisin ja voi olla että seuraava metro ei ollutkaan niin täynnä ja sait jopa istumapaikan. Älä ihmettele jos paikalliset tuijottavat, tuijota takaisin. :-)
Ruuhka-ajoista vielä. Illalla ruuhka voi jatkua vähän kuuden jälkeenkin kun osa toimistoista sulkee ovensa klo 18 ja silloin vasta singahdetaan metroon. Aamulla metro voi olla tukossa jo seiskaltakin. Sadepäivinä kaikki liikennevälineet ovat jumissa. Varaa lähikohde tällaisille päiville ettei harmita ruuhkassa seisominen.
- cciao
Hei! Minä mietin tuota tinkimistä - pitääkö katukeittiöissä tai räätälillä tinkiä?
- 28
Ei siellä yleensä ravintoloissa tingitä, eikä taida olla tarpeellista katukeittiöissäkään. Tuskin siellä konkurssia tulisi, vaikket tinkaisikaan.
Räätälillä vi tietenkin koettaa tinkiä, moisesta ei ole oikein kokemusta. Itse kun olen ostanut vaatteeni marketeista. - lykkyä tykö
Halpa hutong hostelli http://www.hutonginns.com/?language=en
Suosittu mutta ei ihan ilaman ongelmia. Henkilökunta osaa englantia on ystävällisiä ja auttavaisia.
http://www.tripadvisor.se/Hotel_Review-g294212-d1431957-Reviews-Beijing_Hutong_Culture_Inn-Beijing.html#REVIEWS
Toinen parempi http://www.hotel37.com/EN/
http://www.tripadvisor.se/Hotel_Review-g294212-d813642-Reviews-Double_Happiness_Courtyard_Hotel-Beijing.html
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2224276Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii692755Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932431- 472353
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua421639Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5501394Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em961334- 571330
- 781319
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251196