Legenda esiintyy ensi kuussa pääkaupungissamme, joskin asia on vielä varmistamaton.
Prince Suomeen!
Zhop
10832
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Elämme jännittäviä aikoja "Zhoppiseni". Tuo olisi yksinään tämän vuoden (ja monta vuotta taaksepäinkin) kovin konserttiuutinen Suomessa. Samalle megatasolle on yltäneet konserteillaan (ml ympärillä oleva hype) Rollarit, Michael Jackson ja Madonna.
Toisekseen vilpittömästi toivon, että Kalle Keskinen on tämän pommin takana. Hänen toimillaan on Suomeen saatu niin monta mielenkiintoista artistia, joita ei olisi koskaan Suomessa nähty näiden Eastway/Livenationeiden kautta. Nämä kun pelaavat 100% varman päälle, jolloin tarjonta jäi varsin vaisuksi. Kun Kalle alkoi tuomaan Suomeen muitakin artisteja, nämä kaksi yhtiötäkin terästäytyivät.
Tässä on evidenssiä Kalle Keskisen artisteista (otetaan Prince ketjun kunniaksi vain soul/funk/rap -artisteja)
- Mary J Blige
- Kanye West
- 50 Cent
- Jay-Z
- Snoop Dogg
- Sugarhil Gang
- PRINCE ????
Oli muuten ylläri tuo promoottori. Hienoa toki, että vaihtoehtoisia tulee dinosaurusten marinoimalle liiketoiminta-alueelle :)
Joskus 80-luvulla oli joku hukkapätkä neiti, joka käytti nimeä Prince, mutta sitten se muutti nimensä joksikin "Artist formerly known as talented" ja sitten joksikin tribaalikuvioksi ja sitten katosi kokonaan. Onko tää se sama? Ketä kiinnostaa?
Ketä kiinnostaa?
-Kaikkia, jotka haluavat nähdä parhaan elossa olevan soul/funk/r&b-laulajan, kitaristin ja biisintekijän.
Onko tää se sama?
-on tietysti! on vain yksi mustan musiikin ruhtinas
http://www.hs.fi/kulttuuri/artikkeli/Princen Helsingin-konsertin liput myyntiin perjantaina/1135260446844/?cmp=tm_etu_uusimmat_uutiset
Kuinkahan käy, meneekö liput taas minuuteissa?
Uskoisin, että menee minuuteissa. Kaveria on odoteltu yli 20 vuotta tänne ja sen ajan fanit ovat nyt 35-50 vuotiaita maksukykyisiä aikuisia. Ei tee heikkoakaan täyttää Hartwallia perjantaina. Saattaa olla jopa, että Princelle on varattu lauantaikin varapäiväksi, jos kysyntää riittää...
Ai niin, aiemmalle ihmettelijälle: sama kaveri on kyseessä. Tutustu sen uraan niin ymmärrät tekojen taustat. Esimerkiksi miksi Princeltä ei ole tullut hittejä viime vuonna perustuu hyvinkin siihen, että hänen levynsä tuottaa ja jakelee hänen omat firmansa. Näinollen mainonta ei ole samassa mittakaavassa kuin Lady Gagan. Toisaalta, Lady Gaga saanee itselleen maksimissaan euron per platta, Prince vetää varmaan 9 euroa per platta.
Lotus Flower (2009) meni USA:n albumilistan kakkoseksi, vaikka se oli triplalevy ja sitä sai vain Target-ketjun kaupoista. Suomessa sitä sai (ja saa yhä) vain Stokkalta. Se oli muuten Princen neljäs perättäinen top 3 -albumi tällä vuosituhannella jenkeissä. Edelliset olivat Planet earth (2007), 3121 (2006, meni ykköseksi asti, ekan kerran sitten 1980-luvun) ja Musicology (2004).
Princen suhteen yksi mielenkiintoinen pointti on sen "Indie" -levy-yhtiö. Kun usein vertaillaan Princen ja Jackon / Madonnan menestystä tyyliin: "voi kun ois pysynyt WB:llä, niin sillä ois niin monta hittiä ja rahaa..". Totuus on kuitenkin, että WB:llä artisti saanee noin 10-15% myyntituloista ja nyt omassa firmassaan 90% kulujen jälkeen.
- Purple Rain: 13 miljoonaa myytyä levyä (US) á 12 USD = 156 miljoonaa, josta 10% = 15,6 miljoonaa Princelle.
- Emancipation: 500 000 levyä (US) á 40 USD (triplalevy) = 20 miljoonaa, josta 90% = 18 miljoonaa
Sitten kun heitetään vielä keikkatulot: Roskilde noin 2 miljoonaa euroa, Arras 1,7 miljoonaa...
Uusimmalta levyltä ainakin yksi biisi olisi pomminvarma hitti tyyliin Sexy MF eli [b]"Lay Down[/b] (eli se piilotettu biisi, nro 77)
tuota uutta levyä ei löytynyt kaupasta
Englannin Amazonista:
[url]http://www.amazon.co.uk/s/ref=nb_sb_ss_i_0_5?url=search-alias=popular&field-keywords=20ten prince&x=0&y=0&sprefix=20ten[/url]
Tosin en hirveästi yllättyisi, jos tuon levyn saisi Helsingin keikalla lipun yhteydessä. Näin on tapahtunut aiemminkin (Planet Earth Lontoon o2-Areenalla)