Hei
Ostin kirpputorilta jonkun muistiinpanot jossa oli runoja.Saanko julkaista ne omissa nimissäni?
Tekijänoikeus runoon
2
629
Vastaukset 2
- Runopankki
Tekijänoikeus syntyy heti kun runo on kirjoitettu, mutta käytännössä sillä on merkitystä vasta kun runo julkaistaan tai tulee muiden kuin tekijänsä tietoon. Runon ensimmäisellä julkaisijalla on aika hyvät mahdollisuudet voittaa asiasta syntyvä oikeusjuttu, vaikka joku muu olisi ajatellut samoja säkeitä kammionsa yksinäisyydessä. Asian oikean laidan todistaminen kun voi olla vaikeaa.
Ongelmia tulee, jos runojen todellinen kirjoittaja on julkaissut ne jossakin, eikä se ole tiedossasi. Pahimmillaan käy seuraavasti: Julkaiset näistä muistiinpanoista kootun runokirjan omissa nimissäsi. Se menestyy ja neljäs painos päätyy alkuperäisen kirjoittajan käsiin. Tämä nostaa sinua vastaan haasteen, ja liitteenä on kopio Peräkylän Sanomissa viisi vuotta aikaisemmin julkaistusta runosta, joka on samanlainen kuin kirjasi nimiruno. Siinä on naurussa pitelemistä ja lupaava uro voi katketa.
Ehkäpä olisi aihetta tyytyä vain ottamaan vaikutteita ja varastamaan ideoita. - LexRex
"Ostin kirpputorilta jonkun muistiinpanot jossa oli runoja.Saanko julkaista ne omissa nimissäni?"
Jos runo täyttää tekijänoikeuslain kriteerit, et saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761632
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.106842En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58735Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203618- 131594
- 48556
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50538Mitä mieltä olet?
Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo68536- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15510