Hei
Ostin kirpputorilta jonkun muistiinpanot jossa oli runoja.Saanko julkaista ne omissa nimissäni?
Tekijänoikeus runoon
2
577
Vastaukset
- Runopankki
Tekijänoikeus syntyy heti kun runo on kirjoitettu, mutta käytännössä sillä on merkitystä vasta kun runo julkaistaan tai tulee muiden kuin tekijänsä tietoon. Runon ensimmäisellä julkaisijalla on aika hyvät mahdollisuudet voittaa asiasta syntyvä oikeusjuttu, vaikka joku muu olisi ajatellut samoja säkeitä kammionsa yksinäisyydessä. Asian oikean laidan todistaminen kun voi olla vaikeaa.
Ongelmia tulee, jos runojen todellinen kirjoittaja on julkaissut ne jossakin, eikä se ole tiedossasi. Pahimmillaan käy seuraavasti: Julkaiset näistä muistiinpanoista kootun runokirjan omissa nimissäsi. Se menestyy ja neljäs painos päätyy alkuperäisen kirjoittajan käsiin. Tämä nostaa sinua vastaan haasteen, ja liitteenä on kopio Peräkylän Sanomissa viisi vuotta aikaisemmin julkaistusta runosta, joka on samanlainen kuin kirjasi nimiruno. Siinä on naurussa pitelemistä ja lupaava uro voi katketa.
Ehkäpä olisi aihetta tyytyä vain ottamaan vaikutteita ja varastamaan ideoita. - LexRex
"Ostin kirpputorilta jonkun muistiinpanot jossa oli runoja.Saanko julkaista ne omissa nimissäni?"
Jos runo täyttää tekijänoikeuslain kriteerit, et saa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yritän tänään laittaa taajuudet kohdilleen
Jotta törmätään kirjaimellisesti. Ei tätä kestä enää perttikään. Olet rakas ❤️662358Vanhuksen varpaankynsien leikkaus 89 euroa...
Huh huh.......Parturikäynti olisi varmasti ollut 250 euroa? Kallis on suomi nykyään.1802010Onko kaivattusi
kyltymätön nainen, pystyisitkö olemaan hänelle loputon mies, vai meneekö toisinpäin.451985Viulu vaiennut
Eikö pisnikset suju ? Vai miksi pahin yrittäjä vouhka on "kadonnu" maan alle. 🤣301698Anne Kukkohovi. Myy likaisia alushousujaan.
Kuka ihme ostaa jonkun naisen likaisia alushousuja, menee lujaa kyllä tälläkin housujen myyjällä.1081620Kauanko skuutteja on siedettävä? Ei tietoa liikennesäännöistä, ajellaan miten sattuu ja missä vain.
Kauanko on kestettävä sähköpotkulautojen terrorismismia? Niillä ajelevat eivät tiedä, tai jos tietävätkin, niin eivät vä1571335Nainen, sellaista tässä ajattelin
Minulla on olo, että täällä on edelleen joku, jolla on jotain käsiteltävää. Hän ei ole päässyt lähtemään vielä vaan jost1881289Kyllä tekee kipeää
Luopua kaikesta mitä on elämässä saavuttanut😞 ei vaan ole enää yhtäkään hiljaista vuorokautta🤬251176- 80991
En mä tiedä mitä tapahtuu
siis tykkäisitköhän musta oikeasti. Ehkä oot pelannu liikaa rahapelejä, ehkä rakastat tyhjiä arpoja.9982