äänieristys välipohjassa

toinentiedustelija

Onko jotain tehtävissä?
Alakerrassa askeläänet kuuluvat todella suurina (vahvistettuina), kyseessä on vasta valmistunut uudistalo.

välipohjarakenne alhaalta ylöspäin lukien
MDF-Paneeli, koolaus 48x48, ilmansulkupaperi, min. villa 100mm, välipohjapalkki I-Palkki H300/75 k400, koolaus 22x100, kipsilevy x 3, lattiapäällyste.

2

3767

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • www.jsalokangas.tk

      Mikähän on lattiapäällysteenä yläkerrassa?? Esim laminaatin alla tulee olla askelääneneristysmatto.

      Hyvin olisi auttanut paksumpi villakerros välipohjassa. Jos tilaa on korkeussuunnassa 300 niin vähintäin puolet siitä olisi ollut syytä eristää.

      Alakerrran katon olisi voinut levyttää ennen panelointia ja kitata levysaumat, sekä seinän ja katon liitoksen elastisella massalla. Akryylimassa tai akustomassa tms. Näin välipohjassa kuuluva ääni ei olisi päässyt alaspäin. Ilmassa liikkuva ääni ei tarvitse suurtakaan rakoa kuuluakseen läpi, ja tod näk nyt olevassa rakenteessa paperin saumat ainakin vuotavat.

      Kattoon kannattaa miettiä myös "akustista jousiranka" koolausta ja levytystä. Näitä rankoja on ainakin Gyprocilla.
      Tai jos haluaa toimisto tai laitostunnelmaa kotiinsa niin Isover Ecophon alaslaskettu villakatto saattaisi auttaa.

    • IKJHN ÖJN

      Se nyt riippuu rakenteista. Mutta äänieristyksessä aino asia on joko välimatka, tao massa. Noh, kerrosta ei helpolla voi nostaa kilometrin korkeiteen, ainoa mitä voi tehdä on lisätä eristystä, siis massaa.

      Joku vulla ei ile äänieriste, pikkasen voi dumpata, mutta kun se on ilmaa, ei siitä hyötyä ole.- Muutama kymmenen senttiä petonia, jo alkaa hiljeneen.

      Mutta kun sullakin ilmeisesti on jokin valmistalo. se on mitä on.

      Ehkä muutama kerros kyprokkia kestäis laittaa lattiaan. Puolenkymmentäjin senttiä tekis asiaa. Siis melko saatanasti massaa. Paras tietenkin ois joku metrin peronivalu, mutta ei sitä mikään pakettitalo kestä, se ois pitänyt suunnitella alunperin. Muttas jokusen kyprokkikerroksen varmasti kestää laittaa- Ja seinät on kans sama juttu. LIsää massaa. Sitten tulee ohkelmaksi läpivedot putkille ja johdoille, pahvista tehdyt väliovet jne.

      Mutta aika hyvän äänieristyksen saa yleensä tehtyä. Just kyprokilla. petonilla. kunnon ovilla, ilmareikiä tukkimalla- Halpaa se ei ole, eikä ihmeitä pidä edes odottaa, jos talo on alunperin piirretty metelikkääksi. Mutta asiaaa voi auttaa.

      Ite ostin parikymmentä vuotta sitten itelleni rivarin pätkän- Petoniseinät asuntojen välillä'. ulkoseinät puuelementtiä- Laitoin kolminkertaiset kyprokit kaikkialle, siinäpähän ne seinätkin sai suoraksi. Maksoihan se tosin, mutta piti sitä remonttia tehdä jokatapauksessa- On siinä ollut vaikutuksensa äänieristykseen. Toki äänet kuuluu, ja jokin vessanveto tai tiskari. Niissä on kuitenkin läpivientinsä, joille ei voi mitään- Mutta puhuminen, sensellainen normiääni ei ole paha. HmmVaikka ei ollakkaan äänekkäitä, naapuritkin joskus maininnee asiasta tyyliin "teiltä eio kuulu melua"....

      Massa, SE ON SE JUTTU. VILLAT, KAIKUMISLEVYT.. PELKKÄÄ HUMPUUKIA.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kotihoito suomussalmella

      Mitämieltä ootte suomussalmen kotihoidosta?
      Suomussalmi
      42
      5807
    2. Australia, Britannia ja Kanada tunnustivat Palestiinan

      Aikooko Petteri Lapanen pysytellä persujen ja uskovaisten panttivankina ja jättää Suomen historian väärälle puolelle?
      Maailman menoa
      79
      5496
    3. Maataloustuet pois

      Jokainen maksakoon harrastuksensa itse. Eihän golfin peluutakaan maksa yhteiskunta.
      Maailman menoa
      247
      5321
    4. Joko alkaa menemään tajuntaan tämä yliluonnollinen yhteys?

      Varmaan pikkuhiljaa. Muista olla kiltisti ❤️
      Ikävä
      49
      4669
    5. Kohtalokas laukaus

      IL 20.9.25 "Ihminen kuoli baarin edustalla Kajaanissa Poliisi ei epäile tapauksessa rikosta." "Kajaanin keskustassa on k
      Kajaani
      27
      4566
    6. Työeläkkeen saamiseksi olisi tehtävä töitä

      Meillä on Suomessa iso joukko ihmisiä, joilla olisi vielä työkykyä jäljellä, mutta joilta puuttuu arjesta mielekäs tekem
      Maailman menoa
      177
      3914
    7. Mitä juuri sinulle kuuluu?

      Tänään? Rehellisesti.
      Ikävä
      134
      3424
    8. Muistattekos kun Sannan aikana suomalaisten varallisuuteen lisättiin viidennes

      Köyhät voittivat eniten mutta rikkaimmat kuitenkin köyhtyi!
      Maailman menoa
      28
      3116
    9. Joulukinkku NYT

      Sian kankuista tulee vielä pula. Nyt on oikea aika hankkia joulukinkku.
      Maailman menoa
      23
      3095
    10. Sählyhallitus 2023-2025, mailat heiluvat, mutta pallo karkaa kulmaan

      Salibandy on organisoitua. Sähly on taas sitä, kun joku tuo mailat ja palloja on ehkä yksi. Sitä tämä hallituskin on: pe
      Maailman menoa
      4
      2491
    Aihe