Olen eroamassa kun ero hakemus jätetiin teimme sopimuksen avioeron varalle
Siinä sovimme kuinka omasuus jaetaan kun ero virallistetaan
Nyt olen tullut katuma päälle ja haluasin osuuteni mistä sopimuksella luovuin
Eli kuinka pätevä sopimuksemme on
mitätöinti
5
1462
Vastaukset
- livliisa
on voimassa,koska ette ole varmaan miehesi kanssa tehneet uutta,silloin mitätöi automaattisesti vanhan sopimuksenne!!!
Miksi teit sellaisen sopimuksen ylipäätään???
Hullu saa olla,mutta ei tyhmä!!! vai miten se sanotaan!
Kukaan muu ei pidä puoliasi,kuin sinä itse,muista se ja sitte tietty asianajaja!!! - LexPöx
"Eli kuinka pätevä sopimuksemme on "
Aika vaikee vastata näin vähällä tiedolla.
Se on just niin pätevä ku se on. - 10
Kyllä hän pätevästi allekirjoitettu ja todistettu ositussopimus on kova paperi ilman "katumusaikaa". Käy kuitenkin paperin kanssa lakimiehen puheilla, että olisiko sopimus niin kohtuuton sinulle, että se kaatuisi oikeudessa vetoamalla eron aiheuttaman henkisen tilasi/ymmärtämättömyytesi hyväksikäyttöön.
Täysin varmasti ei lakimiehetkään tiedä oikeuden päätöksiä etukäteen, mutta lakimiehen lausunto voisi edesauttaa sovitteluanne.A. Jos sopimus avioeron varalta on allekirjoitettu e n n e n avioerohakemuksen oikeuteen jättämistä, se ei ole lopullinen ositus, vaan sopimus siitä, miten ositus myöhemmin tullaan toimittamaan. Jotta se kävisi osituksesta, se tulee myöhemmin ainakin päivätä ja vahvistaa allekirjoituksin (ja todistajien todistuksin) lopulliseksi ositukseksi.
B. Jos sopimus avioeron varalta on allekirjoitettu avioerohakemuksen jättämisen j ä l k e e n , se on lopullinen ositus, jollei sanamuodosta käy selvästi ilmi, että kysymyksessä on kuitenkin vasta alustava sopimus myöhemmästä osituksesta.
A-kohdassa sopimus lähtökohtaisesti sitoo osapuolia, kun ositus myöhemmin toimitetaan. Jos sopimus kuitenkin on toista osapuolta kohtaan ilmeisen kohtuuton, hän voi vaatia, että sitä osituksessa kohtuullistetaan. Siitä päättää, elleivät osapuolet keskenään asiasta sovi, osituksen toimittajaksi määrätty pesänjakaja.
B-kohdassa sopimukseen tyytymätön osapuoli voi vaatia, että ositusta AL 103 b §:n nojalla sovitellaan. Sovittelusta päättää käräjäoikeus. Kanne tulee nostaa kohtuullisessa ajassa osituksen toimittamisesta (toimitusosituksessa kuuden kuukauden kuluessa).
Avioliittolaki http://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/1929/19290234
- naisimmeinen
Ota selvää onko mahdollista laatia se uudestaan veoten siihen, että olit masentunut ensimmäisen sopimuksen aikoihin ja halusit välttää lisäriitoja, josta syystä tulit luopuneeksi oikeuksistasi.
Ei se tuleva exäsi varmaan vailla inhimillisyyttä ole, onhan molempien edun mukaista jos asiat menevät reilusti ilman että toinen hyötyy toisen kustannuksella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sannalla tänään vuorossa The Daily Show
Eli nyt mennään jo satiirin puolelle. Tuohan on vähän kuten Lindströmin ohjelma Suomessa.707966Tanskassa lain vaatimana Bovaer tappanut nautoja ja sairastuttanut
Samaa myrkkyä myös Suomen lehmiin ollut tuloillaan, miten teidän tilalla? https://www.agriland.ie/farming-news/bovaer-m846025Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!
Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,785513Täysi ryöpytys Sanna Marinille ulkomailla.
https://www.iltalehti.fi/ulkomaat/a/f699d84f-fa53-4dba-8718-2c395017fc55 Sanna Marinin kirja saa todella tylyn vastaanot675436Minja Koskelan "istumista" kertovassa uutisessa ei sanottu persuista mitään
eli jälleen kerran äärivasemmistolainen valehtelee, hän kun väittää että juuri persut ovat lähetelleet Koskelalle vähemm1124687Pekka Visuri: "Suomen on aika irrottautua Ukrainan sodasta"
Slava Ukraina-mölinät eivät enää auta. Ukraina on sotansa hävinnyt. Nyt tarvitaan poliittista selvänäköisyyttä, reaalipo1202441Ei välimatka meitä erottanut
Vaan välirikko ja väärinymmärrykset. Oikeastaan henkinen välimatka on meidän välillä pieni, näin uskon. Näen koko ajan e41311Maajussi-Villen morsioehdokas Maarit ei halunnut Villeä - Tämä totuus valkeni kuvauksissa!
Ohhoh, tekikö Maarit mielestäsi oikean ratkaisun Villen suhteen? Maajussi-Ville on herättänyt voimakkaita tunteita puol71304Kohta taas mesikämmeneen
Onneksi kaupunki ostaa mesikämmenen, niin päästään taas tekemään rahaa421129Olin ihan varma että sä olet se oikea
Tunteet kuitenkin kuoli käyttäytymisesi johdosta. Hyvin tehty jos oli tarkoituskin. Oppia ikä kaikki ja jotkut ei opi ko501110