Jos televisiossa on vain Full HD -tason MPEG4-viritin (DVB-T/C), niin tarkoittaako se sitä, että kyseisellä televisiolla ei pysty katselemaan Suomen nykyisiä MPEG2-lähetyksiä?
MPEG4-viritin
6
4889
Vastaukset
- Kokeillaanpas näin
Mikähän tv on kyseessä? Jos se on Suomessa myynnissä ihan oikeassa kaupassa, niin aivan varmasti siinä on myös MPEG2-T/C-viritin. Ulkomaisten verkkokauppojen malleista ei enää voi sanoa varmasti, mutta eikö teknisissä tiedoissa ole mainittu sitten muuta? Esim. "Digiviritin antenni- ja kaapelitalouksiin (DVB-T/C) ja MPEG4-viritin kaapeliverkon HD-lähetyksille". Tuollaisen lauseen voi toki ymmärtää väärin, eikä se lupaa mitään, mutta useimmille siitä tulee varmasti mieleen, että laitteessa on ns. normaali digiviritin (MPEG2) ja lisäksi HD-viritin kaapleiin (MPEG4).
- Öh..
Viritin = DVB-T/C/T2
pakkaus = MPEG2/MPEG4
- MPEG4-viritin
Kyseessä siis tämä laite: http://www.verkkokauppa.com/popups/prodinfo.php?id=52528&imageId=101977
Tuohan ei sinänsä ole televisio, vaan tietokoneen näyttö, jossa kuitenkin on MPEG4-viritin (DVB-T/C).- Virittäjä.
MPEG4 on pakkaustekniikka, viritin on DVB-C/T/T2.
Cable HD Ready:ssä DVB-C MPEG4-purun kanssa riittää ymmärtääkseni HD-tasoiseen kuvaan,Antenna HD Ready:ssä tulee olla ymmärtääkseni DVB-T2-viritin MPEG4-purulla.
Joskus aikoinaan DNA kokeili DVB-T vititin plus MPEG4 juttua, mutta se on ns. menneen talven lumia. - =B<)=
Virittäjä. kirjoitti:
MPEG4 on pakkaustekniikka, viritin on DVB-C/T/T2.
Cable HD Ready:ssä DVB-C MPEG4-purun kanssa riittää ymmärtääkseni HD-tasoiseen kuvaan,Antenna HD Ready:ssä tulee olla ymmärtääkseni DVB-T2-viritin MPEG4-purulla.
Joskus aikoinaan DNA kokeili DVB-T vititin plus MPEG4 juttua, mutta se on ns. menneen talven lumia.Eiks tolla just katota vain SD-kuvaa,siis sillä virittimellä, mites ne korttilinkitykset?
- nussin pillua mielum
Virittäjä. kirjoitti:
MPEG4 on pakkaustekniikka, viritin on DVB-C/T/T2.
Cable HD Ready:ssä DVB-C MPEG4-purun kanssa riittää ymmärtääkseni HD-tasoiseen kuvaan,Antenna HD Ready:ssä tulee olla ymmärtääkseni DVB-T2-viritin MPEG4-purulla.
Joskus aikoinaan DNA kokeili DVB-T vititin plus MPEG4 juttua, mutta se on ns. menneen talven lumia.nussia niin digitaalisia tv-virittimiä ovat sellaiset kuin
DVB-C (kaapelissa),
DVB-C2 (kaapeli mutta vasta suunnittelupöydällä),
DVB-T (antenni nykyiset SD-kanavat),
DVB-T2 (antenni uudet SD- ja HD-kanavat),
DVB-S (satelliitti, mm. Canal Digital),
DVB-S2 (satelliitti, mm. Canal Digitalin HD-lähetykset).
Jos oikein paljon pilkkua nussii, niin voisi ottaa mukaan myös IPTV-boksejakin mutta niissä tekniikka on niin paljon erilaisempaa kuin noissa DVB-systeemeissä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2043085Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391590Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus921442- 881342
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461304Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1481206Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121168Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze120992Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89912Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44793