Hei
Tietääkö kukaan miten poronsarvet tulisi käsitellä etteivät hiiret ja oravat söisi niitä.
Tarkoitus olisi laittaa poronsarvet mökin seinään.
Poronsarvet
8
5943
Vastaukset
- mökitätär
...oli joskus sarvet jotka oli lakattu jollain lakalla.
Lakka tosin kellertyi vuosien mittaan.
Nykyään on lakkoja joiden ei pitäisi kellertyä.
Tai sitten voisi tulla kyseeseen ohut kerros epoksihartsia. Ei luulisi maistuvan hiirille.
Teillä on ilmeisesti hirttä seinät,sillä ei tasaista maalattua seinää hiiri pääse. - NilsAslak
Harrastaakos orava sellaista...no meillä poro pääsee oravaa pakoon, ja sisätiloissa ei ole oravia, eikä hiiriäkään.
- sarvekasssss
...on ulkoseinässä niin kyllä niitä järsitään,sillä eläimet hakee niistä tiettyjä lisäaineita.
Olen nähnyt järsittyjä sarvia. - kaamea vilske kaamas
sarvekasssss kirjoitti:
...on ulkoseinässä niin kyllä niitä järsitään,sillä eläimet hakee niistä tiettyjä lisäaineita.
Olen nähnyt järsittyjä sarvia.ei auta mikään, jos esim joku matkamies on vailla poronsarvijauhetta, ja siinä mielessä pureskelee niitä. Voipi olla että itse isäntäkin hakee uskonvahvistajaa ulokkeeseensa samasta paikasta:)
- sarvet päähän
Maahan pudonneita jättosarvia näyttää hiiret ja myyrät järsivän ihan huvikseen. Enpä ole vielä nähnyt, että seinälle nostetuja sarvia - oli se sitten ulkona tai sisällä - olisi sen kummemmin järsitty. Jyrsiminen ei muuten johdu mistään hivenainejutusta vaan siitä, että sarvessa on rasvaa sisällä. Sarvi haisee ruualle.
Lakkaaminen, öljyäminen ja muut temput on niitä maailmanlopun kikkoja. Lakattu sarvi näyttää luottomalta ja vuosien päästä sitten rivolta, kun lakkaus rapisee.
Jos haluat siistin vehkeen, kiinnitä sarviin taustalevy ja sitten vasta ripustat seinälle. Metsästäjätouhuista hakuasanalla "trofee" saat vinkkejä, miltä homma voisi näyttää.
http://www.nic.fi/~riistaa/trofeekuva2.html
Siinä yksi kuva malliksi.
Poro on nykyään teurastettu pulttipistoolilla ja siinä on keskellä otsaa reikä. Sen reiän naamiointi onkin sitten taitolaji. Itse taikinoin siihen reikään muovailuvahasta paikan. Yllätävän luunvärinen paikka syntyi valkoisesta vahasta johon oli aavistus sotkettu mustaa. Hyvin tuo on kestänyt jo 20 vuotta. - Sarvet
Elikkäs mikäli sarvet on mökin sisätiloissa niitä ei kannata käsitellä millään. En usko, että hiiret niitä sieltä seinältä syö.
Sen sijaan ulkoseinällä olevat sarvet kyllä ajan myötä saavat kyytiä. Meillä mökin ( vanhasta riihestä tehty erämökki) ulkoseinällä ja saunalla samoin poronsarvet alkavat olla aika loppuunkulutettua tavaraa ja suurin syyllinen ovat ampiaiset, jotka niistä vuosien saatossa vähän kerrassaan ovat pesänrakennusmateriaalia käyneet raaputtelemassa. Tietysti myös luonto tekee sateineen, lumineen ja pakkasineen oman osansa kulumisessa.
Vaan kolmisenkymmentä vuotta ne ovat siellä kestäneet ja nyt tarttis uusia, eli ihan hyvin minusta käsittelemättömille. Toki niihin voi lakan laittaa, mutta ei se taida niihin ampiaisiin tehota. Oravien syyllisyyteen en usko, vaikka ne hirsiseinillä tykkäävätkin ravata. - Sarvet kuntoon
Kuinka puhdistan ja luonnollisesti valkaisen vanhat poronsarvet, jotka on siis joskus putsattu ja ehkä käsitelty, ei lakattu ?
- dsggf
jätät sarvet hirven päähän nii ei mitkään jyrsi niitä
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.1545750Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1873333Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123141Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a482846Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,902592IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-212188- 461709
Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna
Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:491631- 721619
- 751580