häkin siivous

saku12

kuinka usein kannattaa siivota häkki jossa on kaksi kääpiöhamsteria häkki on oikeasti akvaario noin 80*40*40 auta minua minä siivoon kuitenkin vain 2 viikon välein onko se liian usein liian harvoin.

10

4204

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vegata

      en opsaa sanoa, mutta kyllä minäkin tuon kokoista häkkiä pesen jtn. kerran kahesa viikossa ja joka toinen päivä pissalaatikot ja kerran viikossa pesät kuitenkin. jos alkaa haista tai olla likainen, niin sitten voisit pestä.

      • saku12

        minkä lainen pissa laatikko. mitä eläimiä sulla on ois kiva tietää.


    • Herra Hamstraaja

      mun mielestä häkkiä ei sais pestä noinkaan usein. kerran kuukaudessa on parempi, sillä eihän siellä luonnossakaan eläinten alueita puhdistettu jokapäivä! Kunhan vaan otat pesäkopista tuoreruoat ja pissaset pesäntekoaineet pois, vaihdat veden jokapäivä, ja pidät ruokakipot täynnä. edelleen voit mailailla mulle:)

      • vegata

        hamsterien elämä lemmikkinä ei ole läheskään samaa, kuin luonnossa, eikä siihen pidäkkään pyrkiä. ja luonnossa hamsteri ulostaa muualle kun pesäänsä, joten pesu ei ole tarpeen. ja onhan vessalaatikkojenkin pesu samankaltaista, kuin koko häkin pesu.


      • herra hamstraaja
        vegata kirjoitti:

        hamsterien elämä lemmikkinä ei ole läheskään samaa, kuin luonnossa, eikä siihen pidäkkään pyrkiä. ja luonnossa hamsteri ulostaa muualle kun pesäänsä, joten pesu ei ole tarpeen. ja onhan vessalaatikkojenkin pesu samankaltaista, kuin koko häkin pesu.

        Kuis nii ei pidäkkään pyrkiä?! mitäs ihmeen ideaa Siinä sitte on, että antaa hamsunsa juoksennella vapaana? Kyllähän ne luonnossakin juoksee. Siihen nimenomaan pitää pyrkiä, että eläimellä on mahdollisimman hyvät oltavat. ja jos peset häkin joka toinen päivä, niin hamsun ominais haju ei ehdi "tarttumaan" pesäpuruihin ja muuhun häkkiin! se olisi ihan sama juttu, jos vaihdat huoneen sisustuksesi joka toinen päivä.


      • vegata
        herra hamstraaja kirjoitti:

        Kuis nii ei pidäkkään pyrkiä?! mitäs ihmeen ideaa Siinä sitte on, että antaa hamsunsa juoksennella vapaana? Kyllähän ne luonnossakin juoksee. Siihen nimenomaan pitää pyrkiä, että eläimellä on mahdollisimman hyvät oltavat. ja jos peset häkin joka toinen päivä, niin hamsun ominais haju ei ehdi "tarttumaan" pesäpuruihin ja muuhun häkkiin! se olisi ihan sama juttu, jos vaihdat huoneen sisustuksesi joka toinen päivä.

        ...niin silloinhan hamsterille hommataan jtn. 3mx3m häkki täynnä hiekkaa ja kasveja, eikä siihen kosketakkaan koskaan. mutta meillä ainakin on niin, että kaikki pissii pesäänsä, mutta kakkii minne sattuu. lopputulos on se, että jos ei puruja vaihda, niin purrut on täynnä kakkaa. ja sisustusta ei tarvitse vaihtaa, vain purut. eli sama kuin siivoisin huoneen joka toinen päivä. mutta kyllä sen huomaa, kun häkki on pesun tarpeessa, kun häkki haisee, ja puruissa on paljon kakkaa.
        toivottavasti mun teksti ei kuullostanu sarkastiselta, en nyt mitään riitaa ala haastaan.


    • Minni&Viivi

      Hmasterin häkki kuuluu pestä 1-2 kertaa viikossa. Vesi kuuluu vaihtaa ainakin joka toinen päivä ja ruokaa pitää lisätä silloin kun on tarve. Tuore ruokaa pitäisi antaa joka ilta!!

    • hamsu

      Itse siivoan häkin kerran viikossa. Käytän kuivikkeena kissanhiekkaa pellex merkkistä puupistetta, joten jos häkin pohja ei ole kovin likainen vaihdan vain pissa nurkan pelleksit ja pesen nukkumamökin.
      Ylätason pyyhin kerran viikossa nihkeällä pesuaineliinalla. Meillä on siis kaksikerroksinen häkki, jossa ylätaso on lakattua puuta (itse tehty häkki).

      • hamsuu

        Hamsterin kuivikkeena ei mun mielestä sais käyttää kissanhiekkaa.


    • 72457

      "Häkkisi" on sen verran iso että kerran 2 viikossa on ihan ok. Pissanurkkia voisit siivota useammin ja tuoreruokaa ei kannata jättää mökkeihin tai muihin piiloihin pilaantumaan.

      Mulla on syyris 100x50x50cm häkissä ja pakko myöntää että siivoa vain n. kerran kahdessa viikossa. Ennen oli pienempi häkki ja sitä joutui useammin siivoamaan.

      Nyt kun on siivouksen aika on pari nurkkaa ollut pissakäytössä, eivät edes älyttömän märkiä, mökissä jyviä tms ja muuten puru on lähes puhasta mutta vaihdan silti kaiken kerralla. Pienemmässä häkissä hamsu joutuis olee enemmän pissanurkkien tuntumassa ja siksikin siivousta pitäis tehdä useemmin. Tässä isossa häkissä tilaa riittää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Seksuuaalivinksataneiden toimintaa rahoitetaan valtion varoilla.

      Setan toimintaa rahoitetaan valtionavustuksilla, joilla mm kierretään kouluissa haalimassa alaikäisiä mukaan perverssii
      Maailman menoa
      24
      4589
    2. Perintovero 100 prosenttiin, työeläkkeet ja maataloustuet pois

      Noilla eväillä lähden tasapainottamaan valtiontaloutta ja korjaamaan työntekijöiden palkkakuoppaa nostamatta työnantajie
      Maailman menoa
      128
      3972
    3. Riikka runnoo: polttoöljyn hinta nousi maaliskuussa 40 prosenttia

      Onko irvistelijällä sakset hävinneet, vai miksei osaa leikata polttoaineiden hintaa kansalaisten kukkarolle sopivalle ta
      Maailman menoa
      33
      3707
    4. Demariskandaali! Eveliina Heinäluoma (sdp) kahmii kaikki Hitas asunnot itselleen!

      Heinäluoma on ostanut useita yhteiskunnan tukemia, hintasäännösteltyjä asuntoja itselleen! Ei ihme, että Hitas on ollut
      Maailman menoa
      146
      2689
    5. Mökkejä ostellaan nyt ihan hulluna!

      Tyypilliset lainamäärät on yli 500 000€ mökkejä ostellessa eli erityisesti tuollaiset miljoonamökit on nyt suomalaisten
      Maailman menoa
      86
      2573
    6. Purra ryöväsi Marinin Itä.-Suomelle neuvottelemat EU-rahat

      Perust vihaavat suomalaisia, mutta eritoten itäsuomalaisia. "Osa kaksikäyttörahoista on alun perin Itä- ja Pohjois-Suom
      Maailman menoa
      13
      2451
    7. Miksi persut hyökkäävät jatkuvasti henkilöitä päin?

      Miksei persut yritä lainkaan korjata asioita, vaan koko ajan haukkuvat henkilöitä? Ei tuollaisilla turvanpieksäjillä ole
      Maailman menoa
      27
      2429
    8. Demarien sanoin kuvaamaton ahneus - Eveliina Heinäluoma vain yksi esimerkki

      Mutta näin se on demari-eliitissä aina ollut, käytännössä siis nämä eliittiin kuuluvat ovat puhtaasti porvareita - Marin
      Maailman menoa
      65
      2297
    9. Ranskan vasemmistojohtaja tunnustaa, että väestö on vaihtumassa

      ja se on vaan hyvä asia hänen mielestään. Kyseessä siis Ranskan vasemmistojohtaja Jean-Luc Mélenchon jonka puheet järkyt
      Maailman menoa
      53
      1957
    10. Abdullah iski Citycenterin vessassa

      Miksi näitä juttuja pitää lukea lähes päivittäin? https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011913632.html
      Maailman menoa
      144
      1766
    Aihe