Miten Firefoxiin saa pienennä suurenna ikkuna napin näkyviin? Ei löydy. Se mikä on ylänurkassa. Joutuu sulkemaan tiedosto >l opeta kautta.
Ikkuna ei
pienene
36836
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 36
Vanhimmat
Etsi täältä se ohje missä neuvotaan miten ubuntussa saa napit oikeaan reunaan, oikein tehtynä se korjaa tuon vian.
Sinulla on ilmeisesti metacityn asetuksissa jotenkin virheellisesti tuo nappien arvon. Se korjataan gconf-toolilla muuttamalla metacityn button_layout arvoksi menu:minimize,maximize,close
Eli täälllä on vastattu useallakin tavalla miten tuo nappien siirto tejdään joten etsi sellainen ohje tai avaa asetusten muokkaus mikäli se sun valikossa ja kohdasta /apps/metacity/general/button_layout löydät tuon arvon. Ellei asetusten muokkausta löydy niin sitä ei ole kytketty vain näkymään, se on kyllä koneellasi jo.
Niitä vaan ei kannata laittaa oikeaan reunaan.
KANNATTAA!
Ne on vasemmassa reunassa siksi, että siihen tottuisi kun oikeaan reunaan tulee seuraavassa julkaisussa volumesäätimet, ohjetoiminnot yms. vipstaakit. Katsos kun on erittäin typerää säätää mitään sen mukaan mihin on tottunut kun pientä muutosta tapahtuu kokoajan ja jos ei itse mene mukana niin siitä tulee vaan harmia kun tulee isompia muutoksia, kaikki säätäminen vie enemmän aikaa ja voi aiheuttaa ongelmia. Kun voi ne ohjelmistot muuttua myös niin, että niitä säätöjä ei voi tehdä samalla tavalla jatkossa.
Typerää ongelmien kerjäämistä "kun on tottunu". Kuule pitää totutella uuteen niin selviää helpommalla!
No miten saan siirrettyä volume ym. napit vasemmalle? :D
En tiedä onko se enää mahdollista silloin helposti. Eli totuttelee vaan siten kuten on suunniteltu niin selviää helpommalla.
"Ne on vasemmassa reunassa siksi, että siihen tottuisi kun oikeaan reunaan tulee seuraavassa julkaisussa volumesäätimet, ohjetoiminnot yms. vipstaakit."
Minkä vuoksi ne vanhat napit pitää ensin siirtää vasemmalle, jotta oikealle voidaan panna uusia nappeja, jotka voisi panna sinne vasemmalle?
"Typerää ongelmien kerjäämistä "kun on tottunu". Kuule pitää totutella uuteen niin selviää helpommalla!"
Onneksi useimmat ohjelmoijat älyävät, että tietokoneen tulee sopeutua käyttäjän tarpeisiin eikä päinvastoin. Sen vuoksihan noiden nappien liikuttelukin on tehty vaivattomaksi.
"Minkä vuoksi ne vanhat napit pitää ensin siirtää vasemmalle, jotta oikealle voidaan panna uusia nappeja, jotka voisi panna sinne vasemmalle?"
Ovat ilmeisesti tutkineet, että tämä olisi käytettävämpää kun valtaosa ihmisistä lukee tekstiä vasemmalta oikealle, että pidetään ne tärkeämmät jutut vasemmalla. Mutta se on heidän ratkaisu.
"Ovat ilmeisesti tutkineet, että tämä olisi käytettävämpää kun valtaosa ihmisistä lukee tekstiä vasemmalta oikealle, että pidetään ne tärkeämmät jutut vasemmalla."
Eli et tiedä. Olettamasi tutkimuksen tuloksen perustelukin ontuu, koska nappeja ei lueta vasemmalta oikealle eikä oikealta vasemmalle.
Nuo kolme nappia ovat "1-klikkausnappeja" (klik) toisin kuin heti niiden alla oleva menu (klik-siirrä-klik), jolloin hiiren lipsahdus menurivin yläpuolelle voi sulkea ikkunan. On ärsyttävää, jos (muuttumaton) tiedosto, jonka avaaminen kestää kymmeniä sekunteja, pitää avata uudestaan hiiren lipsahduksen vuoksi. Tai selain, jossa on useita hitaasti latautuvia tabeja auki ja automaattinen välimuistin siivous suljettaessa.
Nuo "tärkeämmät" eli käyttäjälle enemmän harmia aiheuttavat toiminnot on syytä pitää poissa harmittomien toimintojen kuten File-menun läheltä. Eiköhän tuo nappien uusi paikka ole vain tyhmästi kopioitu Macistä, jonka ikkunoissa ei (vieläkään) taida olla menuriviä, joten "klipsahdus" on paljon epätodennäkoisempää. Siksi nappien paikalla ei Macissä ole suurta merkitystä.
Applen käyttöliittymäporukka on kyllä tutkinut GUI:n ergonomian perinpohjaisesti jo 1980-luvulla. Macin menuriviin osuu vaikka silmät kiinni hiiren nopealla huitaisulla, muissa pitää nimenomaisesti tähdätä, mikä on epäergonomisempaa. Tosin nykyisillä isoilla näytöillä ihan kevyt huitaisu ei riitä viemään kursoria näytön yläreunaan saakka.
Itselläni on se puoli helpompi klikata kummalla puolella näppistä satun hiirtä käyttämään. Tiedä sitten onko tässä kyse tottumuksesta vai muusta.
Ei minua oikeastaan kiinnosta miksi ovat tuohon päätyneet mutta pointti on se, että itselle siinä aiheuttaa ongelmia jos ei mukaudu muutoksiin ja jos pitää sitä typeränä ratkaisuna niin sitten kannattaa harkita toista käyttöjärjestelmää jos Ubuntun kehitysratkaisut tuntuvat huonoilta.
Reunassa?
Ikkunan valikko oikealle
Jos haluaa vielä ikkunan valikon niin kannattaa lisätä eteen menu eli
gconftool-2 --set /apps/metacity/general/button_layout --type string "menu:minimize,maximize,close"
Eli kopioi koko litania sovellukset/apuohjelmat/pääte eli päätteelle tuo rimpsu ja copy/paste/enter.
Ikkunan valikko on kätevä jos haluaa vaikkapa pitää tiettyä ikkunaa koko ajan ylimpänä niin se käy siitä valikosta.
Sullahan on näytön asetukset pielessä. Se jää sinne yläreunan taakse piiloon. Säädät näytön asetuksista niin, että koko kuva näkyy, eikä osaa jää piiloon. Et siis koske tietokoneeseen, vaan näytössä on omat nappulat sitä varten.
Kai sulla se paneeli näkyy? onko muissa ohjelmissa samanlailla? komennolla:
gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/button_layout minimize,maximize,close:menu
napit pitäs näkyä.
napit saa piiloon vaikka komennolla:
gconftool-2 --type string --set /apps/metacity/general/button_layout fucking_buttons_:D
Ei johdu siitä että painike olisi piilossa....kokeilin näyttöä siirrellä eri suuntiin.
Vai joutuisi päätteellä säheltämään....
Käyttäisin Googlen selainta siinä on painike mutta sillä ei pääse Suomi24 sivuille jostain syystä, olen kokeillut ei johdu ruuhkaisesta palvelimesta samaan aikaan pääsee FF:llä....ja siinä ei toimi Adblockplus.
Auttaisiko uuden dvd- asennuslevyn tekeminen ja uudelleenasennus? Tämä on asennettu aivan tuoreesta (huhtikuun tai jotain)10.04 LTS CD-levyltä.
Siis tuon asetusten muokkaamisen saa auki esim. painamalla F2 ja antamalla siihen ohjelman nimen komennoksi muistaakseni
gconf-editor
ja painamalla "suorita" nappulaa. Sitten menet sinne paikkaan /apps/metacit.. jonka aiemmin esitin ja tarkistat että button_layout arvo on
menu:minimize,maximize,close
Tuo kaksoispiste jakaa napit eri laitoihin, vasemmalla puolella olevat ovat ikkunan vasurissa ja oikealla puolella olevat oikeassa reunassa. Ellet halua edes tuota menu-valikkoa niin
:minimize,maximize,close
jolloin ikkunan vasen on tyhjä ja oikealla pienennys, suurennus ja sulkemisnapit.
Jos haluat sen "asetusten muokkaus" ohjelman näkyviin niin Asetukset - Päävalikko ja sieltä kriksaat sen menussa näytettäväksi kohdasta Järjestelmätyökalut.
"Vai joutuisi päätteellä säheltämään.... "
Kehno asenne, sitäpaitsi kun copypastettaa tuon päätteeseen ja painaa enter niin onko se jotain säheltämistä? Pääte on erittäin tehokas työkalu, sitä ei pidä missään nimessä halveksia.
sovellukset-ubuntun sovellusvalikoima-hakuun "asetusten muokkain" ja asennat sen, niin ei tarvi päätteeltä muokata. sitte vaan käyt sieltä laittaan paneelit/napit näkyviin.
ohjelma löytyy valikosta: sovellukset-järjestelmätyökalut-asetusten muokkaus
seuraa polkua: /apps/metacity/general/button_layout ja muokkaat avaimen arvoa muotoon menu:minimize,maximize,close
Se on jo valmiiksi asennettu vaikkei näy valikoissa, tällainen muistikuva minulla on vahvasti. Kunhan vaan ottaa käyttöön, se on nyt sitten hiirellä kliksutettava eli ns. graafinen.
no sitten käy kliksuttaan: järjestelmä-asetukset-päävalikko-ikkunasta klikkaa järjetelmätyökalut ja täppää: asetusten muokkaus
sujet niin pitäs olla siellä em.valikossa
Sovellukset->Järjestelmätyökalut->Asetusten muokkaus
sitten vaan menet tuohon mainittuun osoitteeseen ja tarkistat että nappuloiden paikat on oikein.. jos on mutta ei näy niin sitten on jotain tosi kummaa ilmiötä ilmassa, eiku ubuntussa.
http://www.aijaa.com/v.php?i=6802450.png
No pääsin sinne,,,asetusten muokkaimeen.
Siellä oli jo noin kun sanottiin? Ei auta.
Onko firefox alkuperäinen Ubuntun jakeluversio vai onko ladattu jostain muualta?
Alkuperäinen.
Tässä on sitten hassusti että nuo järjestelmävalikotkaan ei näy....ne mitkä voi siirrellä ylös tai oikealle reunaan.
gnome paneeliin lisäät valikkopalkin niin näkyy valikot. Ja http://support.mozilla.com/en-US/questions/755778
Metacity siis on se komponentti joka huolehtii siitä miltä ikkujnat näytävät, se luo perusteet ikkunalle ja määrittelee missä napit ovat jne. joten kaikissa metacityn piirtämissä ikkunoissa ovat saman käyttäjän samat napit samoissa paikoissa. Eli jos avaat päätteen niin onko siinä napit eri tavalla kuin firefoxissa? Siis käyttäytyykö kaikki ikkunat nyt samlla tavalla vai onko kyse vain firefoxista?
tuos aikasemmin... "Kai sulla se paneeli näkyy? onko muissa ohjelmissa samanlailla?"
Paneelit näkyy normaalisti muuten - Google Chrome ja Seamonkey selaimillakin - ainoastaan Firefoxilla pienennyssuurenusnappi ja paneeli jää piiloon.
Ymmärrät varmaan että kuulostaa aika oudolta jos muilla toimii FF niinkuin kuuluu mutta sinulta puuttuu napit?
Täytyy siis kysellä lisää että tiedetään missä mennään
a) onko KAIKKI päivitykset ajan tasalla, miten olet päivittänyt järjestelmän?
b) mikä on FF:n versio, löytyy kohdasta "Ohje - Tietoja.."
b) onko työpöytätehosteet käytössä ?
c) käytätkö jotain muuta teemaa kuin oletus?
Jokin edellä mainituistakin saattaa vaikuttaa, metacityn ongelma tämä ei suoranaisesti kai ole jos muiden ohjelmien ikkunoissa napit ovat paikoillaan mutta ei FF:ssa, sen aiheuttaa jokin muu ilmiö. Joku särkee tuon FF:n ikkunoinnin, arvot olivat sulla ihan oikein siellä "asetuksissa" ja nuo asetukset ohjaavat ikkunoiden käyttäytymistä mutta jostain syystä FF hajottaa sen. Nyt pitäisi vain keksiä mikä tässä on takana..
esim. chromessa on omat paneelit joista suletaan, ellei klikkaa hiirellä ja valitse "käytä järjestelmän otsikkoriviä ja reunoja"
Näkyykö sovellukset-apuohjelma-pääte ohjelmassa paneeli nappeineen?
Foxissa ei tule tuollaista tekstiä kehyksestä, vain ne tavanomaiset jorinat.
Riipustin väärään kohtaan. Oli tarkotus tuolle nim."pienene" tuo kysymys.
Eli: Näkyykö sovellukset-apuohjelma-pääte ohjelmassa paneeli nappeineen?
Eli: Näkyykö sovellukset-apuohjelma-pääte ohjelmassa paneeli nappeineen?
a) onko KAIKKI päivitykset ajan tasalla, miten olet päivittänyt järjestelmän?
b) mikä on FF:n versio, löytyy kohdasta "Ohje - Tietoja.."
b) onko työpöytätehosteet käytössä ?
c) käytätkö jotain muuta teemaa kuin oletus?
Tuohon vastaan oli: a kyllä kaikki päivitykset mitä pyytää asensin b uusin b ei tehosteita c ei vaikuttanut oli oletus tai muu
Mutta nyt ongelma ratkesi kun poltin dvd:lle uuden ubuntun ja sensin. Nyt toimii niin kuin pitää. Paneelit ja napit Oliko sitten tuo huhtikuussa poltettu-cd-ubuntu jotenkin vioittunut? Mene ja tiedä...ainakin se on ollut lainassa...ja siinä oli vähän naarmuja, kuitenkin asentui....