Yogameditaatio Hypnoosipäiville

AummGovindaGopala

Joogameditaatio pidetään Hypnoosiliiton koulutusviikonloppuna. Onko tietoa minkä tradition meditaatiosta tai palvontamenosta (satsang) on kyse? Kuka on meditaationjohtajan guru, jolta on saanut vihkimyksen ja mantrat? Onko kyse seksuaalienergioihin perustuvasta tantra- tai kundalinijoogasta? Astanga- vai sri Chimoyn joogasta? Osholaisen (Bhagwanin) vai harekrishnalaisen terapiakultin joogameditaatiosta? Mikä on taustayhteisö? Rituaali on kiinnostava, väitetäänhän, että H-liitto olisi siirtymässä samoille linjoille kuin ns. "tajunnantaitajien liike".

http://www.astanga.fi/mantrat/index.html

5

446

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • plus Yoga Meditation

      Riihimäelle 2.-3.10. tulee Yoga Meditationin lisäksi myös taolais-kiinalaista lääkintää. Eikö Neijing-akujen rukousteemat täydentäisi sopivasti joogameditaatiota Hypnoosiliiton koulutuspäivillä?

      http://neijing.fi/?p=p_16&sName=Rukousteema

    • kaupan

      Astangalaisiako H-liiton joogameditaation ohjaaja? Ehkä asiallisemmasta päästä tuo astangalaisuus.

      Kaikkein asiallisimpana on pidetty Suomen Joogaopiston hathajoogaa. Siinä ei pitäisi olla palvontaa, gurujen mantroja, esoteerisi oppeja eikä guru-rakenteita.

    • ex-pokanne läheinen

      Hypnoosiväki, halloo? Minkä joogauskonsuunnan mukaisen meditaation tai satsangin vedätte hypnoosipäivillänne?

      • ohjelmaa?

        hypnoosiammattilaiset ei vaan kommentoi. onko ohjelmassa tai joogameditaatioissa jotakin häpeilemistä kun vaietaan eikä mainosteta avoimesti?


      • ?=?==?=

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ei sua enään tunnista

      Kun olet vanhentunut ja lihonut.
      Ikävä
      202
      6993
    2. Huomenet naiselle

      Harmittaa ettei ehkä nähdä enää koskaan. Näillä mennään sitten.
      Ikävä
      59
      4622
    3. Etsin vastaantulevista sua

      Nyt kun sua ei oo, ikävöin sua niin v*tusti. 😔Jokaisesta etsin samoja piirteitä, samantyyppistä olemusta, samanlaista s
      Ikävä
      38
      4228
    4. Mikä kaivatussasi kolahti?

      Mikä oli erityistä?
      Ikävä
      71
      3239
    5. Kaikesta muusta

      Mulla on hyvä fiilis. Mä selviän tästä ja sit musta tulee parempi ihminenkin. Ainut, mitä mun pitää nyt välttää on se ko
      Ikävä
      16
      1945
    6. Tekis mieli lähestyä sua

      Mutta pelkään että peräännyt ja en haluis häiritä sua... En tiedä mitä tekisin olet ihana salaa sua rakastan...💗
      Ikävä
      27
      1696
    7. Hyvää yötä.

      Miten äkäpussi kesytetään? 😉 pus
      Ikävä
      17
      1670
    8. Ajatteletko koskaan

      Yhteisiä työvuosia ja millaista silloin oli? Haluaisin palata niihin vuosiin 🥹
      Ikävä
      40
      1573
    9. Kyllä hävettää!

      Olla taivalkoskelta jos vuoden taivalkoskelainen on tuommoinen tumpelo.
      Taivalkoski
      34
      1449
    10. Haluaisitko enemmän ?

      Haluaisitko enemmän kuin ystävyyden ? M-N
      Ikävä
      143
      1237
    Aihe