Moi!
Meidän 2v. phalene tytöllä pitäsi alkaa juuri juoksut ja ollaan harkittu pennuttaa tyttö. Sulhanenkin olisi jo tiedossa. Oona on hyväluonteinen ja virallisesti terveystarkastettu, oikein pirteä hyväkuntoinen tyttö.
Oona on vaan aika pienikokoinen kun vertaa muihin samanrotuisiin narttuihin.
Se tässä mietityttää kun olen kuullut puhuttavan ahtaasta tai takakireästä lantiosta ja yleensäkin olen kuullut että pienikokoisilla koirilla olisi enemmän näitä synnytysongelmia, niin mikä niitä sitten tekee ja miten huomaan itse katsoa onko Oona takakireä?
Olisi kiva jos joku kokeneempi valaisisi mulle näitä asioita...
Meidän 2v. phalene tytöllä pitäsi alkaa juuri juoksut ja ollaan harkittu pennuttaa tyttö. Sulhanenkin olisi jo tiedossa. Oona on hyväluonteinen ja virallisesti terveystarkastettu, oikein pirteä hyväkuntoinen tyttö.
Oona on vaan aika pienikokoinen kun vertaa muihin samanrotuisiin narttuihin.
Se tässä mietityttää kun olen kuullut puhuttavan ahtaasta tai takakireästä lantiosta ja yleensäkin olen kuullut että pienikokoisilla koirilla olisi enemmän näitä synnytysongelmia, niin mikä niitä sitten tekee ja miten huomaan itse katsoa onko Oona takakireä?
Olisi kiva jos joku kokeneempi valaisisi mulle näitä asioita...
Vastaukset 6
Vanhimmat
Otapa selvää asioista oikeista paikoista. Soittele oman koirasi kasvattajalle, rotuyhdistykseen ja kysäise vieläpä eläinlääkäriltäsikin.
Tietysti pitää miettiä, että jos koirasi on rotumääritelmän vastainen, liian pieni, niin mitä lisäarvoa rodulle tuotat sillä, että teetät koirallasi pennut. Mitkä koirasi ominaisuudet korvaavat puuttuvan koon? Entä onko sulhasehdokkaalla tarjota jotain, mikä kompensoi oman koirasi viat?
Jokainen kotikoiransa pennuttaja on satavarma, että haluaa juuri oman iki-ihanan sessensä pennut, koska se nyt vaan on niin iiiihana. Mutta sen pennuista ei tarvitse tulla erityisen ihania. Puhumattakaan, että jos emä ei ole rodunomainen, niin niistä tulee siltä osin "vääränlaisia", ja sitten kun taas joku pennunostaja haluaa teettää pennut omalla koirallaan, niin kierre jatkuu...
Miksi heti ollaan ylimielisiä ja tympeitä jos jotain haluaa kysyä, siksihän on olemassa juuri keskustelupalstat?
Kasvattaja on aikoinaan sanonut että juuri tämä yksilö tulee käymään jalostukseen!!
Eläinlääkärin mukaan koira on ihan ok., ei mitään huomauttamista ole ollut jalostuksen suhteen, eikä siellä ole tullut mieleenkään kysellä kun ne asiat kypsyy mielessä pikkuhiljaa.
En halua kysellä mistään rotuyhdistyksestä kun noita nipoja on sielläkin.
Moikka!
Älä anna noiden nipojen masentaa sinua. Joillekin ihmisille koirien kasvatus on kuin pakkomielle, jätä sellaisten kommentit omaan arvoonsa. Neuvoni sinulle olisi se, että veisit koirasi tutulle eläinlääkärille, joka tutkisi koirasi 'paikat' ja voisi kertoa sinulle mitä mieltä hän on. Jos hän näyttää vihreää valoa, anna palaa. Muuten en lähtisi kääpiökoiraa astuttamaan, koska riski synnytyskomplikaatioista on todellinen. Muuta neuvoa on vaikea antaa, koska sinun tulisi osata koiran anatomia voidaksesi itse tarkistaa asian.
En oikein tiedä miten sinulle voisi vastata asiallisesti, mutta yritän kuitenkin. :)
Ensinnäkin, onko koirasi rekisteröity, ja tulevatko pennut rekisteriin? Millä perusteella kasvattaja on osannut pennusta sanoa että se sopii jalostukseen, ja onko hän nähnyt koiraasi aikuisena/tietääkö sen olevan pienikokoinen? Miksi et varaisi aikaa eläinlääkärille ihan vain jotta tutkisitte onko hänellä ahdas lantio? Onko olemassa joku syy miksi et halua lääkärin kanssa puhua astutusasioista? Miksi et halua olla yhteydessä rotuyhdistykseen? Eihän sun kuitenkaan ole pakko toimia heidän mielipiteensä mukaan, mutta neuvojen kysyminen ei ole koskaan pahitteeksi.
Ei millään pahalla, mutta kaikki nämä kysymykset esitän siksi, että tosiaan viestiesi perusteella vaikuttaa siltä, että koirallasi ei ole papereita. Paperittomien koirien pennuttamisesta minulla ei ole mitään sanottavaa, minulla on oma mielipiteeni, mutta se ei nyt tähän kuulu.
Lisäksi haluaisin huomauttaa nimimerkille sarah g, että kasvattajille koirien ulkomuotoseikat ja niiden perinnöllisyys eivät ole pakkomielteitä, vaan kuuluvat ammattiin. Jokaisen kasvattajan pyrkimys tulisi olla saada aikaan mahdollisimman rotumääritelmän mukaisia pentuja, sitä varten se rotumääritelmä on. Liian pieni koko, huono turkki, epärodunomainen rakenne, sairaudet yms. eivät mitenkään liity pakkomielteeseen, vaan yksinkertaisesti pyrkimykseen kehittää rotua parempaan suuntaan.
Oletkohan aloittaja? Jos olet, niin kerro ihmeessä, mitä epäasiallista ekassa kommentissani oli? Jos sanot, että koira on muihin verrattuna pieni, niin siitä saa kuvan, että se on rotumääritelmään nähden pieni. Silloin se on siltä osin "viallinen". Ei se, että koiranomistaja tykkää omasta koirastaan kuin hullu puurosta ja haluaa sen pennut, tee koirasta jalostuksellisesti hyvää, jos siinä vikoja on. No, myöhemmin sanot, että koiran kokoa on näyttelyissä kehuttu, mutta kyse onkin omasta silmästäsi? Lue nyt hyvä ihminen se rotumääritelmä, siellä varmaan sanotaan nartun oikea koko ja vertaa siihen.
Kasvattaja voi sanoa pennusta, että se on lupaava, mutta kukaan oikea kasvattaja ei pikkupennusta voi satavarmasti sanoa, että se tulee aikuisena olemaan jalostukseen käypäinen. Tai jos pystyy niin sanomaan, niin sitten pitää olla vuosikymmenien kokemus ja silloinkin väittäisin, että melkoinen meedio...
Miksi puhut nipoista, kun ehdotan rotuyhdistystä? Sieltä saat asiallista tietoa rodustasi. Täällä saat vain noita päänsilityksiä, joiden tarkoitus on sanoa, että "jeejee, lisää suunnittelemattomia pentuja maailmaan, kun ap. sattuu niin haluamaan..." (ihmettelen suuresti tuota asennetta). Jos teetät koirallasi pennut, SINÄ olet KASVATTAJA. Sinä olet silloin se, joka on hommasta vastuussa, jonka pitää osata vastata kaikenlaisiin kummallisiin kysymyksiin, joita pennunostajilla tulee olemaan. Sinun kasvatustyösi voi vaikuttaa myös tulevaisuuteen, jos joku pennunostaja haluaa teettää omalla koirallaan pennut. Minä ainakin kiertäisin kaukaa kasvattajan, joka ei osaa sanoa koiransa kokoa suhteessa rotumääritelmään, vaan juttelisi omituisia siitä, miltä näyttää omasta mielestä (jos siis koko sattuisi tulemaan puheeksi).
Kyllä minä edelleen ehdotan, että otat asioista selvää sieltä, mistä voi saada oikeaa tietoa eikä suomi24-huutoäänestyspalstalta. Jos haluat olla vastuullinen kasvattaja. Jos sinulle riittää, että olet seinästäreväistyn pentueen päähänpistoteettäjä, niin silloin täältä saatavat vastaukset riittää, etkä tarvitse edes niitäkään.
Ensinnäkin ostin koirani pentuna kasvattajalta ja kasvattaja sanoi että pentu on lupaava kasvatukseen ja näyttelyihin.
Koirani on myös käynyt virallisissa näyttelyissä ja sai todella hyvän laatuarvostelun ja siellä tuomari kehui että: tosi hyvän kokoinen narttu!!! eli on rotumääritelmän mukaisesti ihan oikean kokoinen phalene mutta MINUN silmään ottaa se että monet muut phalenet ovat meidän tyttöä isompia. Koirani on SILMÄ JA POLVIRARKASTETTU!!! Siis on itsestään selvää että koirallani on rekisteripaperit ja hyvät vielä ovatkin, monen maan valioita paljon takana ja virallista terveystutkittua sukuakin vielä.
Sanoin jo aiemmassa viestissä että viimeeksi kun käytin koiraa silmä ja polvitarkastuksessa niin eläinlääkärin kanssa oli puhe että meillä on suunnitteilla teettää tytöllä pentuja ja eläinlääkärillä ei ollut mitään sitä vastaan mutta en tajunnut silloin kysellä mistään lantion mitoista ym., nämä ajatukset ovat kypsyneet vasta jälkeenpäin mielessäni.
Koiralla on rokotuksiin vielä reilu vuosi vielä aikaa, pitäiskö sitä mennä lekuriin ihan varta vasten uudestaan kyselemään asioita?