Mikä UUSISTA pyöristä n.600-800 kuutiota on hyvä ensi-pyörä? Mallin tulisi olla hyvä peli rentoon ajoon esim. cruiser / custom peli. Ei siis nivusraketti raaceri tai liioiteltu chopper ym. meininki pyörä. kiitos vinkeistä?
Mikä ensi-pyöräksi?
Hog
61477
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
VL800 Itruder Volusia, ehdottomasti.
Yamaha XVS650A Drag Star Classic. Itse ostin 1100:n enkä ole katunut tuhannesosasekunnin vertaa ostosta. Ainut "huono" puoli on hivenen turhankin ahnaasti kiinni ottavat etujarrut ja sporttifillareihin verrattuna pehmeä keulajousitus. Mutta paras custom mihin olen tutustunut, kävin koeajamassa ennen valintaa liki kaikki oleelliset 650 - 1700 cc customit. :)
Tuohon haarukkaan menisi nätisti Suzukin DL650 V-storm. Käytännössä kadulle tehty enduron kaltainen peli. Täysin katulaitteen näköinen. Pysty ajoasento, hyvän oloinen kate. Suihkutuksella varustettu V2 kone :-)
Itsekin ensipyörää etsimässä, kuolasin tuota mutta täytyy tyytyä käytettyyn (TDM 850 tai Africa twin).
olisi myös Yamaha FZ6 / FZ6-S, todellakin monipuolinen moottoripyörä, hyvä ajoasento, FZ6-S:n yläkate suojaa hyvin, käy matka-ajoon sekä bulevardi pyörimiseen, tehoakin ihan tarpeeksi, kannattaa koeajaa, hyvän näköinenkin kuin mikä.
Matkaenduro ensipyöränä ei ole ollenkaan hullumpi. Sillä voi ajaa kaikenlaista ajoa, niin matkailla kuin kruisailla. V2 moottorin luonne on mukavan lupsakka mutta tehojakin löytyy noista riittävästi kun tarvii. Mulla ekapyöränä africa twin, loistava jokapaikan pyörä joka ei ole paras missään mutta kohtalaisen hyvä joka paikassa ;) Eroon näistä pääsee aina ja arvonsa pitää kohtuuhyvin, nimittäin jos huomaakin että suuntautuu "vain" tietyntyyppiseen ajoon ja haluaa vaihtaa mopon johonkin spesifisempään värkkiin.
Olisi moto guzzin breva 750cc