Perintökaaren 20. luvussa määrätään:
"Perukirjassa on lisäksi mainittava ennakkoperintö sekä muu pesään kuulumaton omaisuus, joka on otettava huomioon perillisen lakiosan suuruutta määrättäessä."
Pitääkö perukirjassa mainita lahja, jonka perinnönjättäjä on antanut rintaperilliselle. Tästä lahjoituksesta on aikaa noin 10 vuotta, ja lahjakirjassa on maininta "tätä lahjaa ei ole pidettävä lahjansaajan ennakkoperintönä."
Ennakkoperintö vai ei
3
708
Vastaukset
- 21
Perukirja on lähinnä osakasluettelo ja varallisuusselvitys verotusta varten. Kolmen vuoden lahjat verotetaan perinnön kanssa klimpissä, vaikka ovat "ei ennakkoperintöä". Kymmenen vuoden raja "ei ennakkoperintöä" lahjoilla on pidetty riittävänä, ettei perinnönjaossa menesty suosiolahjoihin vetoaminenkaan.
- eri mieltä
parasta ? ilmoittaa, mutta kun on Lauseke että "eivät ole ennakkoperintöä",
niitä ei enää peritä,
muutenhan
suomessa lasketaan aina kaikki lahjat yhteen eikä ole 3v ja 10 vuoden rajoja
ja samoin lasketaan niistä kannetut verot ja sen mukaan tehdään lopullinen verotus. - 21
eri mieltä kirjoitti:
parasta ? ilmoittaa, mutta kun on Lauseke että "eivät ole ennakkoperintöä",
niitä ei enää peritä,
muutenhan
suomessa lasketaan aina kaikki lahjat yhteen eikä ole 3v ja 10 vuoden rajoja
ja samoin lasketaan niistä kannetut verot ja sen mukaan tehdään lopullinen verotus.Ennakkoperintö huomioidaan perinnönjaossa maailman tappiin ja "ei ennakkoperintöä" ei huomioida perinnönjaossa viikonkaan vanhana, mutta lakiosien ja lahjoittajan terveyden pitää olla kondiksessa.
Niin se vaan on, että perintöveron progression kierto viimetipan "ei ennakkoperintöä" lahjoituksilla on estetty 3 vuoden säännällä. No, verottoman perinnön rajan noustua asialla ei ole pienissä perinnöissä merkitystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt tajusin mitä haet takaa
En epäile etteikö meillä olisi kivaa missä vaan. Se on iso hyppy henkisellä tasolla sinne syvempään päätyyn, kuten tiedä403067- 802831
- 1862444
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?362165- 191483
Naiselle mieheltä
Huomasin tuossa, että jääkaapissani on eräs sinun ostamasi tuote edelleen avaamattomana. Arvaatko mikä?231403Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411396- 101274
- 131269
- 221241