Riittääkö aika?

Kohta neljä

Haluaisin kysyä suurten perheiden äideiltä, miten saatte aikanne riittämään kaikille lapsille? Muistatteko ja jaksatteko jutella jokaisen lapsen kuulumiset päivittäin, pitää kaikkia sylissä riittävästi ja muutenkin viettää jokaisen kanssa aikaa? Ehdittekö aamulla huomioida kaikkia ennen kouluun/päikkyyn lähtöä, muistuttaa päivän muistamiset? Varsinkin töissä käyvien äitien kokemukset kiinnostavat.

2

617

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kohta viiden äiti

      Aika riittää kuhan päättää niin. no itse olen kotiäitinä ollut kohta viisi vuotta ja odotan viidettä lastani, meillä työnjako miehen kanssa on seuraava: Mies siivoaa, minä hoidan lapset. Ruokaa teemme yhdessä koko poppoolle, jutellaan samalla lasten kanssa ja ruuasta riippuen toinen touhuaa ja vahtii sitte lapsia. Hienosti meillä mennyt - odotusaika on rankinta. Mies auttaa niin ehdin hienost pitään lapsia sylissä jne :) Vapaa-aika tosin kortilla, enkä oikeen maltakaan lähteä vapaata viettää mieheni kanssa. Noh, pitäähän tuota parisuhdettakin hoitaa mut hienost meillä illatkin toistemme kanssa kun pitkä päivä vietetty lasten kanssa ja keskitytty heihin :)
      Yksinhuoltajilla asia tietysti toinen - lähes mahdotonta ehtiä muutoin kuin ohimennen halaileen lapsia kotitöiden yms lomassa. Meillä hommia ainakin piisaa..

    • wilma60

      Suurperheellinen en ole, minulla on vain kolme lasta mutta vastaan kuitenkin. Välillä tuntuu, että en todellakaan anna aikaa tasapuolisesti kaikille lapsille. Varsinkin se murkku tuntuu unohtuvan sinne omaan huoneeseensa turhan usein. Toisten kanssa tulee väkisinkin vietettyä aikaa kun kuskaan terapiaan ja harrastuksiin. Nuorimmaisellle tulee vielä luettua iltasatu joten siinäkin on hetki vain meille kahdelle. Sylissä ja lähellä pitäminen unohtuu hyvin herkästi kun aina on olevinaan jotain "tärkeämpää" tekemistä; pyykin ripustamista, ruuanlaittoa, siivousta, pihatöitä jne jne.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      100
      8751
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      47
      4319
    3. Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle

      Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘
      Ikävä
      102
      1946
    4. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      38
      1516
    5. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      24
      1460
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      34
      1199
    7. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      12
      1180
    8. Rakastuminenhan on psykoosi

      Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk
      Ikävä
      53
      887
    9. Olisinko mä voinut käsittää sut väärin

      Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt
      Ikävä
      31
      862
    10. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      29
      837
    Aihe