Miten saan firefoxiin tallennettua kolme eri välilehteä eli avaisi autommaattisesti noi 3 välielehteä kun avaan selaimen ? Saisinko pikakuvakkeen myös työpöydälle jota painamalla avaisi aina firefox selaimen ja siihen kolme välilehteä selaimeen.
Neuvokaa tyhmääå
avutonvain
9377
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Työkalut > Asetukset > Yleiset-välilehti.
Käynnistys
Kun Firefox käynnistetään: Avaa aloitussivu.
Aloitussivu: haluamasi_sivun_osoite1|haluamasi_sivun_osoite2|haluamasi_sivun_osoite3
| osoitteiden väliin tulee painamalla Alt Gr | (z-kirjaimen vieressä oleva näppäin, jossa myös nuolenpäät oikealle ja vasemmalle).
Kiitos alkoi toimimaan.
Entäs miten saan silleen, että avaa kaksi selainta eli toi kolme välilehteä alko toimimaan ihan yes mutta sen lisäksi vielä autommaattisesti toinen selain johon vielä yksi eri www.-sivu.
Ainakin windowsissa voisi käyttää tuohon .bat-tiedostoa.
Avaa vaikkapa muistio ja kirjoita siihen:
@echo off
start "" "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" "haluamasi_sivun_osoite1" "haluamasi_sivun_osoite2" "haluamasi_sivun_osoite3"
start "" "C:\Program Files\Mozilla Firefox\firefox.exe" "haluamasi_eri_sivun_osoite"
Eli tuossa on oletuksena että Firefox on asennettu C:\ -asemaan oletushakemistoonsa.
Tallenna tuo vaikkapa työpöydälle vaikkapa nimellä firefox.bat
Tuplaklikkaamalla käynnistät .batin ja se käynnistää Firefox-ikkunat.
Jos menee jotain mönkään, niin vaihda tiedoston nimi .txt-päätteiseksi, niin voit editoida sitä Muistiossa.
.batin voit halutessasi raahata Käynnistä-napin viereen niin saat sen siitä käyntiin yhdellä klikkauksella.
Nuo kolme ensimmäistä osoitetta yhdelle ja samalle riville siihen tiedostoon.
Eivät näköjään mahtuneet tuohon viestiin...
Kiitoksia paljon alkoi toimimaan.
Vielä kysymys.. tuota saako ton firefxissa sisäänkirjautumaan automaattisesti johonkin palveluun esim sähköposti eli käyttäjätunnus salasanan laittaisi automaattisesti ja sisäänkirjautuisi automaattisesti ei jaksa aina kirjoitella noita olisi hyvä jos kirjautuisi automaattisesti kun avaan noi selaimet.
automaatti kirjautumisen.
Neuvoisitko tarmennin, yksityiskohtaisemmin.. mistä löydän tuon automaattikirjautumisen ?
rufgiyhihil