Kertakäyttölinssien käyttöaika

kyselevä

Hei!

Olen vasta muutamia kertoja kokeillut kertakäyttöpiilolinssejä, olen kuitenkin jo käynyt myös siinä kontrollitarkistuksessa. Sain ilmaiseksi mukaan muutamia pareja linssejä, jotta voisin kokeilla linssien käyttöä.

Nyt olen menossa vieraaksi yksiin häihin ja haluaisin laittaa sinne piilarit. Piilaripaketissani lukee "Dailies all day comfort, toric". Ovat siis hajataittoa korjaavia. Optikko sanoi mulle liikkeessä, että noita piilareita saa käyttää kerrallaan 8-10 tuntia. Tuolloin juhlapäivänä laittaisin kuitenkin linssit silmiin n. klo 15 ja pääsisin ottamaan ne pois varmaan vasta klo 03 aikoihin, eli olisivat silmissäni jopa 12 tuntia, mahdollisesti kauemminkin. Onkohan tästä haittaa? Olen lukenut jostain jotain kauhutarinoita, että piilarit on saattanu kuivua silmiin kiinni tai jotain vastaavaa..Mutta tapahtuuko tämä vasta pitemmän ajan kuluttua?

Tosi harmi jos en piilareita pysty laittamaan, kun nimenomaan hankin ne sitä varten että voisin pitää niitä juhlissa jne.

4

3159

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • @∞@

      Jos silmäsi eivät ole kuivat eivätkä linssit tunnu pahalta, niin satunnaisesti voi käyttää pidemmän ajan. Älä ota kuitenkaan tavaksi. Ja pidä sitten ainakin seuraava päivä taukoa.

      • 15+2

        Tottakai voit pitää niitä niin kauan,kunhan ei tuu tavaks...ite tapaan joskus vaihtaa uusiin jos haluan pitää piilareita aamusta iltaan, vaikka silmät vähä kuivuu nuu tuntuu paremmalta laittaa uudet kesken päivän!


    • varmuuden vuoksi

      Koska olet vielä tottumaton piilolinssien käyttäjä, niin suosittelen, että otat sankalasit mukaan. Jos silmissä alkaa tuntua ikävältä, silmät tuntuvat väsyneiltä, niissä tuntuisi olevan hiekkaa tms. niin vaihdat sitten sankalasit kasvoille.

      • Linssimies

        Kannattaa tosiaan ottaa lasit mukaan. Eihän sitä tiedä jos piilolinssi sattuu repeämään (tai on muuten huonossa kunnossa) ennen silmään laittoa...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      176
      4987
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      18
      4366
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3097
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      251
      2933
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2872
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2501
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1919
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1737
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      34
      1733
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      65
      1699
    Aihe