Pureeko muiden nöffipennut johtoja?? Meiän nöffi on nyt 15vko ja on purru 2 johtoo kokonaan poikki. Miten tän saa loppumaan, alkaa pikkuhiljaa hermot menemään ton rakin kanssa. Ton takia, ja muutenkii menee hermot, ku härnää vanhempaa koiraa ja järsii kaikkee... :(
.
2
747
Vastaukset
- Kurojaki
Itselläni on 9vk vanha valkomusta nöffipoika, ja kyllä sekin on ahkera kaikkea tuhoamaan ja järsimään. Mutta kuten aina, koiran kasvatuksessa ja koulutuksessa tulee olla määrätietoinen ja kärsivällinen. Pennulle pitää vain alusta saakka opettaa mitä saa ja mitä ei saa tehdä, ja "ei" -käsky tulisi olla ensimmäisiä mitä pennulle opettaa.
Ja asiaa nyt ei varmastikkaan yhtään helpota, mutta monesti menee sen vuoden verran ennen kuin pentu lopettaa tuhoamisen. Kärsivällisyyttä peliin siis ennen kaikkea. Pentusi on vielä todella nuori, ja kai tiesit mitä se tuo tullessaan kun sellaisen ottaa? Vaikka vanhempi koira ei olisikaan ollut mikään tuholainen pentuna, niin se ei tarkoita etteikö uusi kakara olisi. Kyllähän vauvat ja pienet lapsetkin pistävät suuhunsa kaikkea mitä löytää.
Itse olen joutunut kengät sun muut nostamaan ylemmille tasoille ja pistämään kaappeihin, ja samoin vähän muitakin tavaroita. Johtoja myös järsii minun ollessani tietokoneella, sillä hääräilee tuolla jaloissa aina, mutta silloin vain aina komennan pentua ja mahdollisesti otan sen sieltä pois jos ei lopeta. Muihin johtoihin ei koske, ja noidenkaan kimppuun ei omatoimisesti mene, vain silloin kun olen tietokoneen ääressä näpyttämässä.
Sinua kuitenkin suosittelisin laittamaan johtoja piiloon ja suojaamaan niitä mikäli vain mahdollista. Ja samoin kaikkia muitakin tavaroita kannattaa siirtää ylemmille tasoille tai ihan ovien taakse turvaan pennulta. Ja koskaan ei saa antaa periksi. Jos et halua että koira tekee jotakin, niin älä anna sille ikinä lupaa tehdä sitä. Eli heti puutut kun koira tekee jotakin väärin.
Ja aktiviteettia kannattaa myös lisätä: ulkoilua, leikkimistä jne. Hankkia pennulle puruluita ja leluja ym jotta voi niihin päästellä höyryjään ja "tuhoamisvimmaansa". Ja mikäli nyt en aivan väärin laskenut, niin pennullasi pitäisi hampaiden vaihtuminen alkaa, ja se tietysti lisää järsimistä. Eli kannattaa ehdottomasti niitä luita antaa, jotta se saa jotakin harmittomampaa järsittävää kutiavien hampaiden takia.
Mutta tsemppiä sinulle, koirasi on varmasti upea yksilö ja kyllä se siitä vielä rauhoittuu! :)- nohvi123
Joo, hampaat oli sillon vaihtumassa. Nyt on kun eri koira, aivan mahtava. :))
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1831279
Anteeksipyynnöstä
Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän138893- 84824
- 51748
Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies
Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?49690Martinan tarve valehdella.
Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t248594Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla
Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä311580Olisitko oikeasti valmis rikkomaan
Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk55579- 52552
Tumman vihreä mercedes
Mikä se on tuo kylää ympäri ajava vihreä mercedes, takakontti tärisee kuin hullu ja välillä kylän juoppojakin kuskailee,7550