.

nöhvi123

Pureeko muiden nöffipennut johtoja?? Meiän nöffi on nyt 15vko ja on purru 2 johtoo kokonaan poikki. Miten tän saa loppumaan, alkaa pikkuhiljaa hermot menemään ton rakin kanssa. Ton takia, ja muutenkii menee hermot, ku härnää vanhempaa koiraa ja järsii kaikkee... :(

2

694

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurojaki

      Itselläni on 9vk vanha valkomusta nöffipoika, ja kyllä sekin on ahkera kaikkea tuhoamaan ja järsimään. Mutta kuten aina, koiran kasvatuksessa ja koulutuksessa tulee olla määrätietoinen ja kärsivällinen. Pennulle pitää vain alusta saakka opettaa mitä saa ja mitä ei saa tehdä, ja "ei" -käsky tulisi olla ensimmäisiä mitä pennulle opettaa.

      Ja asiaa nyt ei varmastikkaan yhtään helpota, mutta monesti menee sen vuoden verran ennen kuin pentu lopettaa tuhoamisen. Kärsivällisyyttä peliin siis ennen kaikkea. Pentusi on vielä todella nuori, ja kai tiesit mitä se tuo tullessaan kun sellaisen ottaa? Vaikka vanhempi koira ei olisikaan ollut mikään tuholainen pentuna, niin se ei tarkoita etteikö uusi kakara olisi. Kyllähän vauvat ja pienet lapsetkin pistävät suuhunsa kaikkea mitä löytää.

      Itse olen joutunut kengät sun muut nostamaan ylemmille tasoille ja pistämään kaappeihin, ja samoin vähän muitakin tavaroita. Johtoja myös järsii minun ollessani tietokoneella, sillä hääräilee tuolla jaloissa aina, mutta silloin vain aina komennan pentua ja mahdollisesti otan sen sieltä pois jos ei lopeta. Muihin johtoihin ei koske, ja noidenkaan kimppuun ei omatoimisesti mene, vain silloin kun olen tietokoneen ääressä näpyttämässä.

      Sinua kuitenkin suosittelisin laittamaan johtoja piiloon ja suojaamaan niitä mikäli vain mahdollista. Ja samoin kaikkia muitakin tavaroita kannattaa siirtää ylemmille tasoille tai ihan ovien taakse turvaan pennulta. Ja koskaan ei saa antaa periksi. Jos et halua että koira tekee jotakin, niin älä anna sille ikinä lupaa tehdä sitä. Eli heti puutut kun koira tekee jotakin väärin.

      Ja aktiviteettia kannattaa myös lisätä: ulkoilua, leikkimistä jne. Hankkia pennulle puruluita ja leluja ym jotta voi niihin päästellä höyryjään ja "tuhoamisvimmaansa". Ja mikäli nyt en aivan väärin laskenut, niin pennullasi pitäisi hampaiden vaihtuminen alkaa, ja se tietysti lisää järsimistä. Eli kannattaa ehdottomasti niitä luita antaa, jotta se saa jotakin harmittomampaa järsittävää kutiavien hampaiden takia.

      Mutta tsemppiä sinulle, koirasi on varmasti upea yksilö ja kyllä se siitä vielä rauhoittuu! :)

      • nohvi123

        Joo, hampaat oli sillon vaihtumassa. Nyt on kun eri koira, aivan mahtava. :))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies mitä ajattelet naisista?

      Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.
      Ikävä
      119
      2612
    2. Saako kantaa asetta

      Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup
      Ähtäri
      26
      2574
    3. Kerro kaivattusi

      Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.
      Ikävä
      59
      2033
    4. Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?

      Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua
      Tuusniemi
      33
      2001
    5. Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.

      Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu
      Maailman menoa
      376
      1503
    6. Rakastan sua

      Tiedäthän sen ❤️😢
      Ikävä
      60
      1103
    7. Toinen toista

      Hyvää sunnuntai huomenta susi rinssiltä 🤴🏼☕❄️⚜️❤️
      Ikävä
      259
      1049
    8. Onko sulla mua enää yhtään ikävä

      Etkö halua enää yrittääkään?
      Ikävä
      54
      1037
    9. Mikään ei ole ikuista

      Hyvää huomenta. ☕ Susi ulvoo yksin ja tyhjyys kutsuu luokseen.⚜️❄️❤️🥱
      Ikävä
      151
      956
    10. 45
      928
    Aihe