.

nöhvi123

Pureeko muiden nöffipennut johtoja?? Meiän nöffi on nyt 15vko ja on purru 2 johtoo kokonaan poikki. Miten tän saa loppumaan, alkaa pikkuhiljaa hermot menemään ton rakin kanssa. Ton takia, ja muutenkii menee hermot, ku härnää vanhempaa koiraa ja järsii kaikkee... :(

2

706

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kurojaki

      Itselläni on 9vk vanha valkomusta nöffipoika, ja kyllä sekin on ahkera kaikkea tuhoamaan ja järsimään. Mutta kuten aina, koiran kasvatuksessa ja koulutuksessa tulee olla määrätietoinen ja kärsivällinen. Pennulle pitää vain alusta saakka opettaa mitä saa ja mitä ei saa tehdä, ja "ei" -käsky tulisi olla ensimmäisiä mitä pennulle opettaa.

      Ja asiaa nyt ei varmastikkaan yhtään helpota, mutta monesti menee sen vuoden verran ennen kuin pentu lopettaa tuhoamisen. Kärsivällisyyttä peliin siis ennen kaikkea. Pentusi on vielä todella nuori, ja kai tiesit mitä se tuo tullessaan kun sellaisen ottaa? Vaikka vanhempi koira ei olisikaan ollut mikään tuholainen pentuna, niin se ei tarkoita etteikö uusi kakara olisi. Kyllähän vauvat ja pienet lapsetkin pistävät suuhunsa kaikkea mitä löytää.

      Itse olen joutunut kengät sun muut nostamaan ylemmille tasoille ja pistämään kaappeihin, ja samoin vähän muitakin tavaroita. Johtoja myös järsii minun ollessani tietokoneella, sillä hääräilee tuolla jaloissa aina, mutta silloin vain aina komennan pentua ja mahdollisesti otan sen sieltä pois jos ei lopeta. Muihin johtoihin ei koske, ja noidenkaan kimppuun ei omatoimisesti mene, vain silloin kun olen tietokoneen ääressä näpyttämässä.

      Sinua kuitenkin suosittelisin laittamaan johtoja piiloon ja suojaamaan niitä mikäli vain mahdollista. Ja samoin kaikkia muitakin tavaroita kannattaa siirtää ylemmille tasoille tai ihan ovien taakse turvaan pennulta. Ja koskaan ei saa antaa periksi. Jos et halua että koira tekee jotakin, niin älä anna sille ikinä lupaa tehdä sitä. Eli heti puutut kun koira tekee jotakin väärin.

      Ja aktiviteettia kannattaa myös lisätä: ulkoilua, leikkimistä jne. Hankkia pennulle puruluita ja leluja ym jotta voi niihin päästellä höyryjään ja "tuhoamisvimmaansa". Ja mikäli nyt en aivan väärin laskenut, niin pennullasi pitäisi hampaiden vaihtuminen alkaa, ja se tietysti lisää järsimistä. Eli kannattaa ehdottomasti niitä luita antaa, jotta se saa jotakin harmittomampaa järsittävää kutiavien hampaiden takia.

      Mutta tsemppiä sinulle, koirasi on varmasti upea yksilö ja kyllä se siitä vielä rauhoittuu! :)

      • nohvi123

        Joo, hampaat oli sillon vaihtumassa. Nyt on kun eri koira, aivan mahtava. :))


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin kun katsoit salaa ja

      Hymyilit sieltä kaukaa 😍☺️ mutta hämmennyin ja tilanne oli niin nopeaa ohi etten oikeen kerennyt mukaan 😢 säteilit ku
      Ikävä
      60
      4556
    2. Katu täyttyy...

      Hei, oli pakko laittaa vielä tää. Huomaan että olet suuttunut. Minähän sanoin että poistun, olit paikalla. Olin pettynyt
      Ikävä
      35
      2089
    3. Eduskunnasta tippuneet kokoomuslaiset nostavat eniten sopeutumisrahaa. Kyllä veroeurot kelpaavat.

      Sopeutumisraha on eduskuntatyön päättymisen jälkeen maksettava etuus, jonka tarkoituksena on tukea entisiä kansanedustaj
      Maailman menoa
      162
      1492
    4. Povipommi, ex-Playboy-malli Susanna Penttilä avoimena - Paljastaa suhteestaan miehiin: "Olen..."

      No nyt! Susanna Penttilä on OnlyFans-vaikuttaja ja yrittäjä sekä yksi uuden Petolliset-kauden kisaajista. Onpa 53-vuoti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      48
      1472
    5. Kuvaa yhdellä sanalla meidän välejä tällä hetkellä

      Vastaa kuin vastaisit Hänelle.
      Ikävä
      165
      1468
    6. Sari Multala teki "riikkapurrat"

      Sekoili humalassa Ruisrokissa kuten Purra Lohjan torilla. Kovia dokaamaan nuo nykyiset ministerit.
      Maailman menoa
      258
      1257
    7. Ympäristötuhoministeri Multala: "Olin humalassa"

      Ruisrockin rokkimimmi myöntää: https://www.is.fi/politiikka/art-2000011407835.html Nämä ministerikuvatukset saavat ilm
      Maailman menoa
      196
      1174
    8. Miten suhtautuisit

      jos saisit tietää, että kaivatullasi on kokkeliriippuvuus?
      Ikävä
      203
      1112
    9. Sinut mies vain haluan

      Olet kohtaloni. Kaikessa riipaisevassa rakkaudessa, sinä se olet. ❤️
      Ikävä
      80
      1037
    10. Mitähän sä näit siinä akassa?

      Älä nyt vain sen kanssa ala mitään.
      Ikävä
      63
      1011
    Aihe