Fedora 13 buuttiongelma

Wetterhoff

Tässä on sellainen ongelma, että käynnistys ei vie X:ään useimmiten ensimmäisellä kerralla. Monesti joudun tekemään kolme, neljä jopa viisikin yritystä. Tekstin mukaan käynnistys pysähtyy atd:n kohdalla. Liekö syynä nvidia-näytönohjain. Sen olen myös huomannut, että jotkut kernel-päivitykset saattavat toimia paremmin. Taisi kesällä olla joku kernel jossa käynnistyi ensi tai toisella kerralla. Tämä nykyinen 2.6.34.7-56.fc13.i686.PAE
on taas ollut siitä heikoimmasta päästä.

Ja sen olen havainnut, että jos Fedorassa teen reboottauksen pääsen yleensä heti ensi kerralla takaisin valikkoon. Ongelma tulee silloin kuin kone sammutetaan ja käynnistetään uudestaan. Millähän saisi tuon nykyiselläkin kernelillä boottaamaan onnistuneesti heti ensi kerralla, vai onko tämä nvdia-ongelma? Xorg.conf-tiedosto näyttää tältä:

# Xorg configuration created by livna-config-display

Section "Files"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection

Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "on"
EndSection

Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "nvidia"
EndSection

Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection

4

500

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ehkäpä apuja?

      Nimeäpä tuo /etc/X11/xorg.conf uudelleen. Nykyisin ei juuri ole tarvetta käyttää xorg.conf:ia.
      Jos haluat käyttää nvidian omia ajureita toimi Linux.fi -ohjeiden mukaan:
      http://linux.fi/wiki/NVIDIAn_binääriajureiden_asentaminen#Fedora

      • Fedora rules

        Juuri noin.

        Nvidialle on melko hyvä tuki, joten "/etc/X11/xorg.conf" mv:llä muotoon; "/etc/X11/xorg.conf.bak" ja bootti. Sen jäkkeen konsoliin ja roottina "yum update".

        Suurin osa lähtee lennosta pelaamaan.


    • lköajsdfkjhgfgd

      sulla on näytönohjainajuri joka ei ole osa fedoraa. Rpmfusionin kmod-nvidia päivittyy enemmän tai vähemmän viiveellä vrt. kerneli fedorasta. Voit joko 1) jäädyttää kernelipäivitykset, 2) katsoa päivityslistan läpi, ja jos kerneli on päivityslistalla, katsoa onko kmodia kyseiselle kernelille jo, tai 3) käyttää akmodia kmodin sijaan.

      • ölkjasdfölkjsdfg

        niin... ensimmäinen onnistuu yum-pluginilla (yum-plugin-versionlock), toinen yumin söörz komennolla ja kolmas onnistuu yumin remove ja install komennoilla. Kmod = kernel module = jonkin sortin ajuri. Nvidian ajurissa on kaksi osaa, suljettu mystinen binääripallero joka tekee työt ja kernelimoduli joka liitetään kerneliin, ja joka hoitaa binääripalleron pyörittelemisen. Tämä kernelimoduli pitää kääntää sille kernelille joka on käytössä, ja akmod kyhätään automaattisesti samalla kun käynnistät koneesi uudelleen. Kmod on valmiiksi käännetty ja paketoitu setti samasta asiasta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hyvää syntymäpäivää Sanna 40 vee!!!!

      ᕼᗩᑭᑭY ᗷIᖇTᕼᗞᗩY Sister ❣️🥰 🎉🎂✨🍰🥳 🥳🎂🥂 🎉🎊🎁🎈🎂
      Maailman menoa
      122
      5585
    2. Suomen kaksikielisyys - täyttä huuhaata

      Eivätkö muuten yksilöt pysty arvioimaan mitä kieliä he tarvitsevat? Ulkomaalaiselle osaajalle riittää Suomessa kielitai
      Maailman menoa
      95
      4821
    3. Työeläkeloisinta 27,5 mrd. per vuosi

      Tuo kaikki on pois palkansaajien ostovoimasta. Ja sitten puupäät ihmettelee miksei Suomen talous kasva. No eihän se kas
      Maailman menoa
      140
      4774
    4. Mikä on vaikeinta siinä, että menetti yhteyden kaivattuun, jota vielä ajattelee?

      Mikä jäi kaihertamaan? Jos jokin olisi voinut mennä toisin, mitä se olisi ollut? Mitä olisit toivonut vielä ehtiväsi san
      Ikävä
      368
      2235
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Miehille..
      Ikävä
      122
      2126
    6. 108
      1827
    7. Sulla on mies

      Aivan liikaa naisia.
      Ikävä
      256
      1577
    8. Martina harrastaa tänäänkin liikuntaa

      Ei ole krapulaa hänellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      373
      1328
    9. Pääsit koskettamaan

      Sellaista osaa minussa jota kukaan ei ole ennen koskettanut. Siksi on hyvin vaikea unohtaa sinut kokonaan.
      Ikävä
      59
      1161
    10. Kadutko mitään?

      Minä kadun ikävässä kirjoittamista, mutta en saa sitä tekemättömäksi.
      Sinkut
      224
      1150
    Aihe