Tässä on sellainen ongelma, että käynnistys ei vie X:ään useimmiten ensimmäisellä kerralla. Monesti joudun tekemään kolme, neljä jopa viisikin yritystä. Tekstin mukaan käynnistys pysähtyy atd:n kohdalla. Liekö syynä nvidia-näytönohjain. Sen olen myös huomannut, että jotkut kernel-päivitykset saattavat toimia paremmin. Taisi kesällä olla joku kernel jossa käynnistyi ensi tai toisella kerralla. Tämä nykyinen 2.6.34.7-56.fc13.i686.PAE
on taas ollut siitä heikoimmasta päästä.
Ja sen olen havainnut, että jos Fedorassa teen reboottauksen pääsen yleensä heti ensi kerralla takaisin valikkoon. Ongelma tulee silloin kuin kone sammutetaan ja käynnistetään uudestaan. Millähän saisi tuon nykyiselläkin kernelillä boottaamaan onnistuneesti heti ensi kerralla, vai onko tämä nvdia-ongelma? Xorg.conf-tiedosto näyttää tältä:
# Xorg configuration created by livna-config-display
Section "Files"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules/extensions/nvidia"
ModulePath "/usr/lib/xorg/modules"
EndSection
Section "ServerFlags"
Option "AIGLX" "on"
EndSection
Section "Device"
Identifier "Videocard0"
Driver "nvidia"
EndSection
Section "Extensions"
Option "Composite" "Enable"
EndSection
Fedora 13 buuttiongelma
4
520
Vastaukset
- Ehkäpä apuja?
Nimeäpä tuo /etc/X11/xorg.conf uudelleen. Nykyisin ei juuri ole tarvetta käyttää xorg.conf:ia.
Jos haluat käyttää nvidian omia ajureita toimi Linux.fi -ohjeiden mukaan:
http://linux.fi/wiki/NVIDIAn_binääriajureiden_asentaminen#Fedora- Fedora rules
Juuri noin.
Nvidialle on melko hyvä tuki, joten "/etc/X11/xorg.conf" mv:llä muotoon; "/etc/X11/xorg.conf.bak" ja bootti. Sen jäkkeen konsoliin ja roottina "yum update".
Suurin osa lähtee lennosta pelaamaan.
- lköajsdfkjhgfgd
sulla on näytönohjainajuri joka ei ole osa fedoraa. Rpmfusionin kmod-nvidia päivittyy enemmän tai vähemmän viiveellä vrt. kerneli fedorasta. Voit joko 1) jäädyttää kernelipäivitykset, 2) katsoa päivityslistan läpi, ja jos kerneli on päivityslistalla, katsoa onko kmodia kyseiselle kernelille jo, tai 3) käyttää akmodia kmodin sijaan.
- ölkjasdfölkjsdfg
niin... ensimmäinen onnistuu yum-pluginilla (yum-plugin-versionlock), toinen yumin söörz komennolla ja kolmas onnistuu yumin remove ja install komennoilla. Kmod = kernel module = jonkin sortin ajuri. Nvidian ajurissa on kaksi osaa, suljettu mystinen binääripallero joka tekee työt ja kernelimoduli joka liitetään kerneliin, ja joka hoitaa binääripalleron pyörittelemisen. Tämä kernelimoduli pitää kääntää sille kernelille joka on käytössä, ja akmod kyhätään automaattisesti samalla kun käynnistät koneesi uudelleen. Kmod on valmiiksi käännetty ja paketoitu setti samasta asiasta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1574921Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813596SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312573SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402243Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä962119Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?282036Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632023Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja861999Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191488Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään1051370