Mistä sais hyviä kuvia Dominikaanisesta, siten että sais kaikenlaatuisesta elinympäristöstä käsityxen. Kuvia sieltä pohjoisen katuelämästä ja mixei valtion pääkaupunginkin. Palatsit, kirkot, biitsit jne ovat jo mainoxissa.
Tuskin lähden minnekkään maastoon tarpomaan. Osaavatko "domit" praatata engelskaa. Spanelskaa heko;-).
Mixei voi minikurssin itsexeen suorittaa espanjankieltä
Hola, vai miten se meni??
4
793
Vastaukset
- engelskaa
paitsi baaritytöt auttavasti.
Se riitti...- Krt Vaan
Domis on suunnitteilla ja meinaan studeerata yle.fi/taloespanjassa programmista espanjan kielen fraaseja matkaevääxi. Matka ois näil näkymin maaliskuun alussa aurinkomatkojen järjestämän. Omatoimimatkoistakin on kokemusta Thain suuntaan erittäin halvoin majoituksin ja ruokailuin. Ryhmämatkoilla ei tarttis vaan suunnitella niin pirusti. Jos o hyviä vinkkejä löytyy ni saa kertoakki!!
Naisetkin niis maisemis kiinnostain. Thaimaas sais joskus joltakin dorixelta täyshoidon kohtuu hintaan. Ruoan haku - teko, pyykin pesetyxet, s-asiat, maisemien näytöt, praataus kaveruus...jne. Ei se niin korkeatasoista se heidän englanninkielensä tartte olla. Sen verran et jutustelua kehittyy.
- Sosuensa
No entiendo que tu dices....
Oletko lähdössä Dom. Tsv:ltaan vai etsitkö kuvia netistä?
Turistialueilla pärjää englanniksi tai spanglishiksi. Syvällisemmät keskustelut hoidetaan espanjaksi.
!Vaya bien!- Krt Wieder
Vähän historiaakin. Luin tuossa aiemmin kommentteja suurista kärsimyksistä vesisateen aiheuttamana Dominissa. 12 vuotta sitten Patongilla Thaissa olin 3 kk ja siel oli silloin sadekausi. Ilma oli lämmin ja mua vaan hymyilitti vesisade ollessani matkalla pankkiin;-)!!. Muu kansa värjötteli sisätiloissa minä vaan kävelin sateessa. Eri asia ois kylmä ilma ja sade!!
Maaliskuus oon menos sinne jonnekin Dom reb!!. Olen katsonut joitakin linkkejä ympyröistä siellä ja perehdyn lisää.
En aio maata rannalla minuuttiakaan, jos käyn biitsillä niin käyn siel jossain baaritiskillä bissellä. Ostoksistakaan en välitä. Hyvä ruoka, - juoma ja dorixet kiinnostavat;-)!!
Adios
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Jos yhdistät nimikirjaimet
Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne1197636Mies vinkkinä sulle
Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista857335- 955334
- 524915
- 2434403
- 444395
Kyllä se taitaa olla nyt näin
Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee494376Odotan että sanot
Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san284058- 593173
- 482616