Mistä sais hyviä kuvia Dominikaanisesta, siten että sais kaikenlaatuisesta elinympäristöstä käsityxen. Kuvia sieltä pohjoisen katuelämästä ja mixei valtion pääkaupunginkin. Palatsit, kirkot, biitsit jne ovat jo mainoxissa.
Tuskin lähden minnekkään maastoon tarpomaan. Osaavatko "domit" praatata engelskaa. Spanelskaa heko;-).
Mixei voi minikurssin itsexeen suorittaa espanjankieltä
Hola, vai miten se meni??
4
908
Vastaukset
- engelskaa
paitsi baaritytöt auttavasti.
Se riitti...- Krt Vaan
Domis on suunnitteilla ja meinaan studeerata yle.fi/taloespanjassa programmista espanjan kielen fraaseja matkaevääxi. Matka ois näil näkymin maaliskuun alussa aurinkomatkojen järjestämän. Omatoimimatkoistakin on kokemusta Thain suuntaan erittäin halvoin majoituksin ja ruokailuin. Ryhmämatkoilla ei tarttis vaan suunnitella niin pirusti. Jos o hyviä vinkkejä löytyy ni saa kertoakki!!
Naisetkin niis maisemis kiinnostain. Thaimaas sais joskus joltakin dorixelta täyshoidon kohtuu hintaan. Ruoan haku - teko, pyykin pesetyxet, s-asiat, maisemien näytöt, praataus kaveruus...jne. Ei se niin korkeatasoista se heidän englanninkielensä tartte olla. Sen verran et jutustelua kehittyy.
- Sosuensa
No entiendo que tu dices....
Oletko lähdössä Dom. Tsv:ltaan vai etsitkö kuvia netistä?
Turistialueilla pärjää englanniksi tai spanglishiksi. Syvällisemmät keskustelut hoidetaan espanjaksi.
!Vaya bien!- Krt Wieder
Vähän historiaakin. Luin tuossa aiemmin kommentteja suurista kärsimyksistä vesisateen aiheuttamana Dominissa. 12 vuotta sitten Patongilla Thaissa olin 3 kk ja siel oli silloin sadekausi. Ilma oli lämmin ja mua vaan hymyilitti vesisade ollessani matkalla pankkiin;-)!!. Muu kansa värjötteli sisätiloissa minä vaan kävelin sateessa. Eri asia ois kylmä ilma ja sade!!
Maaliskuus oon menos sinne jonnekin Dom reb!!. Olen katsonut joitakin linkkejä ympyröistä siellä ja perehdyn lisää.
En aio maata rannalla minuuttiakaan, jos käyn biitsillä niin käyn siel jossain baaritiskillä bissellä. Ostoksistakaan en välitä. Hyvä ruoka, - juoma ja dorixet kiinnostavat;-)!!
Adios
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761715
- 108977
- 87834
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa19663- 51655
ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann41557Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..45508Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m164503Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;191453- 26439
