Hola, vai miten se meni??

Mistä sais hyviä kuvia Dominikaanisesta, siten että sais kaikenlaatuisesta elinympäristöstä käsityxen. Kuvia sieltä pohjoisen katuelämästä ja mixei valtion pääkaupunginkin. Palatsit, kirkot, biitsit jne ovat jo mainoxissa.

Tuskin lähden minnekkään maastoon tarpomaan. Osaavatko "domit" praatata engelskaa. Spanelskaa heko;-).
Mixei voi minikurssin itsexeen suorittaa espanjankieltä

4

786

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • engelskaa

      paitsi baaritytöt auttavasti.

      Se riitti...

      • Krt Vaan

        Domis on suunnitteilla ja meinaan studeerata yle.fi/taloespanjassa programmista espanjan kielen fraaseja matkaevääxi. Matka ois näil näkymin maaliskuun alussa aurinkomatkojen järjestämän. Omatoimimatkoistakin on kokemusta Thain suuntaan erittäin halvoin majoituksin ja ruokailuin. Ryhmämatkoilla ei tarttis vaan suunnitella niin pirusti. Jos o hyviä vinkkejä löytyy ni saa kertoakki!!

        Naisetkin niis maisemis kiinnostain. Thaimaas sais joskus joltakin dorixelta täyshoidon kohtuu hintaan. Ruoan haku - teko, pyykin pesetyxet, s-asiat, maisemien näytöt, praataus kaveruus...jne. Ei se niin korkeatasoista se heidän englanninkielensä tartte olla. Sen verran et jutustelua kehittyy.


    • Sosuensa

      No entiendo que tu dices....

      Oletko lähdössä Dom. Tsv:ltaan vai etsitkö kuvia netistä?

      Turistialueilla pärjää englanniksi tai spanglishiksi. Syvällisemmät keskustelut hoidetaan espanjaksi.

      !Vaya bien!

      • Krt Wieder

        Vähän historiaakin. Luin tuossa aiemmin kommentteja suurista kärsimyksistä vesisateen aiheuttamana Dominissa. 12 vuotta sitten Patongilla Thaissa olin 3 kk ja siel oli silloin sadekausi. Ilma oli lämmin ja mua vaan hymyilitti vesisade ollessani matkalla pankkiin;-)!!. Muu kansa värjötteli sisätiloissa minä vaan kävelin sateessa. Eri asia ois kylmä ilma ja sade!!
        Maaliskuus oon menos sinne jonnekin Dom reb!!. Olen katsonut joitakin linkkejä ympyröistä siellä ja perehdyn lisää.
        En aio maata rannalla minuuttiakaan, jos käyn biitsillä niin käyn siel jossain baaritiskillä bissellä. Ostoksistakaan en välitä. Hyvä ruoka, - juoma ja dorixet kiinnostavat;-)!!

        Adios


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Pääsiäisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tähän alas 💕💕
      Ikävä
      212
      2809
    2. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan
      Suomussalmi
      125
      2679
    3. En vittujakaan enää välitä sinusta nainen

      Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.
      Ikävä
      77
      1753
    4. Exän käytös hämmentää (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      237
      1322
    5. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      63
      1298
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitä tunnet häntä kohtaan?
      Ikävä
      47
      1098
    7. Miksi sä olet jatkanut tätä näin pitkään?

      Kerro tai vaikene iäksi
      Ikävä
      99
      1011
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. Tällä kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      108
      851
    9. Sä tiedät rakas

      Mitä toivon. Olisit vain rohkea ❤️
      Ikävä
      46
      833
    10. Susanna Laine paljastaa - Tästä farmilaiset yllättyvät joka kaudella: "Ettei olekaan niin paljon..."

      Farmi Suomi vie Pieksämäelle maaseudulle ja suosikkirealityn juontajan puikoissa on Susanna Laine. Uudella kaudella muka
      Tv-sarjat
      6
      823
    Aihe