Hedelmanpoimintaa

lahella Cairnssia?

Olemme menossa Cairnssiin parin viikon kuluttua.
Tietaisikohan kukaan sielta lahistolta hedelmanpoiminta paikkoja?
Tarkoitus olisi 1-2kk nyt ja myohemmin lisaa etta tulee se 3kk tayteen.
Olemme pariskunta joten olisi ihan mukava samaan paikkaan paasta. Meilla ei ole autoa, mutta hyvin voimme jonnekin syrjemmalle menna kuhan olisi siella myos majoitus, hedelmanpoimintaa emme siis odota loytyvan Cairnsin keskustasta :)

3

864

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tervemenoa

      banaani- ja muutakin poiminta-aluetta ainakin. Siellä on se Australian sokeritehdasmuseokin. Lähellä. Ja aika monta suomalaista, jos tahtoo sitä tietä löytää hommia. Kysymällä löytyvät. Matkaa on Cairns`ista noin sata kilometriä etelään. Löytyy kelvollisia uimarantoja useita vähän matkan päästä. Ja majoitusta on myös edullisesti. Onhan niitä lähempänäkin Cairns`ia hedelmätiloja, mutta kunhan sanoin. Työ on paskaa ja palkkaa on vähän, mutta sillä elää.

    • Aussiemate

      Innisfailessa kannattaa mennä hostelliin nimeltä Walkabout Motel & Backpackers ja ottaa yhteyttä Rick nimiseen henkilöön puh: 61740612311. Tämä kyseinen hostelli on ns working hostel joka organisoi duunia, mutta sopimukseen kuuluu, että asuu hostellissa duunirupeaman ajan. Hostelli järjestää kyydin farmeille. Lisätietoa working hostelleista http://www.jobfortraveller.com.au/working_hostels?gclid=CMv2vLv7tqQCFQEs3godoyBp0w . Toinen hyödyllinen fruitpicking sivusto on http://jobsearch.gov.au/harvesttrail/default.aspx . Suomalaiset ovat tässä hostellissa kova sana ja duunia saa varmasti parissa päivässä tai saman tien. Muita fruitpicking mestoja Cairnsin lähistöllä on Mareeba, Atherton, Tolga, Tully, Miriwinni, Dimbulah, Mutchilba. Mareebassa ei ole working hostellia, mutta siellä on kaksi työvälitystoimistoa QITE sekä Grunt Labour services, mitkä organisoivat fruitpicking duunia. Edullinen majoituspaikka Mareebassa on Riverside Caravan Park (50-70 Aud viikko telttapaikka). Helpommin saisitte duunia mikäli olisi auto käytössä, mutta onnea kuitenkin duuninhakuun.

      PS: Fruitpickingiä ei ole pakko tehdä 3 kk, että saa toisen wh-visan, vaan voi työskennellä farmilla ilmaiseksi muutaman päivän ja pyytää farmaria kirjoittamaan toisen wh-visan. Toinen keino on ostaa farmarilta toinen wh-visa paperi. Kolmas keino on kusettaa hakemuksessa päivämäärät, mutta tähän tarvitsee ABN tunnuksen. Neljäs keino on päästä duuniin rennolle farmille ja pyytää farmaria kirjoittamaan toisen wh-visa paperin ilmaiseksi ja viimeinen keino on fruitpickkaa 3 kuukautta.

      • kusetettukin

        fruitpickkaa 3 kk? Jos tuo on niin vaikeata, niin millä perustellaan että suomalaiset ovat kova sana alueella? Yleensä jäämme jälkeen kun tosi paikka tulee, nykyään! Eikö oikea tapa olisi kuitenkin kunnolla tehdä se työ ja huolehtia myös ettei kuseteta ja palkka on maksimissaan hommasta? Siitä maine tulee, ei kiertelystä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suureksi onneksesi on myönnettävä

      Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️
      Ikävä
      65
      1413
    2. Perusmuotoiset TV-lähetykset loppu

      Nyt sanoo useiden HD-muotoistenkin kanavien kohdalla äly-TV, ettei kanava ole käytössä, haluatko poistaa sen? Kanavia
      Apua aloittelijalle
      105
      835
    3. No ei sun asunto eikä mikään

      muukaan sussa ole erikoista. 🤣 köyhä 🤣
      Ikävä
      53
      673
    4. Missä kaikessa olet erilainen

      Kuin kaivattusi? Voin itse aloittaa: en ole vegaani kuten hän. Enkä harrasta tietokonepelejä lainkaan.
      Ikävä
      39
      667
    5. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      45
      663
    6. Mitä mietit Honey?

      Kulta nainen ❤️❤️
      Ikävä
      53
      647
    7. Linnasuolla poliisi operaatio

      Kamalaa menoa taas meidän ihanassa kaupungissa. https://www.uutisvuoksi.fi/paikalliset/8646060
      Imatra
      25
      635
    8. Uskomaton tekninen vaaliliitto poimii rusinoita pullasta

      Korni näytösesitelmä menossa kaupunginvaltuustossa. Juhlia ei ole kokouksista tiedossa muilla, kuin monipuolue paikalli
      Pyhäjärvi
      66
      633
    9. Hyvin. Ikävää nainen,

      Että vainoat ja stalkkaat miestäni.onko tarkoituksesi ehkä saada meidät eroamaan?no,siinä et tule onnistumaan
      Ikävä
      69
      611
    10. Kävin nainen verotoimistossa katsomassa sinun tulot ja verot

      Näyttää siltä että hyvin pärjättäisiin yhdessä vaikka en kuluttaisi itseäni työnteolla?
      Ikävä
      54
      609
    Aihe