HUONEEN SISÄLÄMPÖTILA ON NYT N. 19

palelumme

ja patterit täysillä. tosin nekin on aika viileät. rivitalo. tiiliverhous ja puurunko. millä vitulla saan sisäilman lämmön edes siedettäväksi. viime talvena useina päivinä kahdessa huoneessa jopa 17 astetta lämmin muuten 18-19 välillä. on tosi vitun hienoa palentua sisälle. vesikierto lämmitys ja sen lisäksi oli itse pakko hommata i8rrallinen sähköpatteri lisä lämmöksi. edellinen omistaja oli muille osakkaille kertonut että on kylmyyden kanssa nongelmia mutta oli unohtanut mainita meille kauppoja ntehtäessä.
hyviä neuvoja otetaan vastaan

3

626

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 21

      Tuloilma viilentää asunnon helposti, joten jos esim. on koneellinen poisto, voisi koettaa saada tuloilmaa lämmitettyä ikkunan alakarmiin asennettavilla venttiilellä, joista tulevan ilman patterit lämmittää. Myöskin verho tuloilmaräppänän edessa auttaa.

      Myöskin isännöitsijälle voisi asiasta mainita, että saisi tarpeeksi tehoa vesipattereihin.

    • viluinen myös

      Sama vika. Se on sitä energiansäästöä. Meillä teipataan ikkunanreunat talveksi, kun veto käy. Lisäksi ylimääräinen patteri. Kannattaa pyytää väkeä käymään, se lämmittää aika hyvin.

    • lämmöntunne on tosiasiassa monen tekijän yhteisvaikutus. Ilman lämpötila on helpoimmin mitattava, mutta pintojen lämpösäteilyn merkitystä liikaa aliarviodaan.

      ovatko lämpöpatterit huonekalujen peittämiä? pidätkö ilta- ja yöpimeilläkin ikkunat verhoamattomina "imemässä säteilylämpöä" kropastasi (kansa puhuu "kylmäsäteilystä" mutta tosiasiassa lämpö on se joka säteilee)

      huonosti eristetyssä talossa seinienkin lämpötilat ovat turhan alhaisia ja ilman lämpötilaa pitää nostaa oikean lämmöntunteen saavuttamiseksi

      tilapäiseen tarkenemisapuun on hyvä sellainen säteilylämmitin (hehkuvin langoin)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    2. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    3. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    4. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    5. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    6. Jotenkin se harmittaa

      Etten voinut antaa itselleni mahdollisuutta tutustua. Tulit vain liian lähelle ja syvälle kemia oli alusta alkaen liian
      Ikävä
      46
      700
    7. Olen yrittänyt tavoittaa sinut kolmesti

      Elämän aikana. Kahdesti hakenut numeroa ja lähettänyt jollekkin nimisellesi viestin. Kerran aivan summassa keksimääni os
      Ikävä
      2
      652
    8. Haluan kysyä vain yhden asian

      Miksi et koskaan halunnut kohdata minua kasvotusten silloin, kun molemmilla oli tunteita? Kaiken muun olen jo hyväksymäs
      Ikävä
      39
      579
    9. Mies aion pilata elämäsi

      Ole hyvä vaan, olet ansainnut sen.
      Ikävä
      73
      562
    10. Kauneus on katsojan silmissä

      Mitä kaunista sun silmät näkevät?
      Ikävä
      22
      512
    Aihe