tosiaan näin että12v lapsi saa päättää milloin hänelle soitetaan ym? Tilanne tämä, soitan lapselleni kerran viikossa ja samoin soittaa hänen äitinsä samana päivänä ennen minua! Puhelinaika on tasan puoli tuntia.Eka soittaa äiti sitten minä.Ja tämä tapahtuu vasta ilta 8 jälk..Kun kysyin lapseltani miksi en voi soittaa aikaisemmin hän sanoi että silloin hän ei kerkeisi olla kavereitten kanssa.Toinen asia on sitten se että kun hän tulee kerran kk,ssa kotilomille niin hän on normaalisti 2 yötä mutta jos kokeita on seuraavalla viikolla niin on vain yhden yön.Samoin taapamiset minun ja äitinsä kanssa on samana vkl.Tosin hän ei ole äitinsä luona vielä öitä tietääkseni.Tästäkin koeasiasta pääsisi yhteisymmärrykseen jos tapaamiset olisi eriviikonloppuna.OLisi aikaa lukea kokeisiin.Kun kysyin asiaa sijarilta hän sanoi että tästä asiasta on keskusteltu monta kertaa ja lapsi ei halua muuttaa tapaamisia ja soittoaikoja.Eikö siis vanhemmilla ole mitään sananvaltaa asiassa vaan lapsi saa päättää asioista.
Onko
Kummissaan
2105
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Lastensuojelulaki
54 § Ihmissuhteet ja ylläpito
"Sijaishuollossa lapselle on turvatta hänen kehityksensä kannalta tärkeät, jatkuvat ja turvalliset ihmissuhteet. Lapsella on oikeus tavata vanhempiaan, sisaruksiaan ja muita hänelle läheisiä henkilöitä vastaanottamalla vieraita tai vierailemalla sijaishuoltopaikan ulkopuolella sekä pitää heihin muuten yhteyttä käyttämällä puhelinta tai lähettämällä ja vastaanottamalla kirjeitä tai niihin rinnastettavia muita luottamuksellisia viestejä taikka muita lähetyksiä.
Sosiaalihuollosta vastaavan toimielimen ja lapsen sijaishuoltopaikan on tuettava ja edistettävä lapsen ja hänen vanhempiensa sekä lapsen ja muiden hänelle läheisten henkilöiden yhteydenpitoa. Lapsen sijaishuolto on järjestettävä niin, että sijoituspaikan etäisyys ei ole este yhteydenpidolle lapsen läheisiin henkilöihin."
Ainut huomautus lapsen iästä ja mielipiteestä on yhteydenpitorajoitusten kohdalla näin:
62 § Yhteydenpidon rajoittaminen
"S-huollossa olevan lapsen oikeutta pitää yhteyttä vanhempiinsa .... saadaan .... päätöksellä rajoittaa, jos yhteydenpidosta ei ole voitu .... asiakassuunnitelmassa tai erityisestä syystä muutoin sopia lapsen ja hänen vanhempiensa kanssa, ja jos:
1) yhteydenpito vaarantaa lapsen sijaishuollon tarkoituksen toteuttamisen ja rajoittaminen on lapsen hoidon ja kasvatuksen kannalta välttämätöntä, tai
2) yhteydenpidosta on vaaraa lapsen hengelle, terveydelle, kehitykselle tai turvallisuudelle; tai
3) rajoittaminen on välttämätöntä vanhempien tai perheen muiden lasten, perhekodin tai laitoksen muiden lasten tai henkilöstön turvallisuuden vuoksi; taikka
4) 12 vuotta täyttänyt lapsi vastustaa yhteydenpitoa; sama koskee myös 12 vuotta nuorempaa lasta, jos hän on niin kehittynyt, että hänen tahtoonsa voidaan kiinnittää huomiota.
Edellä 1 momentissa tarkoitetuin edellytyksin saadaan
1) rajoittaa lapsen oikeutta tavata vanhempiaan tai muita läheisiään,
2) rajoittaa lapsen oikeutta pitää yhteyttä läheisiinsä puhelimitse tai muita yhteydenpitolaitteita tai -välineitä käyttäen,
3) lukea ja pidättää lapsen lähettämä tai hänelle osoitettu yksittäinen kirje tai siihen rinnastettava muu luottamuksellinen viesti tai tarkistaa ja pidättää muu lähetys; sekä
4) ottaa rajoituksen ajaksi sijaishuoltopaikan haltuun lapsen hallussa olevat yhteydenpitoon käytettävät laitteet ja välineet tai rajoittaa niiden käyttöä."
tärkeää on, että kaikki tapaamisiin ja yhteydenpitoon kuuluvat asiat on sovittu etukäteen ja kirjattu asiakassuunnitelmaan!
Jos sitä ei ole tehty, on pyydettävä sossulta kirjallinen selvitys, miksi asiakassuunnitelma on jätetty tekemättä.
Jos asiakassuunnitelma on olemassa ja siinä on sovittu myös yhteydenpidosta, mutta siihen toivotaan muutoksia, on sossulta vaadittava palaveri, jossa asiakassuunnitelmaan vaaditaan tehtäväksi muutoksia.