Beaglen ajamisesta

Plaaaah

Mulla on nelivuotias uros-beagle. Koira on kovasti riistan perään, mutta...

Koira ei millään meinaa saada ajoa pysymään päällä. Riehuu suuntaan ja toiseen.

Harrastaa sitä, että kun pupua ei rupea hukalta löytymään niin tullaan takaisin edelliselle hukkapaikalle tai jopa makuukselle. Eräs heppu väitti, että tuo edelliselle hukalle palaaminen oisi beaglelle jonkinlainen rodullinen ominaisvirhe.???

Tiellä ajaminen ontuu pahasti ja sivuhypyn selvittely. Välillä olen epäillyt koiran hajuaistin pelaamista. Mulla oli aikanaan suomenajokoira, joka ei ollut mitenkään huippu, lähinnä tuulella käypä ajamisen maistamisen suhteen. Ei se kuitenkaan ollut näin hankala tapaus.

Pahin on mielestäni tuo takaisin päin palaaminen.

lumiseen aikaan koira on tehnyt viiteen minuuttiin niin paljon jälkeä, että selvittele siinä sitten.

Onko neuvoa, mitä pitäisi tehdä.

3

595

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • On kokemusta beagleista kahdentoista vuoden ajalta, narttukoirista tosin. On niitäkin kavereita ollut, että vasta vanhempana on sitten alettu vasta ajaa. Nyt on yksi huippuajuri, 6-vuotias. Vanhin ja paras koira kuoli, samoin yksi toinen lupaus. (Edellisissä keskusteluissa mainitsin). Toissakesän pentueen yksi ei meinaa millään jäniksien perään lähteä, mieluummin tassuttelee mukana passipaikoilla tai istuu autossa. Van ei auta muuta kuin antaa aikaa ja vaikka kokeilla, olisiko ryhmäaju sitten tämän koiran juttu.

      • beaglet ei aina aja

        että vaihtaisit ajokoiraan, olisi elämä helpompaa, ainakin metsästyksen suhteen. Beaglet nyt ovat vähän hempuleita metsällä, on kai niitä muutama ajavakin beagle mutta yleisesti ottaen se beaglen ajo on vähän sitä sun tätä, ainakin verrattuna ajokoiran ajoon.


      • Plaaaah
        beaglet ei aina aja kirjoitti:

        että vaihtaisit ajokoiraan, olisi elämä helpompaa, ainakin metsästyksen suhteen. Beaglet nyt ovat vähän hempuleita metsällä, on kai niitä muutama ajavakin beagle mutta yleisesti ottaen se beaglen ajo on vähän sitä sun tätä, ainakin verrattuna ajokoiran ajoon.

        on ollut ajoloirakin, mutta tällä hetkellä pienempi koira parempi pidellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomi meni ihan itse sössimään peruskoulunsa

      Nyt syytellään maahanmuuttoa, vaikka ihan itse lopetettiin vaatimaan oppilailta koulunkäynnin tarkoitus eli opiskelu ja
      Maailman menoa
      210
      984
    2. Tuli paha mieli miten kaikki meni meillä

      Harmittaa myönnän sen, kun molemmilla oli selvästi toiveita ennen kuin sukset meni ristiin. Olen jäässä. 😔
      Ikävä
      49
      834
    3. Mitä sä teet

      Juuri nyt?
      Ikävä
      73
      731
    4. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      192
      708
    5. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      64
      623
    6. Miten vaikuttaa

      Jos kaivatustasi on moni muukin kiinnostunut?
      Ikävä
      64
      556
    7. Panettaako sua

      Yhtään?
      Ikävä
      45
      540
    8. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      513
    9. Anni Ihamäki ja Ilkka-rakas vetivät tiukan rajan TTK:ssa: "Kyllä spekuloitiin"

      Anni Ihamäki on naimissa Ilkka Ihamäen kanssa. Aviopuoliso tunnetaan myös nimellä Hovimuusikko Ilkka. Heillä on kaksi yh
      Suomalaiset julkkikset
      2
      493
    10. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      77
      493
    Aihe