kysyisin vielä siitä starttikytkimestä.
Voiko sitä mitenkään testata startin reijästä esim: lujasti vääntämällä??
Yritän vaan viimeseen asti välttää koneen purkua.
Otin tänään kaasarit ja muut romppeet irti, ilmeisesti pitää pultata kone irti ylösalaisin pöydälle.
Kun olis vähän toisenlainen rakenne niin olis helppo vaihtaa se siitä päältä.
Voi saatana mikä urakka!!!
Tietysti pitää vielä koko vaihteistokin purkaa ennekun sieltä alakautta pääsee sinne käsiksi.
Kun olis joku kaverina kuka on noita ennen aukassu.
Helvetti että ottaa pannuun purkaa koko paska yhden osan takia.
Voiko sitä mitenkään testata startin reijästä esim: lujasti vääntämällä??
Yritän vaan viimeseen asti välttää koneen purkua.
Otin tänään kaasarit ja muut romppeet irti, ilmeisesti pitää pultata kone irti ylösalaisin pöydälle.
Kun olis vähän toisenlainen rakenne niin olis helppo vaihtaa se siitä päältä.
Voi saatana mikä urakka!!!
Tietysti pitää vielä koko vaihteistokin purkaa ennekun sieltä alakautta pääsee sinne käsiksi.
Kun olis joku kaverina kuka on noita ennen aukassu.
Helvetti että ottaa pannuun purkaa koko paska yhden osan takia.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ettei olis ankkurin puslat väljät ottais kenttää kiinni kuormalla pyöritettäessä.tai maadoitus kaapeli huonosti koneen päässä kokeile käynnistyskaapelilla - navasta kaapeli lohkoon kiinni.
Onko niin että startin vapaakytkin ei toimi? Eli startti jää pyörimään koneen käydessä.
Kuva:Osa no 2
http://cbr-1000.de/sites/technik/micros/Images/image008.jpg
Jos on hajalla,niin kone täytyy korkata.
Eikun ongelma on että kone ei lähde käyntiin!!!!!!!!!
On kokeiltu toisella startilla ja lisävirralla jne.....
Ongelma on että kone ei pyöri startatessa kunnolla vaan tökkii ja puristukset ei mene kunnolla läpi.
Olen myös koittanut startata tulpanjohdot irti ja ei pyöritä sen paremmin.
Eliminoi väärän sytytysennakon eikö.
En oikein muuta keksi kun että starttikytkin luistaa.
Kun vai sais jotenkin katsottua että pyöriikö startatessa starrttimoottori hyvin mutta ilmeisesti sen tarkistaminen on vähän hankalampaa.
moottorille laita akun miinuksesta käynnistyskaapeli suoraan lohkolle ,kokeile nyt sentään tämäkin ennen lohkon purkua,monasti on ainakin autoissa puutteellinen maadoitus lohkoon ja virta kiertelee vääriä reittejä pitkin ja auto ei starttaa kunnolla.
ei mene puristukset läpi,mitähän toikin nyt sitten tarkoittaa kysyn vaan?
Ne maadoitus jutut ja hölynpöly kuuluu perusasioihin ja luulisin ne 15v autonasentajana leipäni ansainneena tietäväni.
Kyse on nyt vaan siitä että voiko se saatanan kytkin luistaa niin että se pyöräyttää konetta vaan n. puolikierrosta kerrallaan. Startatessa kuuluu kumma vinkaisu ´juuri silloin kun kun se mylly jumii.
Kun tuntisin sen kytkimen rakenteen tarkemmin niin en tällaisia kyselisi, kaiken kaikkiaan helvetin hölmösti rakennettu. Kun olis tehty vaihteistoon samanlainen kans yläpuolelle niin jopa olis helppoo...
Jos ketju hyppis yli niin sen kyllä äänestä tunnistais mutt........
Huono säkä. Sulla luistaa startin kytkin.
Hinta 80 €, mutta se vaihto, hohojaa!
Tässä kuvat:
http://www.kolumbus.fi/bruun/images/damfer002.JPG
Katso muut viestit, niin oliko osa no 5
Vaihto vaatii koneen korkkaamista.
sama "mies" joka ruikutaa automaatista että se hajoo kun nostaa kaasun äkkiä ylös.Ei sillä oo mitään Hondaa ollutkaan, vaan vanha Raisu mopo munanleikkuritankilla.
Kiinnostais tietää oliko vika starttikytkimessä?
Voit testata pyörittämällä starttia, jos laturin akseli pyörii nopeammin kun kampiakseli, niin silloin........
Kone vielä purkuvaiheessa nyt ongelmana alakannen irrotus ei saatana tahdo lähteä.
Tietän tietän on kiinni tiivisteessä ja monessa laakerin koolissa mut silti tiukassa.
Kunhan sen irti niin kerron sit..
En kyllä toiste rupea moiseen. Ensin kone irti sitten ylösalaisin, kaikki roippeet ympäriltä, öljypumppu ja ...huh huh. Ja kasaankin pitäs joskus saaha.
Nyt se on viimeinkin kädessä, se kytkin ja luistaahan se kun laittaa penkkii pihdeillä saa suht helposti pyöritettyä.
Sitä olis helppo kiriä laittamalla yksi säätölevy, todennäköisesti kestäs koneen iän.
Mut ompa sen verran vit...nen purettava että tilasin uuden eipähän sen takia tarvii uudestaan purkaa.
Tietenkään osia ei suomessa mut pitäs ens viikolla tulla saa nähdä...
Laita paketti uudella kytkimellä. Epäilen että liian tiukka kytkin rikkoo ketjunkiristimen. Epäilen että näin usein käy sc21 koneessa kun on muistaakseni toinen mallinen kytkin. Ongelma on kyllä Hondallakin tiedossa, eivät pahemmin asiasta hehkuta.
Tarkista samalla kiristäjän kunto, että lukitsija toimii hyvin.
Olen yrittänyt yhtä murheenkryyniä selvitellä, kun kolmas kiristin paskana eikä vehkeellä pääse ku korkeintaan 200 km niin taas paukahtaa. Nyt on ennä kytkin ainoa osa joka on vaihtamatta. Luulen että ongelma on siinä, että jos kytkin ei anna periksi eli luistaa kun käynnistettäessä kone potkii hiukan takaisin niin silloin rasitus on liian suuri eikä kiristäjä kestä sitä vaan halkeaa juuresta. Kaikissa tapauksissa vielä samalla lailla.
No, pari päivää vielä ja taas rokkaa. Onneks ei ole mikään kovin kallis osa.