Åre helmikuussa?

LL

Tässä ensi hiihtoloman matkasuunnitelmia tekemässä. Vaihtoehtoina Alpit / Åre - lapin järkyttävistä pakkasista helmikuussa on tullut oltua tarpeeksi. Mutta ónko Åressa sama juttu eli kylmä kuin mikä helmikuussa? Eli kannattaako suunnata suosilla Alpeille vai suositteletteko Årea? Halvemmalla pääsee tietysti Åreen...

4

2662

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metron B5

      Åressa on tullut käydyksi tuollaine 5-6 kertaa etelä-suomen hiihtolomaviikkojen aikaan, eli juurikin helmikuussa ja voin vain sanoa, että mitään nyrkkisääntöä ei noista sääolosuhteista pysty antamaan.

      Kelit ovat vaihdelleet melkein vesikelistä koko viikon kestäneisiin 25-35 asteen pakkasiin. Sinä pakkasvuonna tosin oli Lapissa koko ajan vielä muutaman asteen kylmempää kuin Åressa.

      Årelle, kuten muillekin Ruotsin ja Norjan rajan läheisyydessä oleville laskettelukeskuksille on tyypillistä se, että niiden päälle pakkaa usein jäämään atlantilta itään päin menossa olevien matalapaineiden mukana tulevia pilvilauttoja. Huomattavasti harvemmin siellä on ollut oikein kunnolla kirkas aurinkoinen sää, kuin esimerkiksi Alpeilla käydessämme.

      Mutta noin yleisesti ottaen Åre on kyllä oikein mukava paikka, jossa kuluu viikko oikein mukavasti. Jos päätät sinne lähteä, niin suosittelen tekemään jonain päivänä retken Björneniin, jossa Förbergetin puolenvälin yläpuolella on tosi mukava ruokapaikka nimeltä Lilla Tirolen.

    • åreeeen

      åreen me ollaan ainakin lähdössä viikolla 8 =)

    • Jori123

      Olen ollut Åressa helmikuussa viikolla 7 tähän mennessä 12 kertaa omassa loma-osakkeessa Tegefjällissä. Yhdellä kerralla oli pakkasta parina päivänä 15-20 astetta - muu viikko 5-10. Kerran sattui viikko, joka oli koko ajan nollan paikkeilla. Kaikilla muilla kerroilla on keli vaihdellut 0 ja 15 välillä eli ihan siedettävät kelit varsinkin tuon ajankohdan Lappiin verrattuna.

      • äippä73+

        nYkyisin ei säätä kukaan osaa ennustaa.Mutta viime vuonna Åressa oltuani vkoilla 7-8 kelit oli hyvät,pakkasta 9-18 pääääntöisesti, muutama päivä oli 24 ja kamala tuuli jolloin ihan huipulle ei hissit toiminut.Mutta viikon verran näin aurinkoakin=) Åre vai alpit aika hassu kysymys, koska minusta niitä ei voi verrata.Åressa rinteet lyhyempiä ja vähemmän.Alpeilla toisin.Itse käyn Åressa näin alkuvuonna,koska tykkää sopivan kokoisesta mestasta jossa kaikki lähellä ja koulu ikäisten lasten helppo kulkea keskenään.
        Alpeilla olemme yleensä keväällä huhtikuun alussa, jolloin siellä mahtavat kelit.Lapissa taas vietämme joulut.
        Joten kaikesa hyvät puolet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin

      Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset
      Maailman menoa
      84
      10501
    2. Pikkupersu osoitti olevansa hieman yksinkertainen

      "Heikosti älykkyystesteissä pärjänneistä lapsista tulee muita todennäköisemmin ennakkoluuloisia ja konservatiivisia", uu
      Maailman menoa
      141
      8764
    3. Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021

      vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti
      Maailman menoa
      90
      6057
    4. Jos on heikkolahjainen ja laiska koulupudokas, niin silloin äänestää vasemmistopuolueita

      näin tämä on käytännössä aina mennyt. Jos ei älyä ole paljon suotu, niin ei silloin inssiksi opiskella, vaan päädytään
      Maailman menoa
      60
      4248
    5. Enää viisi yötä Sannan kirjaan

      Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut
      Maailman menoa
      52
      4219
    6. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      80
      4060
    7. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      50
      3709
    8. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      67
      3169
    9. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      7
      3107
    10. IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!

      "Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k
      Maailman menoa
      67
      2945
    Aihe