Åre helmikuussa?

LL

Tässä ensi hiihtoloman matkasuunnitelmia tekemässä. Vaihtoehtoina Alpit / Åre - lapin järkyttävistä pakkasista helmikuussa on tullut oltua tarpeeksi. Mutta ónko Åressa sama juttu eli kylmä kuin mikä helmikuussa? Eli kannattaako suunnata suosilla Alpeille vai suositteletteko Årea? Halvemmalla pääsee tietysti Åreen...

4

2726

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Metron B5

      Åressa on tullut käydyksi tuollaine 5-6 kertaa etelä-suomen hiihtolomaviikkojen aikaan, eli juurikin helmikuussa ja voin vain sanoa, että mitään nyrkkisääntöä ei noista sääolosuhteista pysty antamaan.

      Kelit ovat vaihdelleet melkein vesikelistä koko viikon kestäneisiin 25-35 asteen pakkasiin. Sinä pakkasvuonna tosin oli Lapissa koko ajan vielä muutaman asteen kylmempää kuin Åressa.

      Årelle, kuten muillekin Ruotsin ja Norjan rajan läheisyydessä oleville laskettelukeskuksille on tyypillistä se, että niiden päälle pakkaa usein jäämään atlantilta itään päin menossa olevien matalapaineiden mukana tulevia pilvilauttoja. Huomattavasti harvemmin siellä on ollut oikein kunnolla kirkas aurinkoinen sää, kuin esimerkiksi Alpeilla käydessämme.

      Mutta noin yleisesti ottaen Åre on kyllä oikein mukava paikka, jossa kuluu viikko oikein mukavasti. Jos päätät sinne lähteä, niin suosittelen tekemään jonain päivänä retken Björneniin, jossa Förbergetin puolenvälin yläpuolella on tosi mukava ruokapaikka nimeltä Lilla Tirolen.

    • åreeeen

      åreen me ollaan ainakin lähdössä viikolla 8 =)

    • Jori123

      Olen ollut Åressa helmikuussa viikolla 7 tähän mennessä 12 kertaa omassa loma-osakkeessa Tegefjällissä. Yhdellä kerralla oli pakkasta parina päivänä 15-20 astetta - muu viikko 5-10. Kerran sattui viikko, joka oli koko ajan nollan paikkeilla. Kaikilla muilla kerroilla on keli vaihdellut 0 ja 15 välillä eli ihan siedettävät kelit varsinkin tuon ajankohdan Lappiin verrattuna.

      • äippä73+

        nYkyisin ei säätä kukaan osaa ennustaa.Mutta viime vuonna Åressa oltuani vkoilla 7-8 kelit oli hyvät,pakkasta 9-18 pääääntöisesti, muutama päivä oli 24 ja kamala tuuli jolloin ihan huipulle ei hissit toiminut.Mutta viikon verran näin aurinkoakin=) Åre vai alpit aika hassu kysymys, koska minusta niitä ei voi verrata.Åressa rinteet lyhyempiä ja vähemmän.Alpeilla toisin.Itse käyn Åressa näin alkuvuonna,koska tykkää sopivan kokoisesta mestasta jossa kaikki lähellä ja koulu ikäisten lasten helppo kulkea keskenään.
        Alpeilla olemme yleensä keväällä huhtikuun alussa, jolloin siellä mahtavat kelit.Lapissa taas vietämme joulut.
        Joten kaikesa hyvät puolet.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6478
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      360
      6024
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2953
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      109
      2404
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2075
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1784
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1653
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1320
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1217
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1208
    Aihe