Hyvä DVD:n skaalaava BD-soitin?

terveppä terve

TERVEPPÄ TERVE!

Kertokaapa mulle joku BD-soitin (siis blu-ray soitin), hintahaitarissa 100-150 eukkoa, joka osaisi skaalata DVD:t hyvin, tuossa aiemmin joku kertoi jostain soittimesta joka on surkee tuossa DVD:n skaalauksessa.

Meikäläisen levyt on enimmäkseen DVD:tä enkä aio vaihtaa koko kokoelmaa johon kuuluu paljon ostettuja ja monin verroin enemmän itse poltettuja (joko tv-kanavilta suoraan tai omilta VHS-tallenteilta DVD:lle siirrettyjä). Mut joskus saatan ehkä ostaa jonkun blu-ray lätynkin, tai sitten polttaa itse.

4

1150

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jack246
    • skaalata?

      Mikso DVD pitää skaalata ylöspäin? Kuvainformaatio ei lisäänny lainkaan. DVD-kuva on aina kuitenkin vain DVD-kuva, vaikka sitä miten vääntäisi.

      • ...

        Nykytelevisioissa näytön resoluutio on huomattavasti suurempi kuin DVD-leffoissa. Jos katsoisit DVD-leffaa skaalaamattomana Full HD -televisiosta, niin 80% ruudusta olisi mustien kehysten peitossa. Tosin, tuskin mikään televisio edes antaa katsella SD-materiaalia natiiviresolla, vaan TV viimeistään suorittaa skaalauksen koko näytölle (joko pysty- tai vaakasuunnassa, leffan kuvasuhteesta riippuen) ellei soitin sitä ole jo tehnyt. Soittimissa skaalaus on yleensä huomattavasti paremmin toteutettu kuin televisioissa, joten suositeltavaa on antaa soittimen tehdä skaalaus.


    • 6+12

      Itselläni on runsaan vuoden ollut Sonyn BDP S350, joka suoriutuu skaalaamisesta niin hyvin, että en 42 tuuman full hd -televisioni ruudulla kykene erottamaan blu-ray -levyä tavallisesta uudenpuoleisesta dvd:stä. Niinpä näiden levyjen blu-ray-versioiden ostamista en ole edes ajatellut. Vanhemmat, vaikkapa 60-luvun televisio-ohjelmia sisältävät levyt ovet kuitenkin kuvaltaan sen verran epätarkkoja, että niitä soitin ei saa skaalattua aivan blu-ray-tarkkuudelle.

      Tarkalleen tuota soitinmallia ei ehkä enää edes myydä, enkä teidä sen nykyistä hintaa, jos myydään. Uskoisin kuitenkin, että kun tekniikka oli hallussa jo runsas vuosi sitten, Sonyn nykysoittimetkin selviävät skaalaamisesta vaikeuksitta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      127
      1984
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      100
      1730
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      57
      1380
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      79
      1375
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      31
      1038
    6. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      47
      936
    7. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      51
      933
    8. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      44
      892
    9. Ei se mene ohi ajan kanssa

      Näin se vaan on.
      Ikävä
      73
      866
    10. Tavoitteeni onkin ärsyttää

      Sua niin turhaudut ja unohdat koko homman
      Ikävä
      109
      863
    Aihe