Olen tulossa ensi keväänä 6 kk:ksi Pekingiin työmatkalle, tutkijaksi CAS:n Institute of Chemistryyn. Olisi kiva kuulla vähän kokemuksia Pekingissä asuvilta suomalaisilta, millainen kaupunki on, kuinka saasteista siellä on, millaista ruokaa jne. Mulla on vähän erikoisempi ruokavalio: vehnätön lakto-ovo-vegetaristi, tuottaakohan se kuinka paljon vaikeuksia?
Harrastan aktiivisesti liikuntaa (lenkkeilyä, jumppaa, punttisalia) ja haluaisin jatkaa harrastuksiani myös Pekingissä, jos vain työpäiväni eivät aivan mahdottomasti veny - onko tietoa/kokemuksia liikuntamahdollisuuksista? Mieheni tulee Pekingiin mukanani, mutta ainakaan vielä hänelle ei ole tiedossa siellä töitä - kokemuksia työnhausta paikan päällä?
Pekingin suomalaisten kotisivut jo löysin, linkkiä niille en enää kaipaa, mutta muuten kaikenlaisia kokemuksia ja vinkkejä kyllä kiitollisuudella odotan!
Pekingiin ensi keväänä
2
808
Vastaukset
- harhautunut asukki
Ruokavaliosi tuottaa vaikeuksia jos oikeasti pidät siitä kiinni. Täkäläiset kasvis- ym. ruoat tapaa sisältää lihalientä ja paikalliset ei ymmärrä kun ilmotat ettet halua lihaa missään muodossa ruokaasi. Myöskään kala ei täkäläisille ole lihaa ja kanakin meinaa sillon tällön tippua lihan kategoriasta pois. Vehnättömyys todennäköisesti ei ole suuri ongelma (leipää ei oikeestaan syödä, dublingeissa nyt on jauhot mut niitä ei oikeen saa ruokaansa huomaamatta - ja olen käsittänyt, että kastikkeiden suurustamiseen käytettäisiin perunajauhoja vehnäjauhojen sijaan) paitsi jos kyse on pahasta allergiasta tai keliakasta, sillä kiinalaisten allergioiden varalta varautuminen tuskin täsmää suomalaiseen tapaan - tosin elät joka tapauksessa kuukautesi riisillä (perunaa käytetään tavallisen kasviksen tavoin, ei aterian lisukkeena kuten Suomessa).
Saastemäärät vaihtelevat. http://iphone.bjair.info/ - sivu kertoo Pekingin tämänhetkisen ilmanlaadun asteikolla 0-500. Sitä voi katsoa kun lähtee ulos, tai sitten voi katsoa miltä ikkunasta näyttää. Saastetilanne on usein yllättävän hyvä, harvoin niin kamala kuin Suomessa kuvittelin.
Lenkkeily ei ole ongelma jos betonilla juokseminen ei ole ongelma. Jos on, voit etsiä lähimmän pururadan, mutta suomalaistyyppisiä pehmeitä lenkkipolkuja kiinalaiset eivät tunnu suuresti harrastavan. Punttisaleja löytyy. - Pekingiläinen
Ruoan kanssa kannattaa ola tarkkana, tosin laktoosi intoleriko ystäväni mainitsi, että hän voi täällä syödä miltein kaikkea. Liikunta mahdollisuuksia on monia, kuntosaleja löytyy joka paikasta, ja lenkkeilyä voi harrastaa mm. paikallisissa puistoissa. Periaatteessa täällä voi harrastaa kaikkea mitä suomessakin. Ilmanlaati voi olla ongelma, itselleni se ei ole aiheuttanut vaikeuksia. Jos miehesi aikoo hakea töitä, tarvitsee hän työluvan jonka saamisessa auttaa palkkaava yritys, siinä on oma byrokratiansa, ja voi olla että muutama reissu paikallisen viranomaisen luona joutuu tekemään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin2578920IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3116217Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?661330Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?61277- 1091101
Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.78939Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut60847Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin43768MUISTATTEKO SEN?
Karhean tummansövyisen raastavsn huudon : RYKIKÄÄ! NIITÄ RAATOJA@ RÄKIKÄÄ NIITÄ EAATOJA!btämän paeoni aina toivotti rakk310680Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus23676