Meillä on vajaan kahdeksan kuukauden ikäinen itäsiperian laika, joka on otettu perheeseen ajatuksella, että siitä tulisi kaveri hirvenpyyntiin. Minkä ikäisenä pennulta voi odottaa tuloksia metsästyksessä? Mieheni on mielestäni asian suhteen malttamton ja yritänkin tässä selvittää, että minkä ikäisen koirat yleensä alkavat ymmärtä hirvenahaukkumisesta jotain? Koira oli viikko sitten ensimmäistä kertaa ns. tositoimissa, mutta oli vaikuttanut vielä hieman aralta, eikä ollut uskaltanut haukkua vaikka hirviä oli näkynyt. Kun hirvenkaato sitten tuli niin kuolleelle eläimelle koira oli haukkunut ja murissut jne... Onko siis ihan normaalia, että noin nuori koira käyttäytyy vielä arasti eikä uskalla lähestyä hirveä vaan onko meille sattunut yksilö, josta ei kannata odottaa mitään kummoista metsäkoiraa? Olisi kiva kuulla kokemuksia ja neuvoja henkilöiltä joilla on kokemusta tästä aiheesta.
Itälaikan koulutus hirvenpyyntiin
5
1130
Vastaukset
- itäsiperian laika
Minun mielestäni aivan normaali toimintaa. Kyllä sen voi viedä hirvelle. Kahdeksan kuukautta on riittävä
ikä aloitella hirvin haukkua. Paras haukuttava olisi emä ja vasa porukkat.
Ensimmäiset kaadot pitäisi saada pentusyksynä, ja seisontahaukkuun. Ampumahetkellä haukku ei ole tärkein,
vaan että hirvi on paikallaan.
Periaatteessa sama toiminta, kuin muillakin hirvikoirilla.
Mutta älä ammu juoksevaa, laukkaavaa hirveä, sillä koirasta saatta tulla ajava. Ja laika jos on ajava, sen nopeuden vuoksi myöhemmässä vaiheessa kinkeripiirit vaihtuu nopeasti. Lakikin kieltää ajavan hirvikoiran käytön, jos koiran korkeus on yli 28 cm. Laikathan ovat yleensä 50-70 cm.
Malttia vain, kyllä se siitä kehittyy, ja onnea lisäksi. Olette valinneet oikea rodun, sillä laika on kaiken viljan koira.- Anonyymi
Mutta miksi iso osa hirvistä ammutaan koiran ajoon, ja vielä metsäautoteiden varsille?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta miksi iso osa hirvistä ammutaan koiran ajoon, ja vielä metsäautoteiden varsille?
Mitä se teille metsästyksen vastustajille kuuluu? Ettekä te edes tiedä miten, millä, miksi ja koska ne hirvet ylipäätään ammutaan sieltä betonilähiöstänne seuraten.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mutta miksi iso osa hirvistä ammutaan koiran ajoon, ja vielä metsäautoteiden varsille?
Hirvet eivät enää pysähdy, vaikka kuinka hyvä koira. Vai oppivatko liian sitkeäksi, kun ei enää hiivitä haukulle, vaan käytetään ajavana koirana ja mennään passiin kun tutka näyttää suunnan.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hirvet eivät enää pysähdy, vaikka kuinka hyvä koira. Vai oppivatko liian sitkeäksi, kun ei enää hiivitä haukulle, vaan käytetään ajavana koirana ja mennään passiin kun tutka näyttää suunnan.
Te metsästyksen vastustajat ette metsästyskoirista ymmärrä mitään. Pitäydy sihuhauvoissa.🤣
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Korjaa toki jos...
Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä292835- 951079
- 58921
- 66885
Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!
Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu6867olet kaiken rakkauden arvoinen
Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy26857Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?
Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.65814Olisi kiva
Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä37810Oot mun koko maailma
Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹75744Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa
Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu136739