Joo eli miten saisin vedettyä oikeaoppisesti herätteen? Monovahvariin suoraan mankasta ja sitten monosta 4-tie vahvariin?
Herätevirta 2 vahvarille
samasemitense
10844
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Mikäli soitin on yhtään laadukkaapi niin se jaksaa herättää tuon 2 vahvistinta ihan perus y-haara liitoksella. Ei kannata linkitellä tuollatavalla vaan tehdä rehti kolvattu liitos siihen herätteeseen. Ja mikäli ei noin toimi (eli soitin ei jaksa antaa tarpeeksi virtaa herätteestä) niin laita heräte releen kautta. Eli heräte kytkee releen päälle jolloin voit varsinaisen herätevirran ottaa vaikkapa vahvistimen virtapiuhasta
kun.. no vahvistin on pioneerin deh up5100 muistaakseni. ongelma ei oo siinä etteikö herätä, vaan siinä, että kun se on noin laitettu, niin vaikka auton ja mankan sammuttaa niin vahvistimet ei sammu.. :)
Soitin on sillon hajalla tai heräte on otettu muistin piuhasta.
tulee oikeesta lähdöstä ja miten perustelet että mankka on hajalla kun kuitenkin herätettä tulee? :D
Se todennäköisesti ei tule oikeasta lähdöstä mikäli käyttäytyy noin.
jos on puol vuotta toiminu ihan normaalisti, mutta kun tein uuden hattuhyllyn ja sitten laitin uudellen vahvariin kiinni? niin ei siinä välissä missään väärässä lähdössä ole kun en ole sorkkinut mankan päätyyn..
jotakin oot pistäny päin vittua. koita elää asian kanssa.
Kaveri hei. Et tajua mistään mitään :E Et tajua käsitteistä yhtään mitään, etkä edes pystynyt perustelemaan niinkin tyhmää väitettä kun että: ''Sun mankkas on sökönä'' :D Jos RMT:ssä on liitin, jonka puran ja sidon y-haaraiseen 12v jännitelähtöön kaapelin, jonka vedän vahvistimeen. (Näin siis puoli vuotta sitten) Nyt tein uuden HHyllyn, ja asensin KO. herätteen takaisin pakoilleen ja seuraukset ovat:
Vahvistin ei sammu auton ja mankan sammuessa. Ymmärtätkös dille, mitä tarkoittaa jos mankasta ei tule virtaa=sammunut, että ei ole mitään tekemistä mankan kanssa silloin. Mankka ei syötä jännitettä, kun se on sammunut. Otin mankan pois ISO:sta, jossa RMTc on. Vika ei siis todellakaa ole mankassa, niinkuin perusteettomasti väitit, koska luulit olevasi Hifiguru :) Näin ei kuitenkaan ole päässyt käymään vaan KO. ilmiö johtuu Kahden vahvistimen ja niiden välisen herätteen sekä maadoituksen oikosulusta :) Boing Boing mee vittuu :E
Jos olet ottanut soittimen johdot irti ja vahvistimet ovat edelleen päällä niin sitten jossain on joko oikosulku tai sitten virtapiuhan yksi säije ottaa remoten terminaaliin kiinni. Muuta vaihtoehtoa ei ole. Oikosulku voi olla vahvistimen sisälläkin mutta sitä en kyllä ihan heti usko. Tarkasta ensimmäisenä kaikki liitokset TARKASTI! ei ole kerta tai kaksi kun yksittäinen karva on jäänyt virtaterminaalin ulkopuolelle ja ottaa remoteen.
Oot unelmakohde provosoida ;) Ai että oot daiju ja yksinkertainen. Niinkun mulla olis ollu joku intressi sua neuvoa :D Testataan vaan ihan huvikseen kumpi tajuaa enemmän käsitteistä, tai autohifistä tai elämästä ;)
Oot kusi sukassa naurettavan ongelmas parissa. Ja sitten yht äkkiä ollaankin niin tietävää. Korjaa ongelmas kun "muka" tiedät mistä se johtuu x)