Mistähän nämä kaikki avuttomat vanhemmat oikein putkahtelevat näin kouluvuoden alkaessa?
Lapsia kerta kaikkiaan ei osata kasvattaa ja erityisesti äidit ovat poikiensa kanssa suossa. Kurinpitotaito on ilmeisen onneton ja edes sitä, että alakouluikäinen LAPSI saataisiin tekemään kotona läksyt ei näköjään osata! Myös kielenkäyttö on muutamilla nappuloilla kuin pahimmillakin rikollisilla. Mitään kunnioitusta vanhempia ihmisiä kohtaan ei ole ja millään ei mitään väliä ole. Meno on kuin maailmanloppua edeltävänä iltana ja sen sijaan, että aikuinen määräisi asioista, sen tekeekin lapsi.
Vanhemmat! RYHDISTÄYTYKÄÄ! Jos ette saa alle 10-vuotiastanne pysymään kurissa, miten aiotte myöhemminkään onnistua?
Lapsia kerta kaikkiaan ei osata kasvattaa ja erityisesti äidit ovat poikiensa kanssa suossa. Kurinpitotaito on ilmeisen onneton ja edes sitä, että alakouluikäinen LAPSI saataisiin tekemään kotona läksyt ei näköjään osata! Myös kielenkäyttö on muutamilla nappuloilla kuin pahimmillakin rikollisilla. Mitään kunnioitusta vanhempia ihmisiä kohtaan ei ole ja millään ei mitään väliä ole. Meno on kuin maailmanloppua edeltävänä iltana ja sen sijaan, että aikuinen määräisi asioista, sen tekeekin lapsi.
Vanhemmat! RYHDISTÄYTYKÄÄ! Jos ette saa alle 10-vuotiastanne pysymään kurissa, miten aiotte myöhemminkään onnistua?
Vastaukset 5
Vanhimmat
lapseton ihminen paasaa kuin tietäsi paremminkin miten lapsia kasvatetaan... sehän on selvää..
Meneppä ihminen paljonpuhutuille kesäkursseille, niinopit lapsista vähän enemmän, sullahan tota aikaa varmasti on kun oot lapseton ja pitkät kesälomat, joten hopi hopi...
Ja muista että kunnioitus lähtee aina itsestään, jos et kunniita muita ihmisiä, ei sinuakaan kunnioiteta.
Me opettajien pomot ja esimiehet kyllä tarkkailemme täysillä teidän toimintaa.. joten älä huoli, kyllä me osaamme lapset kasvattaa, toisin kuin lapsettomat, jotka vaan luulee, muttei ymmärrä.
http://www.taloussanomat.fi/tyo-ja-koulutus/2010/02/07/pomon-huono-kaytos-vie-voimasi/20101828/139
Tässä oli juttua sinusta.
Tämä valepomo voisi googlettaa sanan narsismi...
Kyllähän tämä lasten levottomuus ja kurinpito-ongelmat ovat tämän päivän koulumaailmaa. Opettajilla menee suurin osa opetustunnista siihen että he saavat luokan rauhoittumaan ja kuuntelemaan opetusta. Lisäksi opettajien on myös huolehdittava ihan peruskasvatuksestakin joka olisi kotien tehtävä. Esim. aika moni poika astelee luokkaan ja ruokasaliin lippis päässä. Läksyjen tekeminen on lapsille vaikeaa ja joillekin lapsille vielä vaikeampaa. Kyllä minun on istuttava pojan vieressä ja vahdittava että hän läksyt tekee. Ja vaadin myös siistiä käsialaa ja oikean näköisiä kirjaimia ja numeroja. Jos antaisin pojan itse huolehtia läksyistään niin ei varmaan tulisi tehdyksi vaikka ekaluokalla ei vielä paljon läksyjä. Tarkistan myös seiskaluokkalaisen kirjat ja Wilmasta seuraan miten pojan koulunkäynti etenee.
Kunnioittamisesta tuli mieleen että minä opetan lapset kunnioittamaan aikuisia ihmisiä. Ja opettaja on aikuinen ja määrää luokassa mitä tehdään. Myös harrastuksissa vetäjä on se aikuinen jonka sana on laki. Ei tätä maailmaa voi lapset ja nuoret pyörittää oman tahtonsa mukaan vaan kyllä heidän on tiettyihin rajoihin ja sääntöihin sopeuduttava vaikka eivät millään haluaisi. Jos me vanhemmat emme saa rajoja ym. asetettua niin jossain vaiheessa ne on jotkut muut jotka ne rajat asettavat. Siihen tilanteeseen en haluaisi lasteni joutuvan.
onneksi harvinaisia joka luokassa. Ja yleensä ovat niitä jotka asuvat siellä täällä, kun ei ole paikkaa missä oikeesti asua. Ei ihme että oireilevat, kun ei tiedä missä asuvat ja mihin seuraavaksi lähtee, kuka välittää isä vai äiti, vai eikö kumpikaan, ja kumpi ottaa tänään luokseen ja kuka huomenna. Ottaako väkisin vai haluaako ottaa.
Yleensä ne ovat niitä lapsia joilla ei ole toista vanhempaa siinä.
Minun lasten luokalla ei ole ollut koskaan kuin muutama erilainen nuori tai lapsi.
Emme tunne heitä paremmin, kun lapsemme ei ole koskaan liikkunut heidän seurassa, onneksi.
Mutta tästä nykyajan eroinnosta myös lapset tuntevat olonsa turvattomaksi. Ei ole lasten vika että heillä menee huonosti. Mutta hyvä heitä silti syyttää.