Miten olette saaneet kissanne syömään jotain muuta kuin kaupan perus märkä- ja kuivaruokia? Tarkoitan jotain semmoista ruokaa, mitä voisi mahdollisesti tarjota silloin kun haluaa tarjota vähän vaihtelua kisun ruokavalioon? Mitään himokalliita gourmet-ruokia emme pysty tarjoamaan kun opiskelijabudjetilla mennään. :) Kissamme on vähän nirsonpuoleinen, ei mene maito eikä kana. Vähän kalaa on syönyt, mutta yleensä maistaa vähän ja jättää sitten syömättä. Kissa ei ole ollut meillä pennusta asti, joten voi olla että aikaisemmat omistajat eivät ole totuttaneet juuri mihinkään ruokaan. Onko kissaa mahdollista enää tässä vaiheessa opettaa syömään mitään muuta? Onko mitään ideoita, mihin kissa olisi helppo totuttaa?
Kiitos vinkeistä! :)
Vaihtelua kissan ruokavalioon
7
405
Vastaukset 7
- Hoijjjaaaa_
Kokeile tarjota vaikka jauhelijaa silloin kun itse valmistatte siitä jotain :) Omat kissani saavat aina köntin jauhelihaa silloin kun kokkailemme siitä jotain myös itsellemme. Kokeile myös hyla-kermaviilia, meillä suurta herkkua !
- kissa__
Kannattaa kokeilla eri lihoja eri muodoissa, meillä esim. menee vain ja ainoastaan suupaloiksi pilkottu raaka liha, kypsä ei maistu ja liian isot palat/jauheliha jää syömättä. Raakana, kypsänä, pilko, jauha, annan kokonaisena könttänä...ja kokeile useamman kerran samaa ruokaa. Ihmiselläkin ottaa yli 10 kertaa tottua uuteen makuun, ei kissakaan välttämättä heti ymmärrä. Raaka on toki aina kypsää parempi, mutta ei se kypsäkään huono ole.
Possun sydän on semmonen lähes varma hitti kissojen keskuudessa, pilko raakana paloiksi. Meidän kissa tosin ei ensimmäisellä eikä toisellakaan kerralla oikein ymmärtänyt mitä tarjosin, mutta nykyään tykkää kovasti. Kissani on noin viisi vuotias ja tuli minulle kun oli noin puolitoista. Entisistä ruuista en tiedä kun on löytökissa. Nykyään syötän kissalleni vain raakoja lihoja ja raksua, oppinut tosi hyvin uudellen ruokavaliolle. :) Meillä suosikkilihat on possun ja broiskun sydän, lammas ja peura, kaikki tosiaan raakana ja suupaloina. :D- kissa__
Tarkasta josko omasta kaupungistasi löytyisi liike joka myy eläimille tarkoitettuja lihoja. Tampereelta löytyy ainakin Ketunleipä sekä Barffinet. Näissä kilohinnat ei juuri päätä huimaa ja köyhälläkin on vara käydä ostoksilla. :)
- kissanpaksutposket
Oolrait, kiitos hyvistä kommenteista ja vinkeistä! :)
- lemmikkinennnnn
...kannattaa ostaa lihaa talouteen niin,että samaa lihaa suolaamattomana voi tarjota eläimillekkin.
Sama pätee kalan.
Monia liharuokia voi valmistaa siten että erottaa niistä kypsytyksen aikana lemmikin osuuden ja sitten vasta suolaa ja maustaa ihmisten osuuden.
Tämä vähentää noiden kuivaruokien osuutta. Sillä kai erillinen kuivamuonakin maksaa?
Sekoittamalla itsetehtyä kuivamuoniin saadaan säästöjä aikaan.
Ja eläimet tykkää,sillä eikai raksut ole luonnollista ravintoa??
Ei niitä ainakaan luonnosta löydy..... - muuten..
lemmikkinennnnn kirjoitti:
...kannattaa ostaa lihaa talouteen niin,että samaa lihaa suolaamattomana voi tarjota eläimillekkin.
Sama pätee kalan.
Monia liharuokia voi valmistaa siten että erottaa niistä kypsytyksen aikana lemmikin osuuden ja sitten vasta suolaa ja maustaa ihmisten osuuden.
Tämä vähentää noiden kuivaruokien osuutta. Sillä kai erillinen kuivamuonakin maksaa?
Sekoittamalla itsetehtyä kuivamuoniin saadaan säästöjä aikaan.
Ja eläimet tykkää,sillä eikai raksut ole luonnollista ravintoa??
Ei niitä ainakaan luonnosta löydy.....löydy sitä kypsennettyä lihaakaan luonnosta vaan raakaa.
- herkkupaistit
muuten.. kirjoitti:
löydy sitä kypsennettyä lihaakaan luonnosta vaan raakaa.
Naapurin Misti ja Murri ainakin paisteli sovussa kania ja rottaa tikun nokassa navetan takana. ;P
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1681016
- 58802
- 86800
Mitä luulet
Mitä luulet kaivattusi ajattelevan sonusta? Onko jotain mitä haluaisit oikaista hänelle?72727- 46653
- 62589
Vielä hyvinvointitalosta
Suurin osa pyhäjärvisistä on sivistynyttä fiksua porukkaa ja on täysin hankkeen kannalla. Nyt vain pieni äänekäs joukko75585- 28565
Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa
ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su35565Luule ja ajattele minusta
mitä tykkäät nainen, olet ajat sitten antanut itsestäsi ihan omanlaisen kuvan.. 😅46559