XO

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/09/03/nain-paljon-asunnon-hinnassa-on-ilmaa/201012025/139
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/06/34467

Niin, siitä voi jokainen päätellä miten oikeudenmukaisesta / rehellisestä kaupasta on kyse, jos asunnon myyntihinta on jopa yli 50% suurempi kuin rakennuskustannukset.

TEITÄ HUIJATAAN..
8139
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Rakennusliikkeiden pitäisi silloin tuottaa hirmuisia voittoja jos katteet olisivat tuollaisia. Eivätpä tuota joten laskelma on väärä.

Äänestä
  • ja mitenkäs paljon siellä rakennusalalla oli sitä harmaata taloutta?..

    Äänestä

palkat ja kiinteät maksetaan, niinpä niin. Miksi rakennusyritysten liikevoitto näyttää alta 10% lukemia? Vai että ihan ilmaa, eipä taida poika vielä paljon taloudestatietää......

Äänestä
  • ai että palkkoihin menee kymmeniä prosentteja?? kyllä on duunareilla sillon kovat liksat tai listoilla on helvetisti lapioon nojaajia..vai onko ne johtoryhmät yli-isoja?

    Äänestä

  • 7+5 kirjoitti:

    ai että palkkoihin menee kymmeniä prosentteja?? kyllä on duunareilla sillon kovat liksat tai listoilla on helvetisti lapioon nojaajia..vai onko ne johtoryhmät yli-isoja?

    Paljonkos sinun mielestäsi palkkoihin menee? 2 vai 5 prosenttia? Ja eikö firmalla ole mukamas muita kuluja kuin palkat sosiaalimaksuineen?

    Äänestä

Yksinkertaset muulit maksaa mitä vain. Halvalla, kun nyt saa pankista rahaa. kustaan pöljiltä lainarahat pois. Se on bisnestä. 20-25% ilmaa vähintään.

Äänestä

Itse myyn 80% isommalla hinnalla kuin rakennuskulut, se on sitä markkinataloutta.
Miksi ihmeessä en maksimoisi tulosta, se on liiketoiminnan idea, hyväntekeväisyysjärjestöt ovat asia erikseen.

Äänestä

23% on läpilaskustuserä eli ALV

Äänestä

Kommentoi aloitusta


vai XO:ta kirjoitti:

http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2010/09/03/nain-paljon-asunnon-hinnassa-on-ilmaa/201012025/139
http://www.kauppalehti.fi/5/i/talous/uutiset/etusivu/uutinen.jsp?oid=2010/06/34467

Niin, siitä voi jokainen päätellä miten oikeudenmukaisesta / rehellisestä kaupasta on kyse, jos asunnon myyntihinta on jopa yli 50% suurempi kuin rakennuskustannukset.

TEITÄ HUIJATAAN..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu