Kuka opettais tai missä oppisi peruslaahustukset kohta kuuskymppinen äijä Länsi-Suomessa?
Ei ole ehtinyt opetella ja rytmitaju on paremminkin tajuttomuuden puolella :-)
Ei ole ehtinyt opetella ja rytmitaju on paremminkin tajuttomuuden puolella :-)
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Jos et ketään tuntemaasi daamia saa opettamaan, niin onhan tanssikouluja, varmaan sielläkin ;D
Ainakin hesassa oli jopa pulaa miehistä, näissä kouluissa. Yleensä niissä on naisenemmistö. Sinullahan voisi käydä tuuri, ja saisit ihan naisopettajan pariksesesi alussa.
Rohkeasti vaan, googleta tanssikoulu/paikkakuntasi, niin eiköhän se siittä. Lykkyä tykö
Tammikuussa olisi tuossa ihan kylällä mutta arvaako sinne mennä jos vaikka tuttuihin törmää ?:)
Taidan katella naapurikylästä.
Tiedä jos sais vaikka tietämystä vaihdettua, minulle ovat taas nämä tietämyskoneet aika tuttuja..
Kaikki oppi on hyvästä, mitäs sinä tuttuja pelkäät, pahoilla teilläkö luulet olevasi kun tanssikurssille menet? Näitä kursseja järjestäviä seuroja on varmaan joka kaupungissa ja suuremmissa kirkonkylissäkin, Suomen Tanssipalvelimen kun googlaat niin sieltä löytyy. Suosittelen ainakin näin aluksi seuratanssipuolta.
Tuo suunnittelemasi vaihtokauppa on hieno juttu. Paitsi että toivottavasti vain vitsailit tuosta rytmitajustasi; jos sitä ei ole ollenkaan niin vaikeaa tulee olemaan. Meinaan että ne yksityisopettajat voivat harveta olemattomiin, ei täysin pupujussina pomppivan kanssa kukaan viitsi harjoitella. Mutta sitäkin taitoa voi kehittää, harjoitus tekee mestarin. Mene ihmeellä, mukavaa siellä on!
Ei tarvi mitään oppia kiinni vain, muista varpaat.
Muistat kai vielä, kuinka armeijassa opetettiin tämä marssin tahti, jos jäi hieman jälkeen, siis pikku vaihtoaskel ja mukana olet. Harjoittele sitä ensin.
Sitten otat hieman pidemmillä askeleilla saman, mutta pyörähdä samalla. Jos ei onnistu, niin yritä ottaa askel sivulle ja vie toinen jalka viereen, toista se ja sitten myös toiseen suuntaan. Harjoittele sitä ja pyörähdyksen hoitaa sitten ilmeisesti daami. Mikäli ei, niin vaihtakaa välillä toiseen suuntaan, että ette pyöri tanssilattialla "hämähäkkinä"!!