Ruoka-aineallergiat

-kiitos-

Pariisissa on satoja ravintoloita mutta onko helppoa löytää ravintola joka ottaisi huomioon kaikki ruoka-aineallergiat? Kun ei viitsisi lomaa vessassakaan viettää. Tuskin olen ensimmäinen joka tätä asiaa pähkäilee joten tästä olisi apua muillekkin.

3

587

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehkä/ehkä ei

      Saattaa ehkä jopa onnistua jos puhut ranskaa. Jos et puhu, ei toivoakaan.

      • bienallée :)

        Miten ravintola voi ottaa huomioon allergiat? Henkilökunnastahan se riippuu. Ehdottomasti kannattaa asia mainita ja selventää myös mitä se käytännössä tarkoittaa. Ranskantaito on varmasti asiassa suureksi eduksi mutta tuskin välttämätöntä.


    • Erittäin allergisen henkilön kanssa Pariisissa matkustaneena voin vakuuttaa, että aihe ei ole helppo keskusteltavaksi ravintolahenkilökunnan kanssa. Tarjoilijat eivät välttämättä tiedä kaikkia aineosia, joita ruoan valmistamiseen käytetään ja joku tärkeä valmistusaine saattaa heiltä unohtua. Keskustelu aiheesta englanninkielellä on hankala kenelle vain, joka ei puhu englantia päivittäin.

      Suositan yksityiskohtaisen ranskankielisen luettolon laatimista allergiaa aiheuttavista ruoka-aineista.

      Jälkiruoat saattavat olla hankalia, etenkin sellaiset, joihon käytetään monia eri aineosia, vaikka kutakin vain vähä.

      Googlella löytynee joitakin ravintoloita, joissa allergiat on ainakin jossakin määrin otettu huomioon. Sopiva hakusanoja ovat esim. food allergies restaurants paris, allergies alimentaire restaurants paris.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3402
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3212
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      2820
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      45
      2574
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1963
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1860
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1646
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      87
      1525
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1340
    10. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      39
      1291
    Aihe