Orimattilaan!?

HEI! Olemme nuori pari Savosta. Tällä hetkellä nokka näyttää Orimattilaan, mutta kys. paikasta ei ole mitään tietoa... Kertokaa mielipiteitä ja ajatuksia! Haluamme maalle, mutta palvelujen läheisyyteen. Edessä olisi siis talon osto tai todennäköisemmin sen rakentaminen. Kannattaako? Emme todellakaan pidä sisäänpäin lämpiävistä paikkakunnista, niistä on ikäviä kokemuksia... Millainen paikka Orimattila on elää ja millaisia ihmisiä siellä asustaa???
2250
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Ei muuta kuin muuttamaan/rakentamaan. Oletan viestistä että lapsia on/tulee jossain vaiheessa olemaan (nuori pari ja rakentamassa) ja kyllä Orimattila on ihan ok paikka asua. Pennalan alue Lahden kupeessa on monen valinta nykyään (toivottavasti alueen kasvun mukana päiväkodit ja koulut yms palvelut pysyvät kunnossa), sitten on Lintulan alue aika lähellä keskustaa, eli vaihtoehtoja on esim. talon rakentajalle. Tonttimaa on suht halpaa, etäisyydet (Lahti, Helsinki) todella lyhyitä. Kaupunkihan on melko pieni (vähän alle 15000 as.), eli aavistus sisäänpäinlämpiämistä voi olla, sillä kyllähän tuon kokoisella paikkakunnalla iso osa tuntee toisensa. Ja lapsille, ainakin liikunnallisille, on tarjolla loistavaa nuorisotyötä tekeviä seuroja, esim. Orimattilan Jymy. Toivottavasti työkuvionne ovat kunnossa ja vakaalla pohjalla, sillä Päijät-Häme ei todellakaan ole työnhakijalle helppo alue. Itse asuin n. 20 v paikkakunnalla, mutta toivottavasti joidenkin vuosien poissaolo ei ole kullannut muistoja. Toivottavasti saatte lisäinfoa (tuoreempaa ja tarkempaa) vielä lisää!

Äänestä

Moi! Ihan hienolta kuulostaa äskeisen vastaus mutta sen sisäänpäinläpiävämpää pikkukylää saa etsiä!! On jopa joskus tehty tutkimus, että siellä kukoistaa epäsosiaalisuus! Olen sieltä kotoisin (muuttanut pois) ja tiedän mistä puhun. Ravintolaan mennessä jokainen vieras muuten tietää olevansa vieras. Ravintolat (yksi disko, tanssiravintola ja kaksi bubia) ovat vallanneet roskajoukko.Kaupat menevät vuoronperään konkurssiin ja palvelut saavat Orimattilalaiset todellakin hakea Lahdesta (n.22 km). Lähin uimaranta on Kallionjärvi jonne on matkaa keskustasta n.10km ja sielläkin roskasakki pitää leiriä kaljojensa kanssa (ranta on todella pieni!). Älkää hyvät ihmiset sinne menkö. Katselkaa taloanne vaikka vieressä olevasta Nastolasta (Kukkaisjärvi ja Lahteen myös lyhyt matka), Villähteeltä (Lahden vieressä) tai Hollolasta. Orimattila on kirosana täälläpäin monelle!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Rakentaja kirjoitti:

HEI! Olemme nuori pari Savosta. Tällä hetkellä nokka näyttää Orimattilaan, mutta kys. paikasta ei ole mitään tietoa... Kertokaa mielipiteitä ja ajatuksia! Haluamme maalle, mutta palvelujen läheisyyteen. Edessä olisi siis talon osto tai todennäköisemmin sen rakentaminen. Kannattaako? Emme todellakaan pidä sisäänpäin lämpiävistä paikkakunnista, niistä on ikäviä kokemuksia... Millainen paikka Orimattila on elää ja millaisia ihmisiä siellä asustaa???

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu