Toimintamenot

+ 3,8%

”Toimintamenojen kasvun pitäminen alle 4 %:ssa on talouden kestävyyden näkökulmasta oleellista”
kertoo kunnanjohtaja Päivi Rahkonen taloustiedotteessaan.

”Toimintamenojen kasvun pitäminen alle 3 %:ssa olisi talouden kestävyyden näkökulmasta vielä oleellisempaa”
kertoo kuntalainen taloustiedotteessaan.

11

350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tollolan asukki

      Hollola velkaantuu lähivuosina roimasti lisää, kun rahaa tarvitaan peruskorjauksiin ja muuhun infran kohentamiseen. Se tietää varmoja veronkorotuksia vuonna 2012. Nyt on sitten tästä itsenäisyydestä alettava maksaa....

      • Kysyn vaan

        se tarve peruskorjauksiin ja infraan olisi yhdessä yössä hävinnyt jos rajoja olisi sorkittu??


      • ughhhh
        Kysyn vaan kirjoitti:

        se tarve peruskorjauksiin ja infraan olisi yhdessä yössä hävinnyt jos rajoja olisi sorkittu??

        Rahoitus näihinkin remontteihin olisi tullut "vähän" erikokoisesta taseesta. Ei tarvis toimintamenoja rahoittaa lainoin ja sitten maksaa niitä korkeampana veroprosenttina takaisin. Lahti korjaa omillaan kun siellä on rahaa.


      • tulee ja menee
        ughhhh kirjoitti:

        Rahoitus näihinkin remontteihin olisi tullut "vähän" erikokoisesta taseesta. Ei tarvis toimintamenoja rahoittaa lainoin ja sitten maksaa niitä korkeampana veroprosenttina takaisin. Lahti korjaa omillaan kun siellä on rahaa.

        ja kun on viisikertaa enemmän ruokittavia tarvis viisi kertaa enemmän tulojakin.
        Ei toimi tuokaan laskupää. Kun on vaan kaks vaihtoehtoa, kulut alas tai verot ylös niin lahdessa kuin Hollolassa. Pahin vaihtoehto olisi ollut kulut ylös ja verot ylös.


      • kouluja sulki
        tulee ja menee kirjoitti:

        ja kun on viisikertaa enemmän ruokittavia tarvis viisi kertaa enemmän tulojakin.
        Ei toimi tuokaan laskupää. Kun on vaan kaks vaihtoehtoa, kulut alas tai verot ylös niin lahdessa kuin Hollolassa. Pahin vaihtoehto olisi ollut kulut ylös ja verot ylös.

        Kuka täällä vielä kaunistelee ja kaipailee "ihanaa Lahtea" (suurkuntaa) korjaamaan paikkoja. Lahdella itsellään on hirvittävä korjausvelka, eli tekemättömiä paikkoja. Lahti ei kelpaa tässä suhteessa minkäänlaiseksi esimerkiksi. Jos esim. Lahden Paavolan terveyskeskus olisi korjattu ajoissa, ei sitä työsuojeluviranomaisten olisi tarvinnut sulkea, kuten kävi. Lahdella ei ole varmasti rahaa kuin MM-kisojen hakuun ja kilpaurheilupaikkojen turhiin muutoksiin. Ja tietysti lahdella oli rahaa vuosia kestäneeseen suurkuntahömpötykseen. Jos ne rahat olisi käyetty terveyspalveluiden parantamiseen, oltaisiin saatu paljon aikaan. Eli Hollolassa kannattaa Salpakankaankoulu remontoida jne. Niin - Lahti antaa tässäkin huonoa esimerkkiä sulkee Anttilanmäen homeettoman koulun, samoin käy Metsäkankaalla. Kivimaan koulun homeremontit ei näytä onnistuvan, varmaankin 5-6 kerta kun tehdään saman asian vuoksi remonttia. Aina on pitänyt olla viimeinen ja täydellinen remontti! Kesken edelleenkin kaiketi.


      • Tuskin omillaan
        ughhhh kirjoitti:

        Rahoitus näihinkin remontteihin olisi tullut "vähän" erikokoisesta taseesta. Ei tarvis toimintamenoja rahoittaa lainoin ja sitten maksaa niitä korkeampana veroprosenttina takaisin. Lahti korjaa omillaan kun siellä on rahaa.

        lahti lainailee ja osa on piilotettu konserniyhtiöihin.


      • Hollola rules
        Kysyn vaan kirjoitti:

        se tarve peruskorjauksiin ja infraan olisi yhdessä yössä hävinnyt jos rajoja olisi sorkittu??

        ..olisi hävinnyt siihen, kun koulu olisi todennäköisesti lakkautettu liian "syrjässäolevana".


    • + 4,2 %

      Kun Rahkosen konsernipalveluihin lisätään se 300 000 euroa, joka on siirretty muihin menoihin, nousevat hänen alueensa menot vuoteen 2010 verrattuna n. 1 miljoonalla.
      Nyt kunnan menot ovat kasvamassa 4,2 %:lla
      Mikäli tuo konsernipalvelujen menojen kasvu olisi samaa luokkaa kuin muiden menojen keskimääräinen kasvu jäisi menojen kasvu 3,5%:iin.
      Pienistä puroista tuo menestys tehdään eikä niistä synny kummempia maininkejakaan.

    • Henk.palvelut + 24%

      Rahkonen koilotti vuosi sitten miten tärkeää olisi pitää toimintamenojen kasvu alle 4 %:n.
      Tuota ajatusta ei voi kuin päivitellä, toimintamenojen kasvua ei tällaisina aikoina voi perustella muut kuin kreikkatyylistä taloutta harjoittavat edesvastuuttomat tunarit.
      Huomattakoon myös, että Rahkonen salli toimintamenojen lopulta kasvavan lähes 6%.
      Nyt Rahkonen tähtää 4%:n toimintamenojen kasvuun , joten päädyttäneen 7%:iin.
      Tuohon lukuun Rahkosen tulosvastuulla olevan ”konsernipalvelut” onkin jo naulattu.

      • Uudistyötapa

        Tärkein on miettiä ja perkata palvelut tarkoituksenmukaisuuden ja tuottavuuden seulalla, säästöjä ja tehokkuutta voisi tulla paljon lisää! Rohkeasti vain läpivalaisuun. Monia palveluja tehdään vanhalla kaavalla ja kustannustehottomasti. Osan palveluja ja henkilöstömenoja sitä myöden voi aivan hyvin ulkoistaa eikä kaikkin nykyisia palveluja tarvitse kunnan tuottaa. Työkulttuuria ja tapaa toimia voisi myös johtaa tuottavampaan ja tehokkaampaan suuntaan. Kunnan työn tekeminen ei enää nykyaikana pitäisi olla "lepokotimaista" toimintaa tai ylipäätään ns. suojatyöpaikkoja ja päällekkäistä toimintaa ei kannata pitää yllä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      31
      3547
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      125
      1425
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1331
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      71
      1058
    5. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1041
    6. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      187
      1036
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      977
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      941
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      920
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      885
    Aihe