Lexar 2Gt

Miten tyhjennän ko. muistitikun ja alustansen? Nyt sinne jää aina joku kansio, lost found, jossa rasti päällä.
Tätä se ei anna poistaa mitenkään, sanoo vain, että ei riitä oikeudet jne. Näyttää tyhjää, vie kuitenkin 0,3 Gt tilaa?
Eli miten tyhjennän koko paskan uudelleen käyttöä varten?
4270
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Olen onnistunut tyhjentämään sen, mutta nyt kone ei tunnista sitä, kun sen tökkää tietokoneeseen. Mutta tämä levytyökalu näkyy tunnistavan. Tässä vaiheessa, kun olen osioinut tikun (kuvassa->luo osio) siihen tulee automaattisesti tuo kummallinen kansio, lost+found. Miten sen sais niin, ettei sitä tulisi, se kun syö 15% muistitikun kapasiteetista, eikä anna poistaa itseään, väittää ettei oikeudet riitä, vaikka mulla on rasti kohdassa: aseta tiedostojärjestelmän oikeudet itsellesi.

http://www.kuvamaja.com/p/Kuvakaappaus_91bb_png

Äänestä
  • Keksinkin itse vastauksen: Se pitää alustaa FAT-muotoon, ei ehdotettuun EXT4-muotoon.

    Äänestä

  • Lost found hakemisto kuuluu ext tiedostojärjestelmiin kiinteästi. Se on aina rootin yksityinen hakemisto ja tiedostojärjestelmän korjauskomento fsck sijoittaa sinne kaikki korjaustyössä löytämänsä tiedostonsirpaleet. Root voi sitten katsoa mitä niille tehdään vai poistetaanko.

    Voit avata sen napsauttamalla kansiota rotan oikealla napilla. Valitse avaa muulla ohjelmalla. Valitse käytä omaa ohjelmaa ja kirjoita ruutuun
    gksudo nautilus

    Äänestä

  • 4Vpx3 kirjoitti:

    Lost found hakemisto kuuluu ext tiedostojärjestelmiin kiinteästi. Se on aina rootin yksityinen hakemisto ja tiedostojärjestelmän korjauskomento fsck sijoittaa sinne kaikki korjaustyössä löytämänsä tiedostonsirpaleet. Root voi sitten katsoa mitä niille tehdään vai poistetaanko.

    Voit avata sen napsauttamalla kansiota rotan oikealla napilla. Valitse avaa muulla ohjelmalla. Valitse käytä omaa ohjelmaa ja kirjoita ruutuun
    gksudo nautilus

    ....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


??? kirjoitti:

Miten tyhjennän ko. muistitikun ja alustansen? Nyt sinne jää aina joku kansio, lost found, jossa rasti päällä.
Tätä se ei anna poistaa mitenkään, sanoo vain, että ei riitä oikeudet jne. Näyttää tyhjää, vie kuitenkin 0,3 Gt tilaa?
Eli miten tyhjennän koko paskan uudelleen käyttöä varten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu