Hei !
Olen lähdössä Tallinnaan parin viikon kuluttua. Tarkoitus olisi mennä ostoksille paikalliseen Prismaan. Onko kenelläkään kokemusta Prismasta ? Luin jostain, että sieltä voi ostaa viinakset ja vaatteet ym. halvemmalla kuin muualta. Pitäneekö paikkansa ?
Olen lähdössä Tallinnaan parin viikon kuluttua. Tarkoitus olisi mennä ostoksille paikalliseen Prismaan. Onko kenelläkään kokemusta Prismasta ? Luin jostain, että sieltä voi ostaa viinakset ja vaatteet ym. halvemmalla kuin muualta. Pitäneekö paikkansa ?
Vastaukset 7
Vanhimmat
No jaa, halvemmalla ja halvemmallla. Samat hinnat viinaksissa kun muuallakin Tallinnasssa. Rättipuolta ei ole tullut tarkasteltua kovinkaan paljoa, samoja kuin Suomessa osaksi, noin 10% halvempia. Johtunee osaksi alhaisemmasta ALV:sta.
Noh, saathan myös s-bonukset ostoksistasi.
Tallinnassa Citari yllättäen halvempi kuin Prisma. Kovasti ovat asukkaat vääntäneet kättä, mikä on paras, halvin ja kuka kaupan omistaa.
Konsumit ja (keskon) säästumarketit on niin epäsiistejä, kalliimpia ja tuoretavara on useimmiten vanhaa.
Selver on ainoa, mikä pystyy kamppailemaan Citymarketille ja Prsimalle.
Kiitos vinkistä. Missä Citymarket on ? Prismathan on kaikki kai pidemmällä keskustasta. Entäs Cittari ?
Lähin Citymarket löytyy kun kävelet 200 metriä D-terminaalista Viru-hotellia kohti.
500 metriä A/B/C-terminaaleista.
Tuli kipastua tuolla Kristiine -kauppakeskuksessa..Ihan suositeltava paikka muutoinkin ja alakerrasta löytyy myös Prisma. Ja löytyy tekstiilit, elintarvikkeet, alkoholit, kempparit, taloustavarat..
Kristiine keskukseen pääset julkisilla sekä taksilla. Taksimatka satamasta maksaa n. 35-50kroonia, kysy hinta-arviota etukäteen, sillä jotkut väittävät maksavat n.120kroonia. Kristineen pääset myös julkisilla, mutten muista että miten..
Prisman lisäksi sieltä löytyy apteekki,kampaamoja, vaate-,laukku- ja kenkäkauppoja, the body shop yms.
Kiitos !
Eiköhän näillä tiedoilla jo löydy !!! Kiitos paljon kaikille !
...tapauksessa kysy taksisuharilta hinta-arviota etukäteen, sillä paljastut turistiksi. Kristineen hinta on 33-45(50) kroonia! Yli 50 EEK ei maksa kuin turisti. Taksat voit lukea ilman kysymistäkin ikkunasta, eikä niissä paljoa ole vaihtelua.