Megan 2006

Reluustelija_123

Meillä on megane 2006 ja tänään käynnistin moottorin niin kuului outo kolahdus ja sen jälkeen sammui.
Tuli myös normaaalia enenmmän pakokaasua
mistäköhän johtuu?
osaisiko kukaan sanoa?

2

617

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *RapeaRanskalainen*

      Autostasi meni jakohihna poikki ja korjaaminen maksaa noin 2800 euroa. Venttiilit mutkalla ja myös männät vaurioituneet. Autosi on rekisteröity helmikuussa 2006. Ajoit samalla remmillä yli neljä ja puoli vuotta. Jakohihna maksimi kestoikä on ajallisesti neljä vuotta tai 90 tkm. Suositus on vaihtaa kun 60 tkm tulee täyteen, jos pelkkää kaupunkiajoa. (kilometrit eivät hihnaa kuluta, vaan moottorin pyöriminen) Jakoremmin haurastuminen alkaa siitä hetkestä, kun se on asennettu autoon ja sillä on hieman ajettu. Kuumuus, kylmyys haurastuttaa hihnan vaikkei paljoa ajaisikaan. Kaupan hyllyssä hihna ei huonone.

      • MJ

        Rupesin vaan ihmettelemään mistä tiedät että alkuperäisen kirjoittajan vuonna 2006 rekisteröity auto on rekisteröity "helmikuussa"? Kirjoituksessa sanotaan ainoastaan että "Meillä on megane 2006". Minä en rekiströinti pvm:ää löytänyt.

        Jakohihnan vaihtoväliksi ilmoitetaan 4 vuotta tai 90 000 km kumpi ensin täyttyy. Jos jakohihnan kestävyys todella on sellainen että se oikeasti kestää vain 4,5 vuotta, niin silloinhan neljän vuoden vaihtoväli on aivan liian pitkä! Ei kai tarkoitus sentään ole justeerata vaihtoa kuukausien tarkkuudella? Minulle vaihdettiin Scenicin hihna kun sillä oli ajettu 4 v ja 2 viikkoa. Huolto tosin tilattiin jo pari viikkoa etuajassa. Mutta kukaan ei Biliassa kertonut että auto pitää panna kahden viikon päästä seisomaan ja sitten hinata huoltoon - siltähän toi alkaa kuulostaa jos se noin tarkalle menee.

        Yleensä hihnan kestoiälle laitetaan pelivaraa eli jos kestoarvio on 6 vuotta niin 4 vuotta on tehtaan vaihtoväli. Tuossa tapauksessa on ollut valmiiksi sökö hihna.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      54
      980
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      69
      781
    3. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      65
      765
    4. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      61
      731
    5. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      50
      666
    6. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      62
      633
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      7
      616
    8. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      603
    9. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      78
      486
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      37
      480
    Aihe