arabian anneli

annelianneli

Tietääkö kukaan mitään Arabian Anneli-sarjasta? Suunnittelija muistaakseni Olga Osol, muuta en tiedäkään. Somat pikku kupit ja asetit ja kannut jne, valkealla pohjalla pieniä ruusuja, kultainen tai punainen reunus.

Kyseisestä astiastosta minulla on koko liuta lautasia, kannu, kermakko jne, mutta kupit puuttuvat. Olenkin niitä yrittänyt kaikkialta metsästää, kyseessä on mummoni hääastiasto josta kupit jonnekin hukkuneet :) Löytäisinpä vielä näitä jostain...

Miksi joissakin Anneli-sarjan astioissa, kuten lautasissa, on minulla kullanvärinen reuna mutta joissakin muissa mitä olen nähnyt reunus on ollut punainen? Onko nämä valmistettu jotenki eri aikaan?

8

3424

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • arabioitsija

      Surffasin sulle tietoo netistä, löysinkin sen verran kuin sitä voi ylipäänsä löytää. Eli suunnittelija on tuo Olga Osol ja valmistus/tuotantovuodet 1940-49. Astian malli on AX.

      Se, miksi jotku astiat on kultareunalla ja toiset punaisella voi yksinkertaisesti johtua siitä kuten arvelitkin että astioita on valmistettu eri aikaan (lähes kymmenen vuoden ajan...) Tai toisesta, hyvinkin paljon eri tuotteiden valmistukseen vaikuttaaneesta asiasta, eli sodasta. Silloin Arabialla jouduttiin aika paljon korvaamaan kultaa muilla väreillä. Yleensä punaisella värillä. Paljon tehtiin myös ihan valkoisia astioita ilman koristelua.

      Koska sinulla on sarjan nimi tiedossa ei luulisi olevan kovinkaan vaikeaa löytää hakusessa olevia kuppeja. Toista se on etsiä niitä Arabian astioita joilla ai ole nimeä lainkaan (kokemuksella sanon...) Varsinkin jos asut esim. Helsingissä tai tampereella ei muuta kuin lompakon kanssa astialiikkeisiin, johan löytyy. Netti on myös oiva apu, etenkin Huutonet.

      • ap.

        Ongelma tässä onkin vain se että asun ihan Itä-Suomen perukoilla eikä lähimpien kaupunkien astialiikkeissä ole hurraamista, olen kerran nähnyt kymmenen vuoden aikana Anneli-sarjan kupit ja tassit yhdellä kirpparilla ja silloinkin ne vietiin nenäni edestä. Kyllä otti päähän! Eli kysyntä taitaa olla ihan hurja. Huuto.netiä olen hetken seurannut, siellä on joskus noita astioita myytävänä (tälläkin hetkellä) mutta aina sarjana tai vastaavaa enkä todellakaan maksa 80euroa kun kaipailen pelkkiä kuppeja :) Ja siellä joku huutaa aina kovalla hinnalla kyseiset kipposet.

        Ei kai se auta kun yrittää päästä reissaamaan pääkaupunkiseudulle, sieltähän kaikki tuntuu aina löytyvän.. En ole katkera MUTTA... :D


      • arabioitsija
        ap. kirjoitti:

        Ongelma tässä onkin vain se että asun ihan Itä-Suomen perukoilla eikä lähimpien kaupunkien astialiikkeissä ole hurraamista, olen kerran nähnyt kymmenen vuoden aikana Anneli-sarjan kupit ja tassit yhdellä kirpparilla ja silloinkin ne vietiin nenäni edestä. Kyllä otti päähän! Eli kysyntä taitaa olla ihan hurja. Huuto.netiä olen hetken seurannut, siellä on joskus noita astioita myytävänä (tälläkin hetkellä) mutta aina sarjana tai vastaavaa enkä todellakaan maksa 80euroa kun kaipailen pelkkiä kuppeja :) Ja siellä joku huutaa aina kovalla hinnalla kyseiset kipposet.

        Ei kai se auta kun yrittää päästä reissaamaan pääkaupunkiseudulle, sieltähän kaikki tuntuu aina löytyvän.. En ole katkera MUTTA... :D

        Todella tuttua, siis todella tuttua!!! itse asun kainuun korkeudella eikä täälläkään ole kuin joitan kuppasia työttömien kirppareita joiden kymmenen vuotta myynnissä olleet samat tavarat muistan ulkoa. Kajaanissa on pari parempaa kirpparia ja kierrätyskeskus, mutta eihän tavaraa, varsinkaan astioita ole yhtään siinä määrin kuin etelässä. Ja vielä se että olen aika nuori, eikä autoakaan... Tampereella käyn yleensä kesäisin ja sieltä saisi yhtenä päivänä kerätyksi yhtä paljon astioita (ja vieläpä halvalla) kuin ostan täältä jumalanseläntakaa vuodessa.

        En ole minäkään katkera... muttta, mutta :I


    • rimmu1205

      Hei vaan! Olen myymässä huutonetissä kaipaamiasi kuppeja, täysi tusina:) Vai jokohan olet kupit jostain löytänyt. Nämä minulla olevat ovat aivan ehjät ja naarmuttomat - kauniit, mutta minulle tarpeettomat.

      • Toinen Anneli-fani

        Hei,

        Onko sinulla vielä kupit myytävänä?


      • Marjukka
        Toinen Anneli-fani kirjoitti:

        Hei,

        Onko sinulla vielä kupit myytävänä?

        Hei!
        Minulle on myytävänä Annel-kahviastiasto. Katso Tori.fi Etelä-Savo.


      • Irene21

        Hei minulla olisi anneli astiasto myytävänä kultareunaisina, pistäkää numeroo tai sähköpostia jos kiinnostaa


    • mella310

      Itse olen kerännyt koko Annelisarjan kahviastiat 24 henk. kultareunuksilla. valmistus vuodet on 1949-1959. Niitä on vaan valmistettu kulta tai punareunaisina. Kirppareilta ja Antiikiliikkeistä, huutonetistä olen löytänyt astiat, meni siinä 3 vuotta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia.",
      Maailman menoa
      26
      5159
    2. Elikkä Riikka Purra ei kannusta Suomea edes euroviisuissa

      Sellaista on persujen "isänmaallisuus", oma kansa viimeiseksi ja ulkomaalaiset ensimmäisiksi. https://www.iltalehti.fi/
      Maailman menoa
      101
      2341
    3. Mitä kirjainta haluaisit

      rakastella juuri nyt?
      Ikävä
      138
      2062
    4. Riikka: 3 euron bensa, Ruotsi: bensavero jopa alle EU-minimin

      Eipä vaan suomalainen autoilija saa kaikkien rakastamalta Riikalta sympatiaa. Ruotsissa on eri meininki, siellä diskutee
      Maailman menoa
      53
      1915
    5. Victoria-tytär, 16, vertaa Martina Aitolehteä ja Esko Eerikäistä: "Iskä on enemmän..."

      Martina Aitolehti ja Esko Eerikäinen ovat ex-pari ja heillä on yksi yhteinen tytär, Victoria. Eerikäinen oli Huomenta Su
      Kotimaiset julkkisjuorut
      117
      1740
    6. "UKRAINA HYÖKKÄÄ LATVIAN ÖLJYVARASTOON JA JUNAAN"!!!

      "MATKUSTAJAJUNA SAI UKRAINALAISLENNOKEISTA VAKAVIA VAURIOITA"!!!
      Maailman menoa
      55
      1296
    7. Hilma Hallo-ahon kuvat julki - kiistää SSK ryhmän nimen merkityksen

      Eduskunnan puhemies Jussi Halla-ahon tyttären ympärille on noussut skandaali. Lehdistö sai selville Hilma Hallo-ahon kuu
      Perussuomalaiset
      134
      1011
    8. Sofia Belorf rehellisenä suhteen alusta Jeff-miljonäärirakkaaseen: "Hän ei..."

      Sofia Belórfin elämä on tapetilla Sofia Bling Bling Dubai -realityssä. Näyttävien puitteiden rinnalla Belórf avaa elämää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      59
      910
    9. Äänestän seuraavissa eduskuntavaaleissa persuja.

      Persut on ainoa puolue, joka aidosti vastustaa islamisaatiota Suomessa.
      Maailman menoa
      310
      867
    10. Miten kestätte tyhmiä?

      Miten usein turhaudutte tai suututte ihmisiin, joilla on matala älykkyys? Minulla tätä tapahtuu useita kertoja viikossa
      Sinkut
      140
      695
    Aihe