Eli siis mulla on ongelma. Haluaisin ihanan labbiksen, mutta tiibetinspanieli vaikuttaa varmemmalta rodulta. Labbis ois ihana mutta suhteellisen sairas rotu. Tiibetinspanielin hoito ois helppoa ja se on myös aika terve rotu ja sitä nyt kauemmin oon halunnu mutta nyt toi labbis innostaisi. Eli jos joku labbiksen omistaja vois kertoo onko se nyt niiiin sairas rotu kun luulen vai riippuuko se enemmän ruokinnasta tai jos joku tipsun omistaja vois kertoo tipsun hoidosta, sairauksista tai ihanasta luonteesta oisin kiitollinen niin se vois ehkä vähän auttaa. Asun muute maalla isolla pihalla ja mulla on myös aika paljon vapaa-aikaakin ja oon suunnilleen 15-vuotias.
Labradorinnoutaja vai Tiibetinspanieli?
5
833
Vastaukset
- Opettajana
Huomioinut et labbis erityisen sairas olisi villi se on pentuna ja huonotapainen aikuisenakin jos ei opeta.Labbis vaatii paljon toimintaa myös kunnollisen perusopetuksen.
- pukkumista
Tipsuilla on myös perinnöllisiä sairauksia. Koskaan ei voi olla varma mistään. Toivottavasti saat terveen koiran valitset sitten tipsun tai labbiksen.
- labbis kanssa
Valitse rekisteröity koira terveistä sukulinjoista! Se on A ja O koko hommaan! Mulla on 1,5 vuotias labbis, jolla on tähän mennessä ollut vain 1 korvatulehdus. Lonkat A/A ja kyynärät 0/0 eli parhaat mahdolliset = täysin terveet. Kaikissa roduissa on sairaita koiria. Pennun vanhempien ja sukutaulun koirien terveystulosten tutkiminen Kennelliiton jalostustietojärjestelmästä on ensisijaisen tärkeää.
http://jalostus.kennelliitto.fi/frmEtusivu.aspx - ameeeeba
Mietit nyt kahta aivan erityyppistä rotua. Tiedätkö itsekkään, mitä koiralta haluat? Tipsu on pieni seurakoira, joka on hyvin itsetietoinen ja itsepäinen rotu, kuin taas labbis puolestaan taas on kookas käyttökoira metsästykseen, joka on taas miellyttämisen haluinen ja paljon liikuntaa vaativa.
Ehkä nyt kannattaisi miettiä ensin, haluatko pienen vai ison koiran. Aloita siitä. Luonne, turkki, käyttöominaisuudet, koko, jne. - Hau!
Meillä on kolmevuotias näyttely/metsästyslinjainen labbis, terve kuin pukki. Asumme maalla ja koira saa olla irti tontilla, josta se ei lähde ilman lupaa rajojen ulkopuolelle. Rauhallinen kaveri, joskus vähän mylvähtää kun jotain kuvittelee näkevänsä. Liikuntaa kaipaa ja tarvitsee paljon, ja nimenomaan vapaana. Ei lähde litomaan kauemmaksi minkään perään ilman lupaa, joten kesälläkin voi lenkittää ilman talutinta.
Muuta: Kävelevä ruokahalu, syö vaikka napusäkin päivässä, jos vaan tilanne sen sallii. Kerjäämisessä päihittää jopa Romanialaiset kolleekansa.
Varmasti yksi helppohoitoisimmista roduista. Pesureissu luontuu parhaiten kävelemällä veden ääreen, siellä se jo jorpakossa kahlailee. Näyttelytrimmiksi riittää yleesä hännänpään karvojen pyöristäminen.
Älykäs koira, kaikin puolin kelpo kaveri.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit986158KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3495627Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei572663Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521072088Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071788- 1251744
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro191623Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan
Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju1801277- 731187
Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään331038